Pro chvíle relaxace

6. březen 2012 | 22.32 |

Dneska těch písní bude trochu víc, ale doufám, že všechny zahřejí na duši :-)  Poslechneme si nejen klasické indické a tibetské mantry, ale i severské ethno nebo tradiční hudbu Indiánů.

Sanskrtská mantra Óm mani padmé húm je jednou z nejklasičtějších manter buddhismu. Transformuje negativní emoce a může ji odříkávat každý, kdo cítí, že to přinese užitek jemu a ostatním cítícím bytostem. Není třeba mít zasvěcení od duchovního učitele. Tato mantra je spojena s čtyřrukou podobou bódhisattvy soucitu. Více na tinyurl.com/82wq52n

Deva Premal je původem z Německa, ale našla se ve zhudebňování a zpívání indických a tibetských manter. Z mnoha jejích počinů, které jsou celosvětově velmi populární vybírám "set" Mantras for Precarious Times, který obsahuje 7 různých manter, každou z nich "čentuje" (odříkává, resp.přezpívává) podle védské tradice 108x. Na YT pod videem najdete jejich seznam. Moc krásné jsou také její Tibetan Mantras for Turbulent Times, které nazpívala přímo s tibetskými mnichy (rovněž najdete na YT).

Krásný instrumentální mírový song buddhistických mnichů z čínského chrámu Hanshan.

A pochopitelně nemůžu opomenout kírtan svého duchovního učitele Šríly Prabhupády oslavující Pána Kršnu a Šrímatí Rádharání.

A teď z trochu jiného soudku. Mari Boine je norsko-sámská (Sámové=novější název pro Laponce) hudebnice a zpěvačka kombinující tradiční sámskou hudbu joik s prvky jazzu a rocku. Této paní chci věnovat i samostatný článek takže zatím jedna ochutnávka.

Ještě se podíváme za dalším domorodým kmenem-severoamerickými Indiány a fascinujícími vlky...

...a skončíme metalem. Že metal nemůže být relaxační? Ale kdeže. Tahle francouzská kapela (song má sice název v angličtině, ale zpívají francouzsky) vás vyvede z omylu. Dobrou klidnou noc!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře