George Michael (1963-2016)

26. prosinec 2016 | 21.57 | rubrika: Hudební interpreti

Je smutnou ironií osudu, že zpěvák, jehož největší hit je o Vánocích, zemře zrovna na Boží hod. Bůh se zřejmě letos rozhodl zformovat na nebesích hudební těleso nejvýznamnějších interpretů :-(

George Michael, vl. jménem Georgios Kyriacos Panayiotou (jeho otec pochází z Kypru), se narodil 25. června 1963 v Londýně. Nejprve začínal jako DJ a působil ve ska kapele, celosvětově se proslavil, když v roce 1981 založil se svým spolužákem Andrewem Ridgeleym skupinu Wham! právě s hity jako Last Christmas, Wake Me Up Before You Go Go nebo Freedom. Od poloviny 80. let působil George jako sólový zpěvák a pokračoval ve svých úspěších písničkami Careless Whisper nebo Faith. Nazpíval i duety s Eltonem Johnem či Arethou Franklin a zahrál si na koncertě s Queen. Za svou hudební kariéru prodal více než 100 milionů alb, 3x vyhrál Brit Awards a 2x Grammy. Nebyl jen "obyčejným" popíkovým zpěvákem, ale hodně ovlivněný funkem, soulem a r´n´b.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 33x

Pohovory, pohovory, pohovory, Vánoce

24. prosinec 2016 | 21.45 | rubrika: Aktuálně

vrlVzhledem k tomu, že jsem za tenhle měsíc (resp. poslední 3 týdny) měla asi 10 povorů (radši to ani nepočítám, aby mě z toho neobcházela hrůza ještě víc), tak už mi zas nějak nezbývala energie něco napsat. Co by taky člověk psal, když mu po každém napsali nebo zavolali, děkujeme za účast, ale vybrali jsme jiného kandidáta. Takže když mi přišel mail z jednoho hotelu na pozici recepční, že můj test z angličtiny byl nejlepší (to by mě teda zajímalo, jak na tom byli s angličtinou ostatní uchazeči, protože jsem tam psala úplné bláboly, o gramatice-někdy zjišťuju, že si nemapatuju ani poučky, co se berou někdy na základce-nemluvě) a že jsem tedy prvním vhodným kandidátem (ale dají definitivně vědět až v lednu), tak jsem si to musela přečíst 3x, jestli nemám vidiny.

Radim Hladík (1946-2016)

4. prosinec 2016 | 23.00 | rubrika: Hudební interpreti

Tak mě napadlo, že kdybych se vrátila k blogování už dřív letos, tak by celá rubrika o hudbě pomalu byla vzpomínkou na odcházející legendy roku 2016-David Bowie, Prince, Leonard Cohen...a teď bohužel i legenda česká :-(

Fenomenální kytarista a skladatel, ale také producent a pedagog Radim Hladík se narodil 13. prosince 1946 v Praze, hru na kytaru studoval na konzervatoři. Už v 15 letech hrál ve skupině Komety, první kapela, se kterou se proslavil, byli The Matadors a po odchodu Vladimíra Mišíka z Blue Effect, se stal frontmanem tohoto dalšího legendárního uskupení.

Spolupracoval i s dalšími umělci, např. Jaroslavem Hutkou (psala jsem o něm zde), Dagmar Andrtovou Voňkovou, Pavolem Hammelem nebo Mariánem Vargou.

Zemřel dnes ráno na následky fibrózy plic, s kterou v posledních letech bojoval.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 38x

Sofi Oksanen: Stalinovy krávy

1. prosinec 2016 | 23.38 | rubrika: Zahraniční knížky

Tento smutný román se vlastně dá brát ze dvou úhlů: za prvé jako příběh dívky Anny, která trpí všestravující zákeřnou bulimií, která ji prakticky cele ovládá a za druhé jako příběh Estonska od 2. světové války (linie, ve které vystupují Annini prarodiče a příbuzní) přes léta komunismu až po současnost. Stejně jako hlavní hrdinka je i autorka finsko-estonského původu a její knihy jsou považovány za kontroverzní, protože nešetří nikoho-Finy zde vykresluje jako náfuky, kteří, hlavně za totality, jezdí do Estonska za levným alkoholem a levnými prostitutkami ("mnoho žen se prodávalo i za punčochy a spodní prádlo nakoupené na Západě"), Rusko zde také nemá moc lichotivý obrázek, protože všechny pobaltské státy byly přes 40 let nedobrovolně přímou součástí SSSR a neidealizuje ani Estonsko. Nejde však o nějaký nenávistný pamflet či jen černobílé vidění, spíš o snahu upřímně vykreslit pohnutou historii této malé země včetně ne vždy ideálních vztahů s jeho velkými sousedy. Je to také příběh o odcizení a pocitu nikam nepatřit.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 20x

Blogy, které mě zaujaly 24

29. listopad 2016 | 22.49 | rubrika: Zajímavé blogy

selene2http://lvice.pise.cz/

Lvice patří ke stálicím komunity pise.cz, pamatuju si ji ještě ze svých úplných začátků tady, když byla ještě Lvice v Americe :-) Proto mě překvapilo, že když jsem k ní teď po dlouhé době nahédla, tak taky měla problém najít si práci, ačkoli bydlí ve velkoměstě, má výbornou angličtinu a mezinárodní zkušenosti. Fakt už nechápu, co vlastně zaměstnavatelé chtějí :-/ Každopádně vidím, že se zadařilo a i o nové práci (a dalších všednodenních věcech) dál píše s nadhledem.

