28.2.11

28. únor 2011 | 23.30 | rubrika: Day by day

hnizdoBlábol.

Nevím, jestli tento článek posléze nepůjde do zaheslované rubriky, no, uvidím, co z toho vyleze :-) Jak už jste si asi všimli, zaheslovanou rubriku v poslední době vůbec nepoužívám, protože tam není o čem psát-psávala jsem tam jen v obdobích depresí. Teď už jsem víc než půl roku víceméně v pohodě a spokojená-mám úžasného přítele, prvního se kterým nemám potřebu být náladová, protivná nebo dokonce myslet na někoho jiného, protože prostě není důvod-je nám spolu krásně, skoro na vše máme stejný nebo podobný názor, nehádáme se (není o čem a on ani není hádací typ), prostě pěkný stabilní vztah ve kterém mě poprvé netrápí žádné pochybnosti a už mám přesnou představu jak žijeme s hromadou koček, psů, koněm a alespoň dvěma dětmi a já budu dobře vařit a starat se o zahrádku :-DDD

komentáře (3) | přidat komentář | přečteno: 115x

Výsměch slušným lidem

27. únor 2011 | 23.17 | rubrika: Moje názory

To je v našem Absurdistánu spousta věcí, takže upřesním, že tentokrát budu psát o vězeňském systému a o tom, jak se mají i ti největší zločinci v dnešní době fajn. Samozřejmě je dobře, že nežijeme v temných dobách středověku, kdy se pálily "čarodějnice", nepotkáváme na ulicích šibenice s oběšenci ani není naší zábavou chodit na popravy (i když mnozí rádi chodí na popravy zvířat jako jsou býčí, psí nebo kohoutí zápasy). Nepoužíváme lámání v kole, čtvrcení koňmi a mnohde, včetně ČR je zakázán i trest smrti. 
Prostě humánní společnost. I těžcí zločinci mají ve vězení teplo, stravu, televizi, mnohdy třeba sportoviště...pracovat nemusí pokud nechtějí. Ale nejsme humánní až moc?

Anna Mieszkowska: Děti Ireny Sendlerové

25. únor 2011 | 15.46 | rubrika: Zahraniční knížky

Ještě jednou k příběhu paní Ireny Sendlerové (marieke.pise.cz/130133-irena-sendler.html), která za 2.světové války spolu se svými pracovníky z podzemní organizace Žegota (Rada pro pomoc Židům) zachránila kolem 2500 židovských dětí.
Kniha redaktorky Anny Mieszkowské, která paní Irenu pravidelně navštěvovala až do její smrti v roce 2008 je nejen pravdivými vzpomínkami této úžasné ženy, ale doplněna i vyprávěním jejích spolupracovníků a zachráněných dětí, z nichž většina působí ve Společnosti dětí holocaustu, které nyní předsedá tehdy nejmladší ze zachráněných dětí-Elžbieta Ficowská (za zdi ghetta byla propašována jako půlroční miminko a po rodičích jí zbyla jen stříbrná lžička pro štěstí). Faktografická, ale velice čtivá a dojemná knížka je doplněna mnoha dobovými fotografiemi včetně úředních dokumentů a dopisů.
Ještě dlouho po válce o hrdinství paní Ireny vědělo jen málo lidí. I pro komunistický režim, který v Polsku po válce nahradil ten nacistický, byla nepohodlná, protože se hlásila k sociální demokracii (sice levicové, ale zcela vzdálené myšlence totalitního bolševismu) a v 60.letech 20.stol.se v Polsku opět rozhořel antisemitismus. O lidech, kteří za války pomáhali Židům se z různých důvodů mlčelo. Teprve po roce 89 se její příběh dostal na veřejnost a paní Irena se stala známou po celém světě, byla nominována i na Nobelovu cenu za mír.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 268x

Svoboda

24. únor 2011 | 23.55 | rubrika: Můj svět

busČlánek na téma týdne pro AK Snílků libere.blog.cz/1102/osmy-tyden-svoboda

Svoboda pro mě znamená nežít pod nařízeními jakéhokoli organizovaného společenství, jak státního nebo evropského tak náboženského.
Svoboda pro mě znamená žít v souladu s přírodou a pěstovat si vlastní plodiny.
Svoboda pro mě znamená nebýt závislá na výplatě a šéfovi.

komentáře (3) | přidat komentář | přečteno: 144x

Helena Blavatská

22. únor 2011 | 21.20 | rubrika: Tajemné osobnosti

Helena (psáno také Jelena) Petrovna Blavatská se narodila 12.srpna 1831 v Jekatěrinoslavi (nyní Dněpropetrovsk) na Ukrajině, která tehdy byla součástí carského Ruska. Pocházela z velmi dobré rodiny, otec Petr Alexejevič Gan byl generál a potomek meklenburského šlechtického rodu a matka Helena Andrejevna Fadějovová byla úspěšnou spisovatelkou, přezdívanou i "ruská George Sandová". Když bylo malé Heleně osm let, zemřela a jelikož otec sloužil v armádě, poslal dceru na výchovu k babičce, rozené kněžně, vystudované slavné botaničce, která ovládala pět jazyků, dopisovala si se světovými přírodovědci a dobře malovala. Babička i matka byly pro Helenu jakožto silné osobnosti velkým vzorem. Byla oblíbená i u otcových vojáků u nichž se prý naučila výborně jezdit na koni a když na ni dolehly těžké časy údajně občas vystupovala jako krasojezdkyně v cirkusech. O jejím dětství však existuje celá řada legend, které si Madam Blavatská zřejmě ráda přibarvovala, protože zdědila romanopisecké nadání od matky.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 583x

20.2.11

20. únor 2011 | 22.54 | rubrika: Day by day

Omlouvám se za menší neaktivitu nejen zde, ale i na vašich blozích a obávám se, že to ještě bude pár dnů trvat, protože za prvé jsem zas nachlazená, což u mě znamená, že mám v hlavě úplně vymeteno a nemůžu se na nic soustředit a za druhé ve škole nestíhám už teď :-O
Bože, jak já tu zimu nenávidím. Zase se vrátily mrazy, není divu, že jsem zas nachlazená a už mě to přestává bavit. Každou zimu fakt děsně trpím :-D Kdyby byly mrazy a sníh jen od Vánoc do Nového roku tak by to bylo ideální :-))) Naštěstí mi není tak zle, abych nemohla do školy, což by se mi teď fakt nehodilo.

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 104x

Psí dotazníček

17. únor 2011 | 12.27 | rubrika: Dotazníky a řetězáky

eli12Otázky, které jsem místy trochu upravila a změnila je na tykání, jsou převzaty z časopisu Dogs Magazín, kde vychází rubrika 25 otázek pro...kde odpovídají známé osobnosti (tenhle časopis, který mám doma zrovna zpovídal Světlanu Nálepkovou) o zkušenostech se svými psími miláčky. 

1.Podle čeho dostal tvůj pes jméno?
Eliška se tak už jmenovala, když jsme ji kupovali. Jméno jsme jí nechali, je moc pěkné, i když mám pro ni milion dalších přezdívek :-) V očkovacím průkaze jsme zjistili, že dřív patřila ještě někomu dalšímu a jmenovala se Pikachu...ech, chudina.

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 109x

Eurototalita

16. únor 2011 | 21.31 | rubrika: Moje názory

V totalitní Severní Koreji se prý děti v cca 5 letech posílají do internátní výchovy, aby od rodičů "nechytly" nějaké špatné myšlenky  a názory. Na internátě aspoň nejsou "ohroženy vnějšími vlivy" a může se jim do hlaviček vesele tlouct propaganda. V demokratické západní Evropě plánuje Evropská unie zákon o povinném navštěvování jeslí-zřejmě, aby se matky (popř.v dnešní době i někteří otcové) "neflákaly" moc dlouho na mateřské a šly zas brzo makat, aby se europoslanci mohli vyvalovat v Parlamentu, mít hodně peněz a vymýšlet kraviny.
Nevadí mi, když někteří rodiče z jistých důvodů chtějí nebo musí posílat své děti do jeslí. Vadí mi, kdyby mi to někdo nařídil. Nehledě na to, že s pádem komunismu (kdy toto bylo typické-proč EU vymýšlí tolik debilních zákonů a nařízení, které si s komunismem nezadají?) se většina jeslí zrušila, protože rodiče přijali nový model výchovy. Když si představím, že bych se svým malým dítětem nesměla trávit to nejkrásnější období, kdy se tvoří pouta mezi ním a rodinou a musela ho poslat nějakým cizím "tetám" mimo domov tak vážně přemýšlím, že pod nadvládou Bruselu si fakt radši žádné děti nepořídím.

komentáře (4) | přidat komentář | přečteno: 128x

Sklepáci

14. únor 2011 | 20.00 | rubrika: Pro zasmání

Chytla mě nějaká nostalgická, když jsem o víkendu potkala J. a vzpomněla si, jak jsme je zbožňovali (a samozřejmě je stále zbožňuju) a scénu "Ahoj, kotě" z Kouře jsme přehrávali nazpaměť. Škoda, že přítel je nezná Shocked :-( Budu ho muset zasvětit :-)
Sklepácký humor miluju, jelikož jim není nic svaté (viz Česká soda, pořad, který několik let běžel v pozdních večerních hodinách na ČT2), ale přitom nejsou trapní jako estrádní baviči, ale naopak trefní a vtipní. Kromě divadla a scének mají Sklepáci i pár kultovních filmů (již zmiňovaný Kouř 
marieke.pise.cz/55151-kour.html či Pražskou pětku), své skeče prokládají písničkami, "fušují" i do estetického umění-členy jsou např.herec a architekt David Vávra či sochař a malíř Jaroslav Róna.
Divadlo Sklep vzniklo roku 1971 a založili jej David Vávra a Milan Šteindler, kterému bylo tehdy 14 let. Nejprve působili jen soukromě a pro přátele, první veřejná vystoupení začala v polovině 70.let. Přinesli velké oživení tehdejší divadelní scény a vystupují dodnes.
Dalšími členy jsou mj.herci Eva Holubová, Tomáš Hanák, Jiří Macháček, Jiří Fero Burda, režisér a producent Ondřej Trojan, výtvarník, designér, zpěvák a herec Aleš Najbrt, který za svou tvorbu získal mnohá ocenění, zpěvačka Monika Načeva (
marieke.pise.cz/109687-monika-naceva.html) a samozřejmě režisér Tomáš Vorel.

cs.wikipedia.org/wiki/Divadlo_Sklep

www.divadlosklep.cz/

 Několik srdečních záležitostí:

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 261x

13.2.11

13. únor 2011 | 22.37 | rubrika: Day by day

Celebrity-Image-Marlene-DietriPo trochu náročném víkendu zase na koleji. V pátek jsem byla poprvé na srazu naší třídy ze ZŠ-tj.po skoro 10 letech, příští rok to bude 10 let, co jsme vyšli devítku...fuj, to je strašné jak to letí. Nakonec to nebylo tak zlé, jak jsem se obávala (hodně lidí jsem tam nemusela a oni mě), ale přece jen je to už dávno, takže jsem kvalitně popila a dobře pokecala, přišla jsem o půl 4, ještě jsem cestou domů potkala kamaráda a dala si jedno dvě s ním...spolužák, co se mi vždycky líbil a myslím, že jsem mu kdysi napsala dopis ve stylu "Chceš se mnou chodit? Zakroužkuj ano-ne" :-DDD teď vypadá jako Jake Gyllenhaal Shocked  Akorát v sobotu mi bylo tak špatně, kladiva v hlavě a tak, znáte to, že jsem ani nedojela za přítelem. Ale udělala jsem i něco do školy (teď zrovna máme v AJ téma Evropská unie, ble) a nějaká cvičení na Výuce jazyků na Lide.cz. Procvičuju si tam NJ a AJ, sice je tam minimum gramatiky a zaměřeno hlavně na testy, ale je to fajn program, hlavně poslechy jsou dobře udělané a užitečné :-)

Moje oblíbené stránky 3

12. únor 2011 | 12.52 | rubrika: Svět internetu

Tentokrát o zdraví a životním stylu. Pořadí náhodné.

www.chemievjidle.cz/

 Velmi užitečná stránka se seznamem potravin prodávaných v ČR, kde u každé píšou z čeho je složená, jestli je její složení nezdravé nebo ne a každá potravina je i hodnocena. Dále zde najdete články o tzv.éčkách (pokud se v dané potravině nebo nápoji vyskytuje nějaké éčko, je na něj přímo odkaz, kde se o této přísadě dozvíte víc), mapu farmářských výrobků a automatů na mléko, recepty atd.

komentáře (1) | přidat komentář | přečteno: 101x

Numerologie-magie čísla devět

9. únor 2011 | 22.30 | rubrika: Ostatní záhady

I když se spousta lidí staví k numerologii skepticky, všichni bezděky připisujeme číslům jisté síly. Např.šťastná sedmička, nešťastná třináctka, pohádková trojka...čísla se objevují i v ustálených slovních spojeních-můžeme o někom říct, že je jednička, že je nula, že je jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet atd. Podle numerologie (za nejrelevantnější se považuje chaldejská numerologie vycházející z chaldejsko-hebrejské abecedy) má každé číslo svou moc, charakteristiku. O základech numerologie si povíme příště, dnes bych vám chtěla představit sílu čísla u kterého byste to asi ani nečekali. Je to číslo 9. Proč? Srozumitelně a poutavě to vysvětluje Linda Goodman v knize Hvězdná znamení.

