Má vlast :-D

21. březen 2009 | 16.04 |

Další hlubokomyslná úvaha z nudného sobotního odpoledne. Hned na začátek se musím přiznat, že se nepovažuju za nějakého extra vlastence. Necítím nějaká silná pouta ke své zemi (radši bych vypadla-ale třeba bych pak zjistila, že Česko je nej :-D) a většinou jen obracím očima nad naší politikou, netolerancí atd. A fakt nesnáším nacionalismus (hlavně v jeho extrémní formě). Ale pochopitelně jsem pyšná na naše slavné lidi, kteří něco dokázali, na ty, co bojovali proti Rakousku-Uhersku, nacistům, komunistům, na naše slavná díla atd., to dá rozum.
K této úvaze mě inspirovalo to, že jsem si letos dala předmět o totalitárních režimech, kde jsme samozřejmě brali i období nacismu a komunismu v Česku a teď mám na katedře historie přímo předmět zaměřený na období protektorátu. Uvědomila jsem si, že teprve 20 let jsme svobodný národ (ne, že bych si toho nevšimla už dřív, že, ale teďka nad tím více přemýšlím). Před pár stoletími tady vládli Habsburkové, pak jsme dlouho byli součástí Rakouska-Uherska, po krátkých 20 letech ČSR přišla okupace z Německa a po druhé světové místo aby se náš národ dočkal konečně svobody, přišli komunisti a diktát (i vojáci) z Moskvy. (Dalo by se polemizovat, jestli teď do nás až moc nekecá EU ke které mám spíše negativní postoj, ale o tom třeba někdy příště). Na jednu stranu však tyto doby měly výhodu v tom, že většina lidí držela při sobě a neměli čas vymýšlet blbosti jako Jedině Praha je moderní a celá Morava je zaostalý východ. Naštěstí takových pragocentriků je naprosté minimum a já ačkoli Moravák Prahu miluju (stejně jako mám ráda Valašsko kde žiju a Ostravu kde studuju ;-). Bohužel někteří lidi z Čech opravdu mají názor, že Moraváci mají východňáckou mentalitu (co to vlastně je?) a žijí na stromech a nejraději by zakázali Moravákům hledat si práci v Praze. Jen tak mimochodem, u nás na škole jsou taky lidi z Čech i přímo z Prahy a nikdo jim neříká, že jsou naplaveniny a ať táhnou zpátky. Jsme probůh malý národ a měli bysme držet při sobě, né se separovat. Ale nevadí mi různé vtipy jak o Pražácích tak o Moravácích, protože když to není myšleno ve zlém tak v pohodě.
A já jsem ráda, že žiju na Valašsku, protože je tu krásně, jsou  tu krásný kopce a okolí a dokonce tu máme i internet, mobily a televizi! Stejně tak mám ráda Ostravu a už dávno není pravda, že je to ošklivé černé město! A Praha je taky nádherná. Člověk by měl hledat krásu v celé své zemi a nejen na určitém území a těmi ostatními pohrdat. A ačkoli jak už jsem říkala, že i když nejsem extra vlastenec, je fakt, že v mnoha věcech si nemáme nač stěžovat. Můžeme říkat, co si myslíme, není tu válka, hladomor, my ženy nemusíme chodit v burkách, najdeme u nás moderní architekturu i starodávné památky, prostě vcelku je tu dobře, ale přesto si nemyslím, že člověk by se měl upínat na to, že patří k nějakému národu, protože to je pomíjivé :-))) Každopádně se těším až jednou vycestuju (tak jsme se zasmáli, když je naprosto jasné, že shniju doma) a poznám i jiné kultury.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Má vlast :-D koktejlka 21. 03. 2009 - 17:26
RE: Má vlast :-D hospodynka 21. 03. 2009 - 21:19
RE: Má vlast :-D kolousek 22. 03. 2009 - 23:25
RE: Má vlast :-D marieke 23. 03. 2009 - 19:56
RE(2x): Má vlast :-D koktejlka 23. 03. 2009 - 20:33
RE(3x): Má vlast :-D marieke 24. 03. 2009 - 17:10
RE: Má vlast :-D kolousek 24. 03. 2009 - 21:42
RE: Má vlast :-D frostík 27. 04. 2009 - 00:29