EXTASE

9. březen 2009 | 13.36 |

ecstasy SPLASHČs.film, 1932. Hrají: Hedy Kiesler (Eva), Aribert Mog (Adam), Zvonimir Rogoz (Emil) a další. Režie: Gustav Machatý.

Ačkoliv v tomto filmu hráli převážně zahraniční herci (Rakušanka, Němec, Chorvat...) patři poprávu mezi nejslavnější filmy prvorepublikové kinematografie. Na filmovém festivalu v Benátkách získal ocenění za režii a Cenu města Benátky. Způsobil však i velký skandál, v některých zemích ho zakázali nebo alespoň zcenzurovali, odsoudil jej Hitler i papež. Důvodem bylo to, že  půvabná představitelka Evy (později se proslavila v Hollywoodu jako Hedy Lamarr) se zde objevila nahá a byl zde (samozřejmě ne okatě) zobrazen milostný styk s jejím milencem, poprvé v dějinách filmu. Československé filmy se navíc už od svých úplných počátků lišily od zahraničních filmů tím, že ženy zde ztvárňovaly nikoli pasivní, ale aktivní hrdinky, které si jdou za svým cílem a láskou.
Příběh je prostý-krásná dívka Eva se provdá za staršího muže, který si jí ale moc nevšímá a bere děvče spíš jako doplněk. Eva je z jeho chladného chování nešťastná a vrátí se domů ke svému otci, není ale ještě rozvedená. Záhy se seznámí s dělníkem Adamem, který je mnohem vášnivější a cituplnější než její manžel. Ten se ale o románku dozví a uvědomí si, že Evu potřebuje, ona jej však odmítá.
Ačkoli snímek již nebyl němý, objevuje se zde jen pár jednoduchých dialogů. Machatý se zabýval hlavně hudbou, detaily, symbolikou (jména milenců), obrazem a poetikou. Jako pěst na oko pak ale působí závěrečná budovatelská scéna inspirovaná tehdejšími sovětskými filmy. Až na tento "úlet" je to však velmi příjemný, poetický snímek, který potěší i milovníky přírody a koní.
A zajímavost na závěr-Machatý nejprve nabídl roli Evy tehdy vycházející hvězdičce Adině Mandlové. Její tehdejší milenec, Hugo Haas, však Machatého neměl příliš v oblibě a hlavně nechtěl, aby Adina začínala kariéru ve svlékacím filmu.

3207288

extase-1932-01-g

Hedy_Lamarr_EXTASE-1

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: EXTASE constricted 09. 03. 2009 - 18:18