Emma Donoghue: Pokoj

14. březen 2012 | 20.25 |

pokojPětiletý Jack od narození žije se svou Mami v Pokoji. Nic mu tam nechybí. Každý den si hrají, učí, cvičí, čtou si, v neděli dostávají dárky jako třeba ovoce, hračku nebo kus oblečení a občas se Jack může dívat i na Telku, tam je ale všechno vymyšlené. Jediné, čeho se Jack bojí, je Čert. Kvůli němu musí občas přespat ve Skříni, protože někdy v noci přijde a Mami je pak smutná. A když Jack zlobí, Čert jim v neděli nedonese dárek.
Jackova matka je v Pokoji nedobrovolně. Ještě když studovala na univerzitě ji za bílého dne unesl psychopat a vězní ji u sebe v kůlně už sedm let. Krátce po Jackových pátých narozeninách se konečně rozhodne uskutečnit svůj plán na který myslí celou tu dobu-utéct. Pro ni to bude návrat do normálního života, ale bude po tolika letech ještě normální? A co teprve pro Jacka, který si myslí, že celý svět je jen v Pokoji? Zvládnou se vyrovnat s novým životem?
Fascinující psychologický román irské autorky byl roku 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize. Plus za překlad Veroniky Volhejnové, která si se svébytným dětským jazykem (příběh je vyprávěn z Jackova pohledu) opravdu vyhrála.

O autorce:
E.D. se narodila roku 1969 v Dublinu jako nejmladší z osmi dětí. Její rodiče byli akademici a také ona vystudovala univerzitu-v Dublinu angličtinu a francouzštinu a doktorát získala v Cambridge. První román jí vyšel roku 1994. Věnovala se hlavně ženským tématům, v Pokoji naopak proniká do dětské duše. Prý se inspirovala rakouským případem Josefa Fritzla, ale odmítá to. Od roku 1998 žije v Kanadě s manželem a dvěma dětmi.

Zdroj obrázku: www.kosmas.cz/knihy/163127/pokoj/
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Emma Donoghue: Pokoj libor 21. 03. 2012 - 13:45
RE: Emma Donoghue: Pokoj cukrenka®svetu.cz 21. 03. 2012 - 21:27