PERSEPOLIS

22. listopad 2010 | 18.18 |

persepolisFrancouzsko-am.animovaný film, 2007. Režie: Vincent Paronnaud a Marjane Satrapi.

Fascinující ČB animovaný snímek o svobodě a diktátorství, válce a lásce, přísném náboženství i divokém dospívání byl natočen podle stejnojmenného komiksu, jehož autorkou, která se pak podílela i na režii filmu, je íránsko-francouzská kreslířka a spisovatelka knih pro děti Marjane Satrapi. Marjane se narodila roku 1969 v Íránu a vyrůstala v hlavním městě Teheránu v moderní pokrokové rodině. 20.století bylo pro Írán obdobím několika dramatických etap, které zasáhly celý národ. Když byla Marjane malá, lidé se zrovna bouřili proti tehdejšímu autoritativnímu režimu šáha Muhammada Rezy Pahlavího a ten po revoluci utekl do exilu. Nastoupila však nová diktatura-náboženská ájatolláha Chomejního. Země oslabená převratem byla zároveň napadena sousedním Irákem.
Marjanini rodiče potají pomáhali lidem, kteří měli s oběma režimy problémy. Její dědeček strávil třetinu života ve vězení a milovaný strýček byl zavražděn-oba byli komunisté. Marjane se však snažila žít jako obyčejná teenagerka, byť si kazety se západní populární hudbou kupovala potají a málem byla zatčena za nošení bundy s nesprávným anglickým nápisem Punk is not ded. Ve 14 letech ji rodiče poslali studovat na francouzské lyceum ve Vídni, aby nežila ve válce. Zde se scházela s anarchisty, chodila na koncerty a poprvé se zamilovala. Vždy si však připadala odlišná, rozčilovali ji spolužáci, kteří diskutovali o politice a revolucích, aniž by narozdíl od ní zažili opravdovou válku a diktaturu a někteří lidé ji považovali za barbarku. V 18 letech se vrátila do Teheránu, kde vystudovala vizuální komunikaci a získala magisterský titul, ale podmínky pro život mladého děvčete v Íránu byly čím dál horší. Ulice ovládala mravnostní policie, která kontrolovala, jestli jsou ženy správně zahalené, jestli se milenci nescházejí potají už před svatbou a konaly se i razie, jestli lidé nepřechovávají doma alkohol a nepořádají tajné večírky. Proto Marjane roku 1994 emigrovala do Paříže a od té doby ve své rodné zemi nebyla.
Animovaný film Persepolis, kde popisuje své divoké dospívání je úžasný pohled do života mladé dívky, která je vlastně úplně stejná jako teenagerky jinde na světě, ale přesto tak jiná a vycházející z prostředí, které známe jen ze zpráv nebo protiislámsky zaměřených webů. Ale i v muslimských zemích se mladí lidé baví, ženy nemusí chodit doma zahalené a smí s ostatními diskutovat o politice pokud chtějí a vlastně nezáleží, o jaký fanatický režim, který lidi kontroluje jde-zde jsou to duchovní, u nás to byli komunisté a v Německu nacisté...diktatura je všude stejná. Na čsfd je hodně komentářů, kde lidé kritizují Marjanino levicové až komunistické smýšlení, ale musíme si uvědomit, že pro lidi z tak odlišného prostředí je i představa o socialismu odlišná než jakou máme my. A ačkoli je snímek hodně politický, nevšimla jsem si, že by byl nějak extrémně pro-levicový a rozhodně je pěkně udělaný, smutný i vtipný zároveň a velice, velice silný.
Zajímavostí je, že v originální francouzské verzi namluvila Marjaninu matku slavná herečka Catherine Deneuve, v americké zazněly hlasy Seana Penna a Iggyho Popa. Snímek získal cenu poroty na FF v Cannes a byl nominován i na Oscara za nejlepší animovaný film.

Marjane Satrapi
marjane-satrapi

persepolis-morceaux-choisis-2

persepolis_l

persepolis2

persepolis1

persepolis_l (1)

persepolis5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře