ATLAS MRAKŮ (Cloud Atlas)

16. listopad 2013 | 21.52 |

asset_Atlas_mraku_titulka_7Film Německo/USA/Hong Kong/Singapur, 2012. Hrají: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Jim Sturgess, Doona Bae, Ben Whishaw, Keith David, James D'Arcy, Hugo Weaving a další. Režie: Tom Tykwer a Lana a Andy Wachowski. 

Americký právník Adam, který v polovině 19. stol. navštíví Tichomoří, aby zde domluvil podmínky smlouvy o obchodování s otroky pro svého tchána, ale zachrání život jednomu z místních domorodých "divochů". Hudebník Robert, který si v době světové hospodářské krize přivydělává jako pomocník slavného skladatele, který si chce bezskrupolózně přivlastnit mladíkovo životní dílo. Vědec Rufus, Robertův milenec, který o několik desítek let zjistí závažné bezpečnostní nedostatky velkolepě plánované jaderné elektrárny. Novinářka Luisa, která se rozhodne i za cenu ohrožení života Rufusovi pomoci a vynést skandál na světlo. Knižní nakladatel Timothy prchající před zločineckým gangem a kterého jeho vlastní bratr lstí umístí do domova důchodců. Geneticky modifikovaná servírka Sonmi-451 žijící ve futuristické Koreji a je vyvolena, aby se vzepřela zdejšímu otrockému systému. Ostrovan Zachry a tajemná cizinka Meronym, kteří se spolu setkávají v postapokalyptické budoucnosti a hledají novou naději-ačkoli všichni tito hrdinové pocházejí z jiné doby a prostředí, mají něco společného a jejich osudy se fascinujícím způsobem proplétají.

Mysteriózní snímek inspirovaný stejnojmennou knihou Davida Mitchella (nominovanou na prestižní ocenění jako Booker Prize, cena A.C. Clarka nebo Nebula) se zamýšlí nad směřováním současného světa a budoucnosti, která nám hrozí, pokud se nevzdáme své touhy po ovládnutí planety a hromadění bohatství za každou cenu. Kromě režie a scénáře osvědčených autorů Tykwera a sourozenců Wachowskich zde poněkud neobvykle uvidíme téměř všechny herce hned v několika rolích naráz (v menších rolích se zde objevili i Hugh Grant a Susan Sarandon) a zajímavé je si na konci uvědomit, že je to vlastně symbolika převtělování duší podle skutků, které postavy učinily ve svých různých životech.

Každý si zde najde svoje-akci, historické drama, sci-fi, lovestory i komedii (u některých scén s Timothym, který se snaží s několika dalšími seniory uprchnout z domova důchodců, který je tak trochu parodií na psychiatrickou léčebnu v Přeletu nad kukaččím hnízdem, jsem se opravdu zasmála). 

Filmové zpracování mi také pomohlo více pochopit knížku a je jedním z případů, kdy se mi líbilo více než knižní předloha, v té jsou však naopak rozvinuty i některé další příběhy a pokud zrovna nemáte náladu na oddechovky, ale na něco, co vás donutí zapřemýšlet a možná si i trochu zafilozofovat tak rozhodně doporučuji obojí.

jim-sturgess-cloud-atlas-prod-

5454525-ben-whishaw-atlas-mrak

Cloud Atlas

415299

FilmLead_CloudAtlas-570

5278086-cloud-atlas-atlas-mrak

Zdroj obrázků: Google

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře