Jaroslav Hutka

17. listopad 2008 | 20.20 |

HutkaTento přední český folkový písničkář, ale také významný spisovatel, disident a chartista se kterým po jeho návratu z emigrace v listopadu 1989 davy lidí zpívaly jeho asi nejslavnější písničku Náměšť (proto jej zmiňuji v dnešní den, kdy si připomínáme výročí sametové revoluce) se narodil 21.dubna 1947 v Olomouci.
Už odmalička měl s komunismem špatné zkušenosti. Po nástupu komunistů k moci jeho otec přišel o majetek, protože (podle nich) patřil k buržoazní třídě a vlastnil obchod s nábytkem. Když odešel v 15 letech na uměleckoprůmyslovou školu do Prahy (je mimochodem také zručným grafikem) začal rebelovat-odmítal se učit tehdy pro všechny povinnou ruštinu nebo do školního časopisu napsal, že S.K. Neumann byl "blbej komunistickej" básník. Nevyhodili ho snad jen proto, že tehdy byla uvolněnější 60.léta.
Od roku 1966 vystupoval jako písničkář, někdy sám, někdy ve dvojici s jinými známými folkaři nebo hudebníky, např.Vlastou Třešňákem, Radimem Hladíkem nebo Petrem Kalandrou. Často zpíval i moravské lidové písničky.
V roce 1977 byl obviněn z nedovoleného podnikání a zakázali mu vystupovat. Také podepsal Chartu 77. O rok později raději emigroval do Holandska, kde se usadil v Rotterdamu. Tam vydával v samizdatu prózu, básnické sbírky a písňové texty a založil vydavatelství Fosil ve kterém vydal několik svých kazet. Do Česka se vrátil během sametové revoluce v listopadu 1989. Dnes ale říká, že je současnou politikou také zklamaný. Zkoušel kandidovat za recesistickou Balbínovu poetickou stranu a pak za Zelené, toho ale teď lituje a říká: "S politikou už se matlat nechci, odbarvení Zelení byl poslední pokus...Píšu další texty, to je moje politická cesta. Jsem nezávislý člověk."
Kromě hudby se velmi zabývá psaním-je prozaikem, básníkem i fejetonistou.
Nyní si všechnu svou tvorbu vydává sám-vypaluje si svá CD na počítači, kreslí k nim obaly a prodává je na koncertech. Svou edici pojmenoval Samopal, k tomu vydává i občasník nazvaný Samopal revue. Mimoto už v 70.letech spoluzaložil písničkářské sdružení Šafrán. Dále je členem čestného předsednictva občanského sdružení Společnost pro trvale udržitelný život a čestné rady sdružení Děti Země.
Jeho nejznámější písnička se původně jmenuje Krásný je vzduch. Složil ji jako hymnu 1.Hanáckého Folk & Country festivalu, který se měl konat v srpnu 1973 v Náměšti na Hané. Přestože již bylo prodáno přes 20 000 vstupenek, festival byl tři týdny před konáním v rámci postupující normalizace zakázán a asi 5000 dorazivších diváků bylo rozháněno SNB. Na památku této události Hutka tuto píseň dále uváděl, publikoval a šířil pod názvem Náměšť. V listopadu 89 ji pak spolu s ním zpívalo tisíce demonstrantů na Letenské pláni. Další významnou je Havlíčku, Havle, kterou napsal pro Václava Havla a zpodobňuje jeho osudy s také pronásledovaným Karlem Havlíčkem Borovským. Letos však sklidil nepříznivé ohlasy a ztrátu sympatií od mnoha lidí kvůli písni Udavač z Těšína, kde se strefuje do Jaromíra Nohavici kvůli jeho kontaktům s STB.

V pěti číslech (podle Magazínu MF Dnes)
60 Před rokem v dubnu se dožil šedesátky, které se děsil. Rozhodl se nebrat ji vážně a psát nové písně.
1977 Bylo mu znemožněno veřejně vystupovat.
11 Tolik let strávil v emigraci. Příliš šťastný tam nebyl.
25 25.listopadu 1989 se vrací a hraje pro demonstranty na Letné.
3 Třikrát byl ženatý. Z prvního manželství má syna, ze třetího 2 dcery.

Zdroje:
hutka.wz.cz/
cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Hutka
magazín MF Dnes ze 13.11.2008

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Jaroslav Hutka kolousek 19. 11. 2008 - 22:20
RE: Jaroslav Hutka marieke 19. 11. 2008 - 22:25
RE: Jaroslav Hutka kolousek 19. 11. 2008 - 22:39
RE: Jaroslav Hutka quentoš 25. 11. 2008 - 17:31