Příběh pana Majzlíka a jeho dcery

29. březen 2012 | 22.27 | rubrika: LeLe

Na internetu je hodně příběhů lidí, kterým konopí pomohlo od bolestí, jenž provázejí vážné nemoci a celkově zlepšilo jejich fyzický i psychický stav, ale i přesto jsou státem stále perzekuováni. Vybírám z nich příběh Zdeňka Majzlíka, jehož dcera trpí roztroušenou sklerózou. Souhlasím se vším, co napsal a držím palce, aby nemocným lidem bylo co nejdříve povoleno užívat přírodní látku, která jim pomáhá a necpat do sebe jen chemii, kterou nám vnucuje farmaceutické lobby.

Mareš: Pravicový extremismus a radikalismus v ČR

28. březen 2012 | 20.06 | rubrika: České knížky

Kniha politologa Miroslava Mareše je přehledným a zajímavým pohledem do problematiky pravicového extremismu v ČR, má jen jedinou chybičku-byla vydána před 9 lety a od té doby se určitě některé věci změnily (místo Sládkových republikánů se v politice objevila strana DSSS, celou zemí zahýbal žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově apod.), ale i tak jde o užitečný průvodce touto problematikou nejen pro odborníky a studenty politologie, sociologie a podobných oborů, ale i širší veřejnost.
Kniha obsahuje 4 kapitoly. První je zaměřená na teoretické a metodologické aspekty politologického výzkumu pravicového extremismu a radikalismu, druhá na historii a vývoj extrémně nacionalistických a fašistických směrů v Československu, především za 1.republiky a 2.světové války a po nástupu komunismu až do rozpadu federace v roce 1993, třetí předkládá přehled ultrapravicových hnutí (politických i zájmových) v ČR, médií, subkultur i militantních až teroristických organizací a poslední kapitola hovoří o politice zaměřené na boj proti radikalismu a extremismu, jejích řešeních a výsledcích.

komentáře (2) | přidat komentář | přečteno: 314x

Aktualitky za tento měsíc 44

27. březen 2012 | 20.47 | rubrika: Aktuálně

Velikonoce na zamku 2012 011Co poslouchám: Kolem dokola Mari Boine, skvělý soundtrack k Amores Perros a brousím si zuby na nové album Poletíme?-Kroskántry (malá morbidní ochutnávka zde www.youtube.com/watch Mr. Green).

Co čtu: Andrea Homolová-Všechno o dvanácti znameních a chystám se na povídky Ed McBaina-Škola zabíjení.

Co sleduju: Včera jsem se dívala na ČT2 na dokument www.csfd.cz/film/230866-az-na-dno-zrady-emanuel-moravec/ Smutný příběh. Kdyby šly věci jinak tak bychom si ho místo jako jednoho z největších kolaborantů mohli pamatovat jako schopného legionáře, který ctil Masarykovy ideály (na jeho pohřbu dokonce držel čestnou stráž u rakve)...ale po Mnichovu byl tak zdeprimovaný přístupem tzv.Spojenců, že se radši obrátil k nacistickému Německu :-/ A jinak s přítelem koukáme na Star Trek-Enterprise :-)

Na co se těším: Na léééto :-D

Na co se netěším: Momentálně (kromě absolutorií a absolventské práce tedy) nic hrozného v dohledu.

Bhagavad-Gíta

25. březen 2012 | 10.00 | rubrika: Hare Kršna

Bhagavad-Gíta (BG) neboli "Píseň vznešeného" je jednou z nejvýznamnějších posvátných knih hinduismu. Byla pravděpodobně dokončena kolem roku 200 př.n.l. a je nedílnou součástí rozsáhlého eposu Mahábhárata, jejíž děj se odehrává přibližně v letech 3200-3100 př.n.l.
BG je sepsána jako rozhovor mezi Kršnou a jeho oddaným přítelem Ardžunou. Ardžuna byl synem Pándua, který patřil k rodu Pánduovců. Pánduův bratr Dhrtaráštra se však řadil k rodu Kuruovců. Kuruovci Pánduovce kdysi vyhnali a upřeli jim právo vládnout. Díky Kršnovi však i v pusté krajině Pánduovci založili mocnou a bohatou říši, kterou jim Kuruovci záviděli. Nakonec se oba rody rozhodly, že poslední, rozhodující bitva, proběhne na Kurukšétře (tzv.pole Kuruovců, které se prostírá u Hastinápuru poblíž dnešního Dillí).

