Čupakabra

8. leden 2011 | 22.20 |

Název čupakabra pochází ze španělských slov chupar-vysávat a cabra-koza, tedy doslova "vysávač koz". Jedná se o tajemné zvíře, podle biologů moderní legendu, které se údajně vyskytuje v některých částech Ameriky, hlavně Jižní, hlavně v Portoriku (kde bylo spatřeno poprvé), Mexiku, Chile, ale i na severu v Maine. Tvor prý útočí na menší dobytek, hlavně ovce a kozy a saje jejich krev. Poprvé se něco podobného stalo roku 1975 v portorickém městečku Moca, kde se tehdy mluvilo o "upíru z Moca". Zabití zvířat bylo mj.přisuzováno satanskému kultu. Další útoky se odehrály i v jiných státech Latinské Ameriky, zabitá zvířata na sobě měla kruhové řezy a byla úplně vysátá.
Podle svědků je čupakabra ve velikosti malého medvěda a má na sobě ostny sahající od krku až po spodní stranu ocasu.
Některá pozorování:
Roku 2004 jeden texaský rančer zabil psu podobné zvíře, které útočilo na jeho dobytek. Zvířeti, kterému se zpočátku říkalo Bestie z Elmendorfu byly udělány DNA testy a vědci prohlásili, že se jedná o kojota s prašivinou nebo svrabem. V té samé době a oblasti se odehrály ještě další útoky na domácí zvířata a biologové z Texasu zjistili, že za nimi stojí kojoti se zvláštní formou svrabu. Jeden farmář chytil do pasti zvíře, které mu zabíjelo kuřata a krocany. Bylo popsáno jako podobné směsi bezsrstého psa, krysy a klokana.
V letech 2005-6 byla tato zvířata poprvé sledována ve středním Rusku. Objevilo se několik zpráv o zabitých a vysátých krocanech a ovcích. Očití svědkové útočící zvířata popsali jako čupakabry. Experti se rozhodli, že zvíře vystopují.
Roku 2006 člověk z Maine popsal "ošklivě vypadající" kryse podobné zvíře s ostny, které našel mrtvé na silnici. Zvíře bylo zřejmě sraženo autem a neidentifikovatelné. Byly pořízeny jeho fotografie a svědkové se shodli, že je podobné psu, ale publikované fotky nepřipomínají žádný druh psa nebo vlka z této oblasti. Na fotkách z jiných úhlů je zvíře podobné kříženci čau-čau nebo akity inu. Zprávy říkají, že mršina byla již ohlodána supy, než ji experti mohli ohledat. 
Roku 2007 byla hlášena pozorování z Kolumbie, kde něco usmrtilo kolem 300 ovcí a dopadení možného exempláře, který zkoumali zoologové národní univerzity.
Téhož roku našly 2 ženy z Texasu mršiny tří podivných zvířat, hlavu jednoho zmrazily, aby jej mohli prozkoumat experti. Tato zvířata během několika let zřejmě vysála krev asi 30 kuřatům na farmě jedné z žen. Texaští biologové prohlásili, že jde o stříbrnou lišku nebo kojota se svrabem. Jeho šedo-modrá barva, velká místa holé kůže a velké rozeklané zuby způsobily, že vypadal jinak než normální kojot a trpěl extrémní formou svrabu.
Roku 2008 bylo zabito několik kuřat na Filipínách, jejich majitel popsal útočící zvíře jako podobné psu.
Téhož roku, opět v Texasu nafilmoval Brandon Riedel neidentifikovatelné zvíře podobné kojotu, ale s holou kůží, dlouhým čenichem, krátkými předními nohami a dlouhými zadními.

Místní šerif však věří, že jde o podobné zvíře, která o rok předtím našly ženy v texaském Cueru (bylo to ve stejné oblasti).
Roku 2009 CNN odvysílala nahrávku neidentifikovatelného mrtvého zvířete z Blanca v Texasu. Podle nahrávky místní spekulovali, že se jedná o čupakabru. Mršina byla nalezena ve stodole jedné farmy a zřejmě se otrávila jedem na hlodavce. Podle preparátora se jednalo o geneticky zmutovaného kojota.
Roku 2010 biolog z Michiganské univerzity, Barry O´Connor, došel k závěru, že všechny "čupakabry" byly prostě kojoti napadení parazitem zvaným zákožka svrabová. Toto onemocnění vysvětluje jejich rysy-holá místa na těle, tlustá kůže a páchnoucí odér. Podle O´Connora útočí na domácí zvířata, protože jsou zesláblí a je pro ně jednodušší ulovit zvíře v ohradě než rychle utíkajícího králíka nebo jelena. 
Další vysvětlení podává výzkumník Benjamin Radford, který vloni prohlásil, že první očitá svědkyně čupakabry, Madelyne Tolentino z Portorika, popsala tvora podobného příšeře z sci-fi hororu Species z téhož roku (1995), který předtím viděla. Podle Radforda paní Tolentino věřila, že tvorové a události z filmu se objevují i ve skutečnosti v tom samém čase v Portoriku. Radford tak došel k závěru, že populární vyobrazení čupakabry, které se objevují v knihách, časopisech a na internetu jako důvěryhodný popis očitých svědků je ve skutečnosti prostě založeno na sci-fi filmu.
Čupakabry se objevily v různých dalších filmech a seriálech, např.Scooby Doo a příšera z Mexika nebo v jednom z dílů Akt X. Byly o ní natočeny i TV pořady a vydány knihy, např.The Chupacabra Diaries od Scotta Corralese.

Zdroj
en.wikipedia.org/wiki/Chupacabra (překlad je můj)

Další stránky:
tajemstvi.webnode.cz/fotogalerie/chupacabra/
www.volny.cz/rojar/cryptozoologie/4_selmy/10_chupa.htm
www.princeton.edu/ accion/chupa.html

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Čupakabra monica otmili 15. 01. 2011 - 14:50
RE(2x): Čupakabra andrea* 25. 10. 2011 - 14:20
RE(3x): Čupakabra marieke 26. 10. 2011 - 20:32
RE: Čupakabra andrea* 25. 10. 2011 - 14:16