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 2.659x

Co mám na sobě ráda

7. únor 2011 | 22.48 | rubrika: Můj svět

Inspiraci jsem našla u angeldarkwood.blog.cz/1101/co-mam-na-sobe-rada Seznam toho, co nemám, bych napsala hned a byl by dlouhý několik kilometrů...však mě znáte. Ale co se na sebe podívat i z té lepší stránky? Když tak nad tím přemýšlím, nenapadají mě přímo vlastnosti (i když ty taky) jako spíš to, co mám ráda a za co jsem ráda, že to mám ráda (heh, od 7 do 6 na nohou, omlouvám se :-D)...zas tak moc dobrých vlastností asi nemám, i když fakt přemýšlím! :-D Ale dost řečí, ať se nedostanu úplně jinam-tedy k tomu, co by mi šlo líp :-)))

komentáře (3) | přidat komentář | přečteno: 116x

Aktualitky za tento měsíc 32

6. únor 2011 | 22.30 | rubrika: Aktuálně

happy_winter_by_fruitpunch1-d3Co poslouchám: Objevila jsem další krásný soundtrack, tentokrát k filmu 500 Days of Summer a nejvíc mě z něj zaujala Regina Spektor, takže se chystám i na nějaká její vlastní alba.

Co čtu: O víkendu jsem dočetla Nadělat prachy od Terryho Pratchetta-perfektní jako všechno od něj a Abecedu duševní rovnováhy od Louise M.Hay-hezké, ke každému z abecedně seřazených pojmů je krátký článeček plný pozitivních myšlenek, které člověk může využít jako afirmace. Teď čtu další z mé oblíbené série detektivek od Sue Grafton, tentokrát S jako smrt.

Na co se těším: Na nějaké další volno :-D

Na co se netěším: Teď mě kupodivu nic nenapadá :-)

žádné komentáře | přidat komentář | přečteno: 63x

Pár stručných postřehů k současnému dění

4. únor 2011 | 12.22 | rubrika: Moje názory

Egypt: Nepokoje v Egyptě teď hýbou všemi médii na světě. Lidé se po vzoru nedávných demonstrací v Tunisku vzbouřili proti autokratickému prezidentu Mubarakovi, který v zemi vládne už 30 let. V posledních pár dnech ale přituhuje, protože do ulic vycházejí i jeho přívrženci a znepřátelené tábory si už vyžádaly spoustu zraněných a několik mrtvých. Nelze tedy očekávat žádnou sametovou revoluci jako u nás v roce 89. Navíc cesta k demokracii bude složitá a největším rizikem je, aby se k moci nedostali islámští fundamentalisté jako např.v Íránu

BLACK SWAN

2. únor 2011 | 21.55 | rubrika: Americké filmy

black-swan-movieAm.thriller, 2010. Hrají: Natalie Portman (Nina), Mila Kunis (Lily), Vincent Cassel (Thomas), Barbara Hershey (Erica), Winona Ryder (Beth) a další. Režie: Darren Aronofsky.

Nejnovější počin originálního režiséra Aronofskeho se tentokrát odehrává na baletní scéně. Hlavní hrdinkou je tanečnice Nina, která působí v newyorském baletním souboru. V kariéře ji vždy podporovala matka Erica se kterou bydlí a která sama dřív byla baletkou, ale nikdy se zvlášť neproslavila. I když je matka na první pohled láskyplná, mají spolu komplikovaný vztah, Erica Ninu přísně hlídá a jelikož žijí samy, chce ji pořád mít jen pro sebe jako malou. Když se dozví, že baletní režisér Thomas plánuje nové představení slavného Labutího jezera a Nina by měla šanci, jsou nadšené. O hlavní roli měla původně zájem slavná balerína Beth, která už je ale příliš "stará" a Thomas se rozhodne nahradit ji někým mladším, načež se Beth psychicky zhroutí. Největší šanci má Nina, ale Thomas požaduje, aby dívka v roli Labutí královny dokázala zahrát jak něžnou a jemnou bílou labuť tak její zlé a temné dvojče černou labuť a tato poloha je dívce vzdálenější.

komentáře (2) | přidat komentář | přečteno: 170x

1.2.11 a Akce smog!!!

1. únor 2011 | 19.16 | rubrika: Day by day

Jsem tu druhý den a už mi tečou nervy, klasika. Možná jste o tom už slyšeli. V Ostravě je nově zavedeno, že když hranice smogu v ovzduší přesáhne určité limity, tak doprava MHD bude zadarmo. Takže já si včera koupila čtvrtletník (byla jsem celý měsíc doma, tedy nevím, co se v O.zrovna děje) a ženská za přepážkou se vůbec neobtěžovala mě upozornit, že si ho zrovna kupovat nemusím. Dokonce se zeptala od kdy ho chci a když jsem řekla, že hned od toho dne, tak na to nic neřekla. A hle, přijdu s novým čtvrtletníkem na zastávku a ono se jezdí zadarmo!!! Dneska taky. Mohla jsem si ho koupit jindy-o to déle by vydržel. Takže jsem akorát přispěla na to, aby se zadarmo mohli ohřívat bezdomovci a socky ;-) Nehledě na to, že cena všech jízdenek (jednorázové, měsíční i čtvrtletní) samozřejmě stoupla!

komentáře (5) | přidat komentář | přečteno: 140x