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 133x

NÁDHERNÁ ZELENÁ (La belle verte)

24. březen 2012 | 11.17 | rubrika: Ostatní filmy

wrFr.komedie, 1996. Hrají: Coline Serreau (Mila), Vincent Lindon (Max), Marion Cotillard (Macha), Paul Cruchet (Osam) a další. Režie: Coline Serreau.

Mimozemšťanka Mila žije na planetě, kde neznají peníze, všichni společně hospodaří, ale nikdo nejí maso, žijí přímo v přírodě, nemají žádného vůdce a na pravidelných setkáních obyvatel jsou názory mužů i žen rovnocenné. Proto se nikomu nechce navštívit planetu Zemi, kterou nechápou, ale naposledy tam byli před 200 lety a měli by se podívat, co je nového. Mila je nakonec jediná dobrovolnice a na Zemi se vydává jen v šatech z dob francouzské revoluce, kdy tam byli naposledy, vybavená "programem" na ovládání cizích jazyků a telepatií. Po přistání v Paříži je opravdu zmatená.

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 165x

Mari Boine

23. březen 2012 | 20.39 | rubrika: Hudební interpreti

"Nature is my God, my guide and correction. Nature is the mirror of what is inside all of us. Without the connection to nature I would be lost." 

Mari Boine Persen je norsko-sámská (Sámové=novější označení pro Laponce) muzikantka známá tim, že do tradiční sámské hudby joiku přidává prvky jazzu a rocku. Jejím prvním a přelomovým albem bylo Gula Gula z roku 1989, od té doby vydává desky pravidelně, poslední zatím v roce 2009. Zpívá sámsky a norsky. Ve své hudbě používá řadu nástrojů.
Mari se narodila 8. listopadu 1956 ve vesnici Gámehisnjárga u řeky Anarjohka v samosprávné obci Karasjok ve Finnmarku, daleko na severu Norska. Její rodiče byli Sámové. Živili se rybolovem (lososů) a farmařením. Vyrůstala obklopená přírodou, ale také laestadinismem (konzervativní křesťanské hnutí vycházející z luteránství, které má nejvíc stoupenců v severských zemích-Finsko, sever Ameriky, Norsko, Rusko a Švédsko), který se obracel proti jejím lidem-např.tradiční sámskou hudbnu joiku považuje za "ďáblovo dílo". Také škola, do které chodila, byla opakem prostředí ve kterém bydlela a celá výuka byla v norštině.
Když Mari dospívala, začala rebelovat proti méněcennosti laponských žen v norské společnosti.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 119x

Emma Donoghue: Pokoj

14. březen 2012 | 20.25 | rubrika: Zahraniční knížky

pokojPětiletý Jack od narození žije se svou Mami v Pokoji. Nic mu tam nechybí. Každý den si hrají, učí, cvičí, čtou si, v neděli dostávají dárky jako třeba ovoce, hračku nebo kus oblečení a občas se Jack může dívat i na Telku, tam je ale všechno vymyšlené. Jediné, čeho se Jack bojí, je Čert. Kvůli němu musí občas přespat ve Skříni, protože někdy v noci přijde a Mami je pak smutná. A když Jack zlobí, Čert jim v neděli nedonese dárek.
Jackova matka je v Pokoji nedobrovolně. Ještě když studovala na univerzitě ji za bílého dne unesl psychopat a vězní ji u sebe v kůlně už sedm let. Krátce po Jackových pátých narozeninách se konečně rozhodne uskutečnit svůj plán na který myslí celou tu dobu-utéct. Pro ni to bude návrat do normálního života, ale bude po tolika letech ještě normální? A co teprve pro Jacka, který si myslí, že celý svět je jen v Pokoji? Zvládnou se vyrovnat s novým životem?

komentáře (2) | přidat komentář | přečteno: 113x

Může člověk žít bez jídla?

