Vítejte v KLDR!

14. srpen 2012 | 21.52 |

Český dokument, 2008. Režie: Linda Jablonská.

Skupina českých turistů se rozhodla zajet si na neobvyklou "dovolenou". Do země, kam se nesmí brát mobily a GSM zařízení. Do země, kde nejsou žádné krásné památky, ale ošklivé stalinistické paneláky a pomníky. Do země, kde se i turisté musí poklonit sochám vůdců, jinak by jejich místní průvodci měli problémy u nadřízených. Do země, kde občanům jejich vůdci vtloukají do hlavy, že se mají nejlépe na světě, přitom ve skutečnosti zde lidé umírají hlady, dělají nejtěžší práce na polích a ani v hlavním městě nepotkáte moc aut (běžní lidé je nesmí vlastnit), spíš kola a prastaré československé Karosy (a na semafory není elektřina, metro kvůli výpadkům elektřiny také často nefunguje). Do země, kde turisté nesmí sami opustit hotel, můžou chodit jen po povolených trasách, natož aby směli oslovit nějakého člověka na ulici. Do země, kde populární písničky mají názvy jako Jsme vojsko strany nebo Znamenitá dáma, která dře jako kůň. Do země, kde i malé děti vystupují v tanečních besídkách oslavujících vůdce. Do poslední stalinistické bašty na světě, Severní Koreje (celým názvem Korejská lidově demokratická republika-žádnou demokracii tam ovšem nemají), kde se čas zastavil v nejhlubší komunistické totalitě 50. let.
Dokument by byl sice lepší bez těch českých pepíků, některé jejich komentáře byly na facku, ale jinak plