UCHO

1. prosinec 2010 | 20.27 |

Čs.film, 1970. Hrají: Jiřina Bohdalová (Anna), Radoslav Brzobohatý (Ludvík), Bořivoj Navrátil (Cejnar) a další. Režie: Karel Kachyňa.

Komorní psychologicko-politické drama je zasazeno do začátku 50.let v dobách nejkrutějšího stalinismu a odehrává se během jediné noci a rána. Film se po natočení nesměl odvysílat, komunistická cenzura ho zakázala a tak až do revoluce skončil v trezoru. Režisér Kachyňa si pak tento svůj počin musel hodně žehlit na vyšších místech.
Ačkoli se snímek odehrává v rozmezí několika hodin a nejčastěji se zde objevují jen dvě hlavní postavy, je nabitý napětím a dechberoucí atmosférou. Hlavními hrdiny jsou dva manželé, které naprosto mistrovsky zahráli Bohdalová s Brzobohatým, kteří byli 12 let manželi i ve skutečnosti. Kdo zná "Bohdalku" jen z pohádek a komedií bude touto její rolí překvapen. Ludvík je náměstek ministra, který se své vlastní straně znelíbil a byl zatčen-v dobách, kdy komunisté celého východního bloku hledali obětní beránky i mezi vlastními, mnohdy vysoce postavenými, členy a často je i popravovali, aby zastrašili ostatní a upevnili svou moc. Manželé, kteří se v noci vrací z recepce vysoce postavených funkcionářů samozřejmě dostanou strach, navíc mají v domě nainstalované štěnice-ucha a nikde si nemůžou být jisti, jestli se mohou bavit bezpečně. Navíc je mezi nimi poněkud zvláštní vztah plný hádek, urážek, násilí, ale i divoké vášně. Někteří diváci je přirovnávají ke vztahu Virginie Woolf ve filmu Kdo se bojí Virginie Woolf (Who´s Afraid Of V.W.).
Snímek byl po svém prvním odvysílání roku 1990 nominován na Zlatou palmu v Cannes.
PS: Rozhodla jsem se používat zde stejně jako třeba na čsfd 5hvězdičkové ohodnocení se stupnicí 1-odpad, 2-nuda, 3-průměr, 4-pěkný film, 5-špičkový film. Tento má u mně rozhodně 5/5.

TT304fd9_ucho1

ucho

16967-126295

divadlo-ucho-02

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: UCHO libor 04. 12. 2010 - 00:01
RE: UCHO veruce 04. 12. 2010 - 20:43