13. březen 2012 | 21.06 | rubrika: Ostatní záhady

Indičtí jogíni, kteří už léta žijí přísně asketicky to prý zvládají. Před 2 lety vyšetřili lékaři sádhua (svatého muže) Prahládbhaje Džaniho, kterému je přes 80 let a tvrdí, že od roku 1940 nic nesnědl a dokonce ani nevypil. V roce 2010 byl 2 týdny v nemocnici pod dohledem kamer a lékařů a opravdu za tu dobu nic nesnědl ani nevylučoval moč a stolici. Podle vyšetření má také mozek jako 25letý mladík, nejsou na něm žádné stopy stárnutí. Lékaři nedokáží najít žádné vědecké vysvětlení tohoto případu, pan Džani tvrdí, že má vzácnou sílu zvanou "kundalini" a živí se meditacemi, Sluncem a tajným nektarem, který vytéká dírkou v zadní části jeho horního patra.

komentáře (4) | přidat komentář | přečteno: 236x

Blogy, které mě zaujaly 20

12. březen 2012 | 19.36 | rubrika: Zajímavé blogy

__Daisy___I_by_Katosuhudebnimasakry.blogspot.com/

Když si člověk prohlíží tento blog tak má chuť zaplakat, že se česká hudba řítí do záhuby. Neuvěřitelná sbírka stupidních textů, disko trysko melodií, amatérských choreografií, šílených promo fotek...Naštěstí to vyvažují vtipné postřehy autora a sem tam i tip na něco kvalitního, abychom věděli, že to ještě není tak hrozné. Čtenáři blogu také nedávno hlasovali o prvním  vítězi ceny Zlatého Davida. Vyhrál Petr Kotvald. 
Co se mi na blogu líbí: vtipné postřehy o současné popíkové hudbě i jejím zákulisí a naprosto masakrální galerie promofotek a obalů cédéček (tu ale najdete jen na FB

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 150x

Tibet, dalajlama, poselství

11. březen 2012 | 23.09 | rubrika: Český-slovenský film

Čes.dokument, 1998. Režie: Igor Chaun.

V březnu si tradičně připomínáme osud krásné země s bohatým duchovním a kulturním dědictvím, která je již 62 let okupovaná Čínou. Samozřejmě bychom si to měli připomínat častěji, že. Já jsem už před pár lety psala neziskové organizaci Potala, že mám zájem jim dělat překlady, ale odepsali, že potřebují někoho zkušeného a tehdy jsem si na to netroufla, teď už se ale cítím jistější a napíšu jim nebo jiné organizaci znovu, ať jsem aspoň trochu užitečná. V březnu také instituce, města a státy, které nemají strach si to "rozházet" s Čínou (takové případy jsou bohužel i u nás, letos odmítli vyvěsit vlajku v Jablonci, aby neohrozili dodávky čínské bižuterie Rolling Eyes) vyvěšují tibetskou vlajkou-my na zámku taky v pátek vyvěsili, bylo to moc hezké-imageshack.us/photo/my-images/6/vlajkau.jpg/ v rámci akce Save Tibet www.savetibet.org/ Více o Tibetu jsem psala zde marieke.pise.cz/8270-festival-protibet-2010.html

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 83x

Aktualitky za tento měsíc 43

7. březen 2012 | 20.06 | rubrika: Aktuálně

smisekCo poslouchám: Různé mantry a ethno, viz včerejší článek a zaujal mě pohodový soundtrack k filmu Crazy Stupid Love.

Co čtu: Souběžně dočítám Bhagavad-Gítu s komentáři Šríly Prabhupády a Rady andělů na každý den od Doreen Virtue, konečně mám všechnu potřebnou literaturu (o zlínské architektuře za Tomáše Bati) k absolventské práci takže bych s ní už mohla začít Pisknik a od naší historičky umění jsem dostala tuhle knížku-tinyurl.com/83kvelh (jen tak, že se mi líbila nedělní vernisáž a Hajného obrazy Very Happy).

Co sleduju: Kromě již zmiňovaného Crazy Stupid Love jsem naposledy viděla skvělou francouzskou komedii La belle verte (o obou napíšu víc) a chystám se na český dokument o Tibetu a dalajlamovi od Igora Chauna.

Pro chvíle relaxace

6. březen 2012 | 22.32 | rubrika: Song pro tento den

Dneska těch písní bude trochu víc, ale doufám, že všechny zahřejí na duši :-)  Poslechneme si nejen klasické indické a tibetské mantry, ale i severské ethno nebo tradiční hudbu Indiánů.

