Jerseyský ďábel

8. leden 2017 | 21.54 |

Ve folklóru severovýchodního amerického státu New Jersey se hovoří o dvounohé okřídlené příšeře, kterou lidé několikrát spatřili v místní hustě zaslesněné oblasti Pine Barrens. Nejčastěji je tento tvor popisován jako podobný koni, koze či klokanovi, přes 1 m vysoký, s kopyty, kožovitými křídly jaké mívají netopýři, ale většími než půl metru, zakrslými předními tlapami s paznehty a rozeklaným ocasem. Pohybuje se velmi rychle a vydává hrůzostrašný řev.

Dále legenda hovoří o místní čarodějnici, přezdívané Matka Leedsová. Měla 12 dětí a když zjistila, že čeká třinácté, prohlásila, že toto dítě bude sám ďábel a jakmile se  narodilo, proměnilo se v démonickou bytost, zabilo porodní bábu, vyletělo komínem a zmizelo ve zdejších pustinách. Manželé Leedsovi, Deborah a Japeth, v této oblasti v 1. pol. 18. stol. skutečně žili a opravdu měli 12 dětí. To, že se o nich hovořilo v takové souvislosti však souvisí spíš s tím, že jeden jejich příbuzný, Daniel Leeds, byl nepohodlný novinář.

Od té doby byl "jerseyský ďábel" spatřen několikrát. Zmínil se o něm i Joseph Bonaparte, starší bratr Napoleona, který ho prý viděl kolem roku 1820 při lovu na svém panství. O 20 let později mu místní farmáři přikládali zabití svých několika hospodářských zvířat. Nejznámější případy pozorování pocházejí z roku 1909, kdy jich byly hlášeny stovky. Tvor se prý pokusil napadnout trolejbus a společenský klub, dokonce po něm bez úspěchu stříleli policisté. Jeho výskyt hlásili i obyvatelé sousedních států. Nejpodrobnější popis tehdy podal poštmistr E. W. Minster z města Bristol v Pensylvánii. "Uviděl jej 17. ledna 1909 ráno, když uslyšel děsivé zvuky přicházející od řeky Delaware. Podle Minstera přeletěl Jerseyský ďábel úhlopříčně řeku a vypadal jako velký jestřáb, vydával však záři jako obrovská světlice. Měl dlouhou a úzkou šíji, kterou při letu držel vztyčenou, dva páry nohou a dvě dlouhá úzká křídla. Nejpodivnější však byla jeho hlava, která připomínala berana, protože na ní měl dva zatočené rohy. Při letu vydával zvuk, při němž stydla krev v žilách, a Minster ho popsal jako řev a kvílení; začínal vysokým a pronikavým tónem a skončil hlubokým sípáním. V době, kdy byl tento neuvěřitelný tvor spatřen, byly v téže oblasti objeveny zvláštní stopy připomínající otisky kopyt, a to nejen na zemi, ale i na střechách." V té době byly pro jistotu na nějaký čas zavřeny v některých místech i školy a lidé se raději zdržovali doma.

Objevilo se i pár dalších hlášení z pozdějších let - v roce 1925 jeden farmář zastřelil neidentifikovatelné zvíře, které se mu prý snažilo ukrást kuřata, v létě 1937 spatřilo několik lidí neznámého živočicha s "rudýma očima", další případy jsou ještě z let 1951, 1957 a 1960.

Skeptici se domnívají, že legenda vznikla prostě ze strašidelných historek, které si vymýšleli osadníci, jiní zas, že obyvatelé ve skutečnosti viděli místní jeřáby (konkrétně jeřáby kanadské, ptáky, kteří mohou měřit až 1,2 m a zdržují se především u močálů a bažin - pozn. marieke). Americký přírodovědec, stopař a spisovatel Tom Brown Jr., který z New Jersey pochází a mnohokrát se pohyboval v oblasti Pine Barrens, tvrdí, že si ho párkrát vyděšení turisté spletli s"jerseyským ďáblem", když se potřel bahnem, aby odpudil komáry.

Nicméně se tato bytost stala symbolem státu, i místní hokejový klub nese název New Jersey Devils a jeden díl je mu věnován také v seriálu Akta X.

b2ced6932c4dd8c9f639438a277998

New Picture 72[4]

Zdroje článku (překlad marieke) a obrázků:

https://en.wikipedia.org/wiki/Jersey_Devil

http://www.enkivillage.com/mysterious-animals.html

http://guilty.blog.cz/0608/jerseysky-dabel

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Jerseyský ďábel zlomenymec 09. 01. 2017 - 11:14