Sue Grafton: Q jako Queen

25. červenec 2008 | 21.14 |

Jsou lidi, co považujou detektivky za pokleslý žánr, ale já je čtu moc ráda. Napínavé příběhy mě prostě baví :) Mezi mé oblíbené detektivní autory patří např.Ed McBain, Ruth Rendell, Jeffery Deaver a v neposlední řadě i americká autorka Sue Grafton, která už od 80.let píše detektivní příběhy podle abecedy jejichž hlavní hrdinkou je soukromá vyšetřovatelka Kinsey Millhone, nezávislá odvážná žena, které pomalu táhne na 40, je svobodná, bezdětná a práce je jejím největším naplněním i když, jak už to tak v detektivkách bývá, často se dostává do nebezpečí. Mj. však Grafton dokáže příběhy okořenit suchým humorem a dávkou nadhledu a proto se fakt dobře čtou-doporučuji!
Tento díl je inspirovaný skutečnou dosud nevyřešenou vraždou, která se stala v létě 1969. Poblíž opuštěného lomu v Santa Barbaře se našlo tělo brutálně zavražděné mladičké dívky. Její zmizení nikdy nikdo neohlásil a doteď vyšetřovatelé nezjistili její identitu ani vraha. V knižním zpracování však Kinsey a dva stárnoucí detektikové se kterými spolupracuje na její identitu přijdou a vypátrají i vraha.
Tato událost autorku natolik zaujala, že nakonec dosáhla toho, aby dívčino tělo bylo exhumováno. Podle lebky pak na počítači vytvořili pravděpodobný vzhled oběti a fotografie jsou otištěny v závěru knihy stejně jako žádost, že kdyby si kdokoliv na něco vzpomněl ať se ozve šerifovi do Santa Barbary (pro nás české čtenáře asi nepodstatné, i když kdoví :))) Sue Grafton píše, že podruhé už byla oběť pohřbena se vší úctou a ceremonií a dodnes z ní sálá jaká nespravedlnost se jí stala a jak touží po vyřešení.

O autorce:
Sue Taylor Grafton se narodila 24.dubna 1940 v Louisville, Kentucky. Její otec C.W. Grafton taky psal romány. Na Louisvilleské univerzitě vystudovala anglickou literaturu. Po studích pracovala v nemocnicích jako úředníce, sekretářka nebo pokladní.
Nejprve byla ve psaní románů neúspěšná a tak začala psát scénáře pro TV filmy a dostala za ně i ceny. Od roku 1982 začala psát detektivní příběhy podle abecedy s hlavní hrdinkou Kinsey Millhone. Za ně dostala literární ceny jako Anthony Award, Shamus Award, Ross Macdonald Literary Award a letos Cartier Dagger, kterou udílí Britská asociace detektivních autorů za přínos v tomto žánru.
Sue Grafton je potřetí vdaná, se současným manželem je přes 20 let, má tři děti a několik vnoučat včetně vnučky pojmenované Kinsey. Střídavě s manželem žijí v kalifornské Santa Barbaře a v jejím rodném Louisville.

en.wikipedia.org/wiki/Sue_Grafton

www.suegrafton.com/

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře