Cizí jazyky

8. únor 2011 | 20.10 |

I_LOVE_YOU_in_100_languages_byMiluji, i když čeština je pro mě samozřejmě nejdůležitější a nemám ráda používání czenglish (samozřejmě taky občas napíšu zkratky jako omg, wtf apod.), zvlášť když mám z toho pocit, že ten dotyčný chce být strašně světový a na úrovni. Cizí jazyky, hlavně angličtina jsou samozřejmě důležité, ale pro mě je nejdůležitější mluvit nejlíp česky. Ale o tom bych se mohla rozepsat zas jindy.
Momentálně se učím tři jazyky-anglinu, němčinu a španělštinu a ke každému mám různý vztah.

Angličtina: Poprvé jsem chodila na kroužky AJ asi od 2.třídy ZŠ, oficiálně jsme se učili od 4.třídy, takže AJ se učím něco přes 14 let. Po střední (kde jsem patřila mezi nejlepší v naší třídě) jsem šla na pomaturitní kurz AJ a pak na obor AJ a literatura na fildu v Ostravě...na konci druháku mě ta....jedna paní vyhodila ze zápočtu z fono-morfo-syntax (vtipný, že ten předmět na sebe navazoval a já zvládla bez problémů 2 a 3, ale 1 prostě ne :-D), zazvonil zvonec a vysoké škole byl konec. Na nové škole je AJ zaměřená na cestovní ruch a do toho chodím do odpoledního kurzu, abych nezapomněla gramatiku, ale ačkoli psali, že je to pro pokročilé, většina lidí tam nic neumí Embarassed a mohla bych to snad učit i já. Což o to, s tolika lety bych mohla někoho třeba doučovat, ale kvůli své shnilosti (a penězům) ještě nemám ani FCE (ostuda) a vůbec si nevěřím v mluvení. Hodně ráda ale překládám.
Jinak s dnešní angličtinou to nemá už nic společného, ale strašně se mi líbí jazyky, kterými se kdysi dávno mluvilo v Británii a Irsku-keltština, galština (hlavně na Eluveitii www.eluveitie.ch/ kvůli tomu ujíždím), i irština je úplně jiná než AJ.

Němčina: Tu jsem měla 2 roky na střední a rok na odpoledním kurzu, pak pauzu a od loňska zase na současné škole. Nehledě na to, že to zní jako když člověk plive krychle, tak je to těžké. Jako na zkoušky a testy se naučím na jedničku, ale že bych u toho cítila nějaké nadšení a rozplývala se nad krásou tohoto jazyka, to fakt ne :-D Navíc ve škole jedeme teď skoro bez gramatiky (změna učebnice a učitelky) tak docela plavu...jestli má někdo tip na dobrou stránku nebo knížku s německou gramatikou, může napsat do komentů, budu ráda.

Španělština: Španělštinu na rozdíl od němčiny zbožňuju. Je to krásný jazyk a nadto mám ráda Španělsko, závidím jim moře, teplo a siesty, moje cesta snů by byla kromě Indie do Mexika a mám ráda mexické filmy. Bohužel v ČR se s ní člověk neuplatní tak jako třeba s tou němčinou, ale rychle se stává světově rozšířeným jazykem, tuším, že je po angličtině už druhá, protože jí mluví miliony imigrantů v USA (čínštinu nepočítám).

Takže ve světě bych se s ní domluvila. Je to skvělý jazyk.

Co dál? Víc spolužáků se na SŠ i tady učilo ruštinu než němčinu, ta by mi nevadila, ale mamka má vůči ní averzi a nikdy mi nedovolila se ji učit ve škole :-D Možná si někdy projdu aspoň základy, protože je v poslední době zase celkem potřebná, kvůli expandujícím ruským firmám. Líbí se mi francouzština, což je podle mě nejlepší jazyk pro milostné písně, ale ten přízvuk bych se v životě nenaučila. Jinak bych se někdy chtěla učit sanskrt (ten byl v nabídce předmětů na FF OSU, ale bohužel ho tehdy neotevřeli) a hebrejštinu :-D Jsou fascinující. 
A jaký jazyk se mi naopak nelíbí? Nesnáším polštinu (jak někdo může po měkkých souhláskách vyslovovat ypsilon? :-))), ale to je asi tím, že nemám ráda Polsko a můj bývalý, který byl strašný kretén mluvil nářečím, kterému se říká "ponaszymu" (přežiju všechna možná nářečí, ale tohle je fakt něco šíleného-všem z těchto krajů se omlouvám, ale nemůžu si pomoct Embarassed) měla jsem pocit, že umí víc polsky než česky a všechno spojené s ním se mi znechutilo, no. Moc mě nelákají germánské jazyky, moc tvrdé. Strašně vtipná mi přijde maďarština a řecká příjmení. U turečtiny se nemůžu rozhodnout. Jinak se mi asi na každém jazyku něco líbí, i romština. A nesmím zapomenout na elfštinu, že jo
Takže když to shrnu, kromě toho, co se teď učím bych ještě chtěla umět sanskrt, hebrejsky, galsky, elfsky a francouzsky :-D
A co vy? Jaké cizí jazyky studujete? Které se vám líbí a které ne? Jaký jazyk byste se chtěli učit (nezáleží na jeho užitečnosti v ČR)? 

Obrázek je z DA od Dominika Kranera dkraner.deviantart.com/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Cizí jazyky imperatrice 08. 02. 2011 - 20:29
RE: Cizí jazyky maydayberry®svetu.cz 08. 02. 2011 - 21:07
RE: Cizí jazyky slanka 08. 02. 2011 - 22:15
RE: Cizí jazyky toruviel 09. 02. 2011 - 09:03
RE: Cizí jazyky spytihnev-vlidny 09. 02. 2011 - 15:43
RE: Cizí jazyky ugisha 09. 02. 2011 - 19:44
RE: Cizí jazyky maják 15. 04. 2014 - 22:39