Steampunk

18. říjen 2013 | 22.58 |

full_30syv7itj1Název steampunk (steam-anglicky pára) se sice začal používat až v 80. letech 20. stol., ale odkazuje k vlivům hlavně z 19. stol. a především představám tehdejších autorů o budoucnosti. 19. století má přívlastek "století páry", protože právě ta způsobila velký rozmach v dopravě a technologiích. Za "praotce" steampunku jsou považováni především spisovatelé Jules Verne nebo H. G. Wells, kteří jsou označováni i za průkopníky sci-fi všeobecně. Nejedná se však o sci-fi z daleké budoucnosti nebo jiných planet, ale tehdejší autoři jej umisťovali např. do viktoriánské éry nebo na Divoký západ, objevovaly se zde i post-apokalyptické prvky. Podle stránek SteampunkScholar patří mezi 3 nejvýznamnější knihy tohoto žánru Against the Day od tajemného spisovatele T. Pynchona, Leviatan od S. Westerfielda a Glass Books of the Dream Eaters od G. Dahlquista (všichni autoři jsou Američané).


Mezi klasické filmy tohoto žánru patří např. Wild Wild West, Hellboy a Hellboy: Zlatá armáda, animé Steamboy nebo Město ztracených dětí.
V ĆR je steampunk spojen především se setkáváním nadšenců, na plesech, LARPech nebo RPG. Existuje i pár internetových magazínů a blogů i literárních děl. Za průkopníka žánru je považován režisér Karel Zeman díky svým filmům jako Vynález zkázy nebo Ukradená vzduchloď, do steampunku se řadí i známá komedie ze 70. let Adéla ještě nevečeřela.

Co se týče módy, steampunk goths kombinují viktoriánskou éru a romantismus (korzety, fraky, cylindry, slunečníky) a antikvariátními doplňky a mechanismy-hodinové strojky, ozubená kolečka, aviatické brýle, dalekohledy, kompasy apod. Často si vyrábějí šperky, brože a další doplňky z recyklovaných materiálů. Jsou také fascinování vzduchloděmi, horkovzdušnými balony, parními stroji a strojky.

Mezi hudební interprety ovlivněné steampunkem patří např. Abney Park, The Clockwork Dolls, Ghostfire, Johnny Hollow a některé cabaret-punkové projekty, z těch známějších třeba Dresden Dolls, Caravan Palace nebo Cocorosie, lze sem zařadit i Emilii Autumn.

Více: Wikipedia

Článek na Fleru s mnoha fotkami (také zdroj obrázku)

Český blog o steampunku

Steamzine.cz-český magazín
  

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Steampunk libor 26. 10. 2013 - 15:43