Sanskrtská mantra Óm mani padmé húm je jednou z nejklasičtějších manter buddhismu. Transformuje negativní emoce a může ji odříkávat každý, kdo cítí, že to přinese užitek jemu a ostatním cítícím bytostem. Není třeba mít zasvěcení od duchovního učitele. Tato mantra je spojena s čtyřrukou podobou bódhisattvy soucitu. Více na tinyurl.com/82wq52n

 

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 54x

NEVINNOST

4. březen 2012 | 21.45 | rubrika: Český-slovenský film

Čes.film, 2011. Hrají: Anna Geislerová (Lída), Ondřej Vetchý (Tomáš), Hynek Čermák (Láďa), Anna Linhartová (Olinka), Zita Morávková (Milada), Luděk Munzar (dědeček) a další. Režie: Jan Hřebejk.

Tomáš je úspěšný a vážený rehabilitační lékař. Žije ve společné domácnosti se svou ženou Miladou, dcerou, tchánem a Miladinou sestrou Lídou, která zasvětila život péči o nemocného otce a návštěvám nemocnic a psychiatrických ústavů jako klaun. Jeho spokojený život se však zhroutí, když jej jeho 14letá pacientka a spolužačka jeho dcery, půvabná Olinka, které zrovna uzdravil zlomenou nohu, obviní ze sexuálního zneužívání. Případ dostane na starosti kriminalista Láďa, který je shodou okolností  Miladin bývalý manžel. To ale ještě není to nejhorší, skutečnému dramatu bude muset Tomáš ještě čelit.

Jak nebýt vykořisťován vládou? Být soběstačný!

3. březen 2012 | 22.57 | rubrika: K zamyšlení

vladaK tomuto článku mě inspirovala další (o předchozí jsem psala zde-tinyurl.com/7tggxff) skvělá kniha Toma Hodgkinsona-Staré dobré časy. Je sice spíš určena pro lidi, kteří žijí ve vlastním domě se zahradou, popř.možností chovat drobné zvířectvo, ale je zde spoustavtipných postřehů a zamyšlení, které zaujmou i ostatní, zvlášť pokud se zajímají o to, jak být co nejvíc nezávislý na vládě a otrocké práci pro někoho cizího, který tak vlastně rozhoduje o tom, jestli se vůbec uživíte.
Kniha je rozdělena na 12 kapitol podle měsíců v roce. Ke každému měsíci je přirazeno, co v něm dělat (např.leden se zaměřuje na topení dřevem, březen na přípravu půdy a první sázení na zahradě, červenec na sekání trávy, srpen na sklízení atd., navíc se dozvíte spoustu užitečných rad a tipů jak chovat drůbež nebo včely, péct si vlastní chleba, vařit vlastní pivo apod-prostě jak být co nejvíc soběstačný.).

komentáře (4) | přidat komentář | přečteno: 330x

Severní Indie-moje prezentace I.část

2. březen 2012 | 21.08 | rubrika: Indie

V několika dalších článcích v této rubrice se s vámi podělím o svou školní prezentaci na téma Severní Indie a její památky, kterou jsem letos dělala do geografie.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 179x

Types of goths-tradiční (oldschool) gothici

1. březen 2012 | 19.33 | rubrika: Fantasy a gothic

langwidere siouxsieSeriál inspirovaný sérií stejnojmenných obrázků, které najdete např.zde www.blackwaterfall.com/ Postupně si projdeme nejčastější odnože gothické subkultury a začneme, jak jinak, těmi původními goths, kteří stojí za vznikem této subkultury na počátku 80.let.
Mnoho neznalých mladých lidí spojuje gothic styl jen s metalem, ale ve skutečnost vychází z punku a tzv.post-punku, který vznikl ve 2.pol.70.let. Na rozdíl od punku a více popově orientované "nové vlny (new wave)" je post-punk introvertnější, intelektuálnější, hudebně komplexnější, umělečtější a často proniká do sféry experimentální hudby. Do této doby spadá i vznik gothic rocku-ani tyto skupiny neměly nic společného s metalem. Historické kořeny gothic rocku leží už  v 60.letech v psychedelickém rocku a význačných stylech 70.let-již zmiňovaném post-punku, glam rocku a punk rocku. Hlavními představiteli tohoto hudebního stylu byly např.kapely Joy Division, Siouxsie and the Banshees, Bauhaus, The Sisters of Mercy nebo The Cure.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 122x