Rajaa Alsanea: Děvčata z Rijádu

4. červen 2009 | 11.55 |

Děvčata z RijáduO islámskou problematiku se zajímám už dlouho a v dnešní době je to velmi aktuální, když mnohé z nás při sledování médií napadne: Jak jsou na tom ženy v muslimských státech ve skutečnosti? Je všude normální, aby je muži kamenovali za to, že žena byla znásilněna? Jaký je vlastně názor žen samotných? Jsou se svou situací spokojené, protože v tom žijí už odmala, nic jiného nezažily a naopak západní země považují za zvrácené? Nebo jsou zde i ženy, které za svou rovnoprávnost bojují? Mnohá naše média jsou jak víme hysterická, navíc vzniká stále více xenofobních antiislámsky a antimultikulturalisticky zaměřených webovek (což by bylo na jiné povídání), takže co si vybrat? Možná je nejlépe podívat se na názor skutečných muslimských žen. A ten svůj přináší ve svém zajímavém románu mladá (ročník 1981) vystudovaná zubní lékařka Rajaa Alsanea, dívka ze Saudské Arábie, která příběh 4 muslimských kamarádek začala nejprve psát na pokračování po mailech. Zachvíli o její tvorbě diskutovala celá Arábie. Někteří jí spílali za volnomyšlenkářské a "nemravné" názory, jiní ji chválili a nakonec příběh vyšel knižně a byl přeložen do mnoha jazyků.
Hlavními hrdinkami jsou čtyři mladé přítelkyně, které patří k vyšší rijádské vrstvě. Michelle je z nich nejliberálnější, protože je napůl Američanka a dlouho v USA žila i studovala. V Arábii se necítí šťastná, zvlášť poté, co se její milý rozhodne oženit s jinou ženou, protože jeho rodiče nepovažují Michellinu rodinu za vhodnou. Nakonec najde své štěstí a uplatnění ve svobodněji smýšlející Dubaji. Sadím měla na muže smůlu. V Arábii je zvykem, že když snoubenci uzavřou manželskou smlouvu jsou oficiálně manželé a ke svatebnímu obřadu může dojít až později. Sadím se tak pomilovala se svým mužem ještě před obřadem a nečekala, že mu to bude vadit. On se jí ale záhy kvůli tomu začal vyhýbat a nakonec zažádal o rozvod. Poté je dlouhá léta zamilovaná do obchodníka Fajsala, který se ale stále nemůže rozhodnout, jestli ji chce za ženu nebo ne. I Gamrah neměla štěstí. Brzy po svatbě zjistila, že její chladný a hrubý manžel má už dlouhá léta milenku. Potají vysadí antikoncepci, aby jej k sobě připoutala dítětem, ale i tak se s ní rozzuřený Rašíd rozvede. Gamrah pak vychovává synka sama u své rodiny a čelí strýci, který ji chce proti její vůli provdat za muže, který by jejího syna nikdy nepřijal za vlastního. Nejvíce štěstí má krásná studentka medicíny Lamís, která se na stáži seznámí s hodným, milým a svobodomyslným mladým lékařem a mají spolu krásný něžný vztah.
I když, jak už jsem zmínila, patří naše hrdinky k vyšším vrstvám a jejich život je jiný než mají třeba ženy v zapadlých vesnicích-mohou studovat na univerzitách, pracovat, pečovat o sebe, krásně se oblékat, surfovat na internetu...již z tohoto stručného popisu jejich příběhů vidíte, že ani jejich život, zejména milostný, není zdaleka tak jednoduchý jako na Západě. Mladí partneři se nesmějí před svatbou volně stýkat a jsou odkázáni na telefonní hovory, ve výběru partnera má většinou hlavní slovo rodina a celkově je arabská společnost silným patriarchátem. Autorka však nepatří k ženám, které svůj osud mlčky a trpně snášejí. I když pochopitelně ctí Alláha, dokáže si dělat legraci z mužů a jejich namyšlenosti, je odvážná, sebevědomá a nestydí se za svůj názor-i proto její maily způsobily v arabském světě takový rozruch a pro nás je to velmi zajímavý pohled do fungování muslimské společnosti.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Rajaa Alsanea: Děvčata z Rijádu eleyne 05. 06. 2009 - 14:39