BLACK SWAN

2. únor 2011 | 21.55 |

black-swan-movieAm.thriller, 2010. Hrají: Natalie Portman (Nina), Mila Kunis (Lily), Vincent Cassel (Thomas), Barbara Hershey (Erica), Winona Ryder (Beth) a další. Režie: Darren Aronofsky.

Nejnovější počin originálního režiséra Aronofskeho se tentokrát odehrává na baletní scéně. Hlavní hrdinkou je tanečnice Nina, která působí v newyorském baletním souboru. V kariéře ji vždy podporovala matka Erica se kterou bydlí a která sama dřív byla baletkou, ale nikdy se zvlášť neproslavila. I když je matka na první pohled láskyplná, mají spolu komplikovaný vztah, Erica Ninu přísně hlídá a jelikož žijí samy, chce ji pořád mít jen pro sebe jako malou. Když se dozví, že baletní režisér Thomas plánuje nové představení slavného Labutího jezera a Nina by měla šanci, jsou nadšené. O hlavní roli měla původně zájem slavná balerína Beth, která už je ale příliš "stará" a Thomas se rozhodne nahradit ji někým mladším, načež se Beth psychicky zhroutí. Největší šanci má Nina, ale Thomas požaduje, aby dívka v roli Labutí královny dokázala zahrát jak něžnou a jemnou bílou labuť tak její zlé a temné dvojče černou labuť a tato poloha je dívce vzdálenější. Navíc se v už tak konkurence plném souboru objeví nová tanečnice-Lily, která se pro roli černé labutě hodí víc. Na oko se snaží s Ninou spřátelit, ale ve skutečnosti má chuť ji vyšachovat. Nina musí udělat vše proto, aby si to Thomas nakonec nerozmyslel. I za cenu ztráty vlastní osobnosti. 
Film je fascinujícím vzhledem do náročného povolání baletek. Dívky musí stále cvičit, být perfekcionistky a je mezi nimi ohromná konkurence. Když přesáhnou třicítku, začínají být, jako Beth, na tuto kariéru staré. Aronofsky však nepojal snímek jen jako psychologické drama (pomalejší začátek), ale i jako thriller s hororovými prvky (houstnoucí a temnější atmosféra a fascinující vyvrcholení)-Nininy přeludy, její neurotické škrábání se do krve apod. Natalie Portman byla za tuto roli nominována na Oscara (vyhlašovat se bude 27.2.). Thomase, který se ji snaží svést (byť jen v rámci toho, aby v ní probudil vášeň potřebnou pro roli černé labutě) hraje charismatický francouzský herec Vincent Cassel a v roli zhrzené a později vážně zraněné Beth Winona Ryder, kterou byste zde ani nepoznali.
Svébytné filmy Darrena Aronofskeho (proslavil se hlavně 10 let starým Rekviem za sen/Requiem for a Dream podle stejnojmenné knihy, viz  
marieke.pise.cz/100416-hubert-selby-rekviem-za-sen.html, Fontánou, Pí nebo Wrestlerem-režisér chtěl původně příběh stárnoucího wrestlera spojit s tímto) nejsou pro každého, ale toto byl opravdu pod kůži se zarývající zážitek a ačkoliv na balet moc nejsem (nikdy jsem žádný ani neviděla naživo Embarassed) atmosféra byla fascinující a plánuji si to užít i v kině (premiéru v ČR to má až za týden, ehm). Rozhodně 5/5 (špičkový film).

The+Black+Swan+filming+z9M3RVE

black-swan-movie-7

blackSwan-Natalie

black-swan-poster-movie

Obrázky jsou z googlu, stačí do vyhledávače zadat "black swan movie"

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: BLACK SWAN libor 07. 02. 2011 - 13:54
RE: BLACK SWAN angel darkwood 11. 02. 2011 - 21:41