Chtějí lidé zpět komunismus?!

9. listopad 2011 | 21.26 |

Číst diskuze na novinkách je vždycky dobré akorát k tomu, aby se člověk naštval. Ale v poslední době to začíná být až děsivé. Za pár dní si připomeneme sametovou revoluci a pád komunismu a ejhle, před pár dny získal na novinkách v jedné diskuzi nejvíce plusů komentář paní, která svým dětem vypráví, jak jí bylo za komunismu líp a všechno bylo levné. Zato nejhůře hodnocený komentář byla reakce právě na tu paní, která zněla takto: "Doufám, že také dětem vyprávíte, kterak nebyly vložky, toaletní papír a banány (tzv. podpultové zboží); že v 5 hodin odpoledne nebyl mnohdy v obchodě chleba a na ostatní potraviny se musely stát dlouhé fronty; že např. ledničky, pračky a televize stály několik platů; že lidé museli volit jednu stranu; že lidé nemohli beztrestně veřejně nadávat na vládu jako dnes; že nebylo možno vyjet do zahraničí bez pasu, víza, devizového příslibu a celního prohlášení, často pak s hodinovými frontami na odbavení na hranicích; že lidé neměli 1. května či 7. listopadu volno, ale museli do průvodu. To jen aby Vaše děti netrpěli iluzemi..."
Lidé asi fakt hodně rychle zapomínají nebo nechápu, čím je tento pravdivý komentář tak pobouřil :-/ Uběhlo teprve 22 let a oni vidí už jen to, jak bylo všechno "zadarmo" (přitom nedávný výzkum zjistil, že v poměru k tehdejším platům byly i základní potraviny stejně drahé jako dnes k současným platům). Na to, že to bylo vykoupeno nesvobodou, asi už zapomněli. Sociální jistoty? Ale kdeže. Jistotu jste měli jen když jste drželi hubu a krok. Teď už těžko vás převedou z kanceláře do kotelny nebo vaše děti nebudou moct studovat, protože vy jste se znelíbili režimu. A na novinkách by asi taky tak nemohli nadávat na vládu, aniž by za to šli do vězení. Já bych si nemohla psát blog. To vážně tolik Čechů chce žít opět ve strachu a mlčení, protože sousedi se udávali a kdykoli na vás mohla přijít StB? Asi jo. Hlavně, kdyby byl zas chleba za pár haléřů a lístek do kina za 5 korun.
Znám lidi, co říkají A k čemu je ta demokracie a to, že můžu svobodně cestovat, když stejně nemám prachy? Tak snad každý svého štěstí strůjcem, ne? Těmto lidem bych doporučovala emigraci do zbývajících bašt komunismu, kde jim určitě bude líp než v Česku-např.Severní Korea, Kuba, Čína...Tam jim určitě bude hej. 
Jak jistě víte ze současné vlády je mi na blití, z Evropské unie taky (nová totalita, akorát ne z Moskvy, ale z Bruselu), ale že bych se slzou v oku vzpomínala na to, jak bylo za komunismu krásně? Je fakt, že si ho nepamatuju, ale naštěstí jsem z rodiny, kde mi rodiče do hlavy nevalí, jak se měli skvěle. A to ani nejsem z rodiny, kde musel být někdo za své názory ve vězení nebo v uranových dolech, takovým rodinám z dnešního kňourání jistých Čechů po starém dobrém komunismu, musí být ještě víc úzko.
Chápu, že jsou lidé znechuceni současnou vládou, ale vrátit se do dob normalizace, není řešení. Řešení jsou nové mladé strany, vlastní snaha něco změnit, vlastní píle a ne sedět doma a kvákat na novinkách!


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Chtějí lidé zpět komunismus?! veruce 09. 11. 2011 - 23:22
RE: Chtějí lidé zpět komunismus?! toruviel 10. 11. 2011 - 10:59
RE: Chtějí lidé zpět komunismus?! spytihnev-vlidny 11. 11. 2011 - 18:03
RE: Chtějí lidé zpět komunismus?! lúmenn 12. 11. 2011 - 18:48
RE: Chtějí lidé zpět komunismus?! crowded-emptiness 27. 11. 2011 - 19:02
RE: Chtějí lidé zpět komunismus?! via321 30. 01. 2012 - 16:33