Ortel a hnědí Slavíci

28. listopad 2016 | 00.39 | rubrika: Hudební interpreti

"Kdo je tady podporuje, kde se tady vzali, proč se tady roztahujou, jak ve vlastní zemi. Je to nebezpečí, které nezná mezí, vystavěli synagogy, poroučet by chtěli. Proto vezmem svý zbraně pevně do rukou, vyženem je z Evropy, ať třeba chcípnou. Probuďte se válečníci bílý Evropy, sražte konečně na kolena ty židovský psy."

Tento roztomilý text je z písničky Sionismus (kterou si můžete poslechout i na Youtube-zde) od kapely Conflict 88. Pochází z prvního alba této kapely Boj národů, které vyšlo v roce 1994 a je tedy nejvýše pravděpodobné, že se na ní (stejně jako na dalších) podílel pan Tomáš Ortel (ve skutečnosti Hnídek, ale to nezní tak úderně), o kterém je známo, že v začátcích této kapely stál a jehož nynější skupina letos získala už druhého stříbrného Slavíka v řadě a on sám se stal dokonce i stříbrným Slavíkem-zpěvákem hned po božském Kájovi a před Michalem Davidem (zajímavá směska).

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 103x

(Ne)zábavné historky z ÚP a pohovorů 2

21. listopad 2016 | 23.17 | rubrika: Aktuálně

Začínám se obávat, že mně než něco vyjde, tak články na toto téma budou mít ještě hodně pokračování Rolling Eyes Zase mám pár čerstvých (ne)zábavných zážitků. Zaměstnavatelé na pohovorech často říkají, že s prací není problém, problém je s lidmi. Především s těmi nespolehlivými. Samozřejmě je mi jasné, že spousta lidí na hledání práce vlastně kašle, pokud si domluví pohovor tak ani bez omluvy nakonec nepřijdou a dokonce se často stává, že nepřijdou ani první den do práce, když už byli přijati a vůbec o sobě nedají vědět. Ale já, zase z té druhé strany, zas nějak podezřele často narážím na "nespolehlivé" zaměstnavatele.

Lorna Byrne: Andělské poselství naděje

20. listopad 2016 | 22.11 | rubrika: Andělé mezi námi

angLorna Byrne se narodila roku 1953 v Irsku, kde dodnes žije. Už odmalička dokázala vidět a komunikovat s anděly, ale kvůli reakcím okolí (rodiče a učitelé ji dokonce považovali za retardovanou, protože se často utíkala do svého vlastního světa) o tom dlouho nemluvila. Až když jí bylo 50 let, začala pracovat na svém prvním díle-autobiografii Andělé v mých vlasech (o této krásné a dojímavé knize určitě taky někdy napíšu). Po ohromném úspěchu knihy (byla přeložena do 27 jazyků, vyšla v 50 zemích světa a prodalo se jí více než půl milionu výtisků) vydala dvě další-Schody do nebe, kde čtenáře seznamuje s různými druhy andělů a jejich úlohou rádců a pomocníků a právě Andělské poselství naděje, kterou chce pomoci a povzbudit všechny lidi bez rozdílu věku či vyznání, kteří zrovna procházejí složitým obdobím nebo prostě chtějí přitáhnout do svého života více lásky a naděje.

Nyní žije autorka na venkově, ale jako spisovatelka hodně cestuje. Před 16 lety ovdověla a má čtyři děti.

V úvodu popisuje, jak nám andělé mohou pomoci ve všech životních oblastech a přikládá k tomu řadu příkladů, jak ze svých vlastních rozhovorů s těmito bytostmi

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 19x

Je snadné vrátit se k totalitě

17. listopad 2016 | 22.53 | rubrika: Moje názory

Proč? Protože kdo se nepoučí z historie, je nucen ji opakovat. Protože kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě. Protože spousta lidí je líná a neochotná přijmout zodpovědnost za svůj život a chce vůdce, který to udělá za ně. A pokud se s ním mohou sjednotit vůči nějakému společnému nepříteli, na kterého můžeme všechno svést, tak ještě lépe. Dokonce i my tady v ČR to lidem, kteří by potenciálně někdy chtěli znovu zavést, neříkám komunismus, spíš nějakou spatlaninu fašounství a bolševismu, krásně ulehčujeme.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 29x