Petra Procházková: Frišta

4. prosinec 2008 | 15.34 |

Hlavní postavy: Herra-ruská vysokoškolačka, která je provdaná za Afghánce
Frišta-Heřina švagrová, krásná Afghánka
Mad-těžce tělesně postižený, ale velmi inteligentní mladík
Nazir-Heřin přitažlivý a horkorevný manžel

Velice zajímavý a místy i docela humorný (ale tak hořce humorný) příběh se odehrává v afghánském hlavním městě Kábul, krátce poté, co Američané vyženou fanatické náboženské hnutí Taliban a snaží se v chudé zemi zvýšit úroveň a zavést lepší poměry.
Popisuje tvrdý život v přísné islámské společnosti, ale dochází zde až k absurdním a tragikomickým situacím.
Hlavními hrdinkami jsou dvě mladé ženy-Herra, která pochází z Ruska a do Afghánistánu se přestěhovala až se svým mužem Nazirem a Frišta, krasavice provdaná za násilníka a ve svém mladém věku obtěžkaná už několika dětmi. Zato Herra děti mít nemůže a tak se s manželem ujmou postiženého, ale moudrého chlapečka Mada. Kromě nich v domě žijí i Nazirovi milí rodiče a stařičký dědeček. Toto hromadné soužití několika generací a hlavně různých typů charakterů přináší spoustu neuvěřitelných situací.
Zákony v muslimských rodinách a vůbec celé společnosti jsou velice přísné, především k ženám. Ty musejí být až do svatební noci panny, nesmějí se bavit natož stýkat s cizími muži a před jejich chlípnými pohledy je chrání burka nebo šátek. Za vlády Talibů nemohly ženy ani pracovat, ale pro příchodu západních vojsk některá tabu naštěstí padají a Herra získá práci v humanitární organizaci, kde jí šéfuje dvojice sympatických Američanů, kterým však nejdou na rozum přísné náboženské poměry a tak mezi nimi a Herrou s Nazirem vznikají mnohá nedorozumění.
I závěr příběhu je docela originální-Frišta se zamiluje do amerického lékaře a protože manžel jí už před časem sebral všechny děti, potají s ním odlétá do USA. Nazir se zabije, když šlápne na minu. Herra má tak šanci opustit zemi spolu s Frištou, ale přesto zůstane v Afghánistánu, aby se mohla postarat o Mada.

afganR1504_468x333

O autorce:
P.P. se narodila 20.října 1964 v Českém Brodě. Absolvovala fakultu žurnalistiky na UK v Praze, nyní je humanitární pracovnicí, novinářkou a válečnou reportérkou. Pro Lidové noviny, SME, Týden a další noviny a časopisy podává svědectví o konfliktech v Osetii, Abcházii, Gruzii, Čečensku, Afghánistánu a dalších zemích. V roce 2000 založila v čečenském hlavním městě Grozném dětský domov pro válečné sirotky a o rok později občanské sdružení Berkat, které pomáhá dětem a ženám v Afghánistánu, Čečensku a dalších zemích a uprchlíkům, kteří přišli do ČR. Získala několik významných ocenění, např.od prezidenta ČR medaili Za zásluhy, prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky a několik dalších. Je vdaná za Afghánce Zafara Paikara a má syna. Kromě Frišty vydala knihu Aluminiová královna, což jsou rozhovory s ruskými a čečenskými ženami, kterých se dotkla válka (tuto knížku jsem také četla a doporučuju).

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře