Lochneska

4. únor 2009 | 20.08 |

Málokterá země se může chlubit takovou záhadou jakou má už dlouhá léta Skotsko se svou tzv. lochnesskou příšerou.
Jezero Ness (loch značí ve staré gaelštině jezero) leží v dolině Great Glen v oblasti Highland. Má rozlohu 55,6 km2, je 34 km dlouhé a 1,5 km široké. Dosahuje hloubky až 305 m.
První zmínky o tajemné bytosti zde se objevily už v 6.stol. kdy byl jeden místní obyvatel z tehdejšího kmene Piktů, který zde žil, napaden příšerou u řeky Ness, která z jezera vytéká. Na přelomu 19. a 20.stol. se objevily stovky případů, kdy někdo bytost zahlédl nebo dokonce vyfotil či natočil. Žádný získaný dokument však není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možno uznat za bezesporný důkaz existence živočicha. Od 60. let 20 století byla podniknuta řada pokusů o zachycení stopy živočicha různými fyzikálními přístroji. Pomocí sonaru bylo důkladně prohledáváno celé pobřeží jezerního dna. Na břehy jezera byly umístěny filmové kamery s nočním viděním, které byly automaticky spouštěny pohybem v zorném poli objektivu. Japonská expedice prohledávala vody jezera za pomoci miniponorky. Patrně největší akcí byl prakticky dvouletý monitoring jezera týmem televizeBBC, pořádaný v letech 2002-3. Žádný z těchto přístrojů však nepřinesl jasný důkaz existence Lochnesky.
Nejčastější teorie o vysvětlení tvrdí, že jde o nějaký druh přežívajícího druhohorního ještěra, zřejmě pleiosaura, který žil i ve sladkovodních vodách. Je však nepravděpodobné, aby ani špičková technika neodhalila jeho život pod hladinou. Další vysvětlení hovoří o hejnech ryb, kobercích vodních řas, tuleních nebo shnilém stromu. Geologové a seizmologové se zas domnívají, že za podivnými úkazy připisovanými nestvůře je seizmická činost. Jezero totiž leží na dodnes velmi činném geologickém zlomu.
Dnes má lochneska i vlastní webové stránky, fan klub a díky internetu se lidé mohou zapojit do pátrání pomocí online kamery, která je instalována pod hladinou jezera Ness.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Lochnessk%C3%A1_nestv%C5%AFra
Další zajímavosti:
www.matrix-2001.cz/prispevky/ruzne/loch/loch01.htm
Rozhovor s kryptozoologem:
www.rozhlas.cz/vedaarchiv/portal/_zprava/70494
Oficiální stránka:
www.nessie.co.uk/

Pohled na jezero Ness
LochNessUrquhart

Nejznámější fotka lochnesky
Loch Ness(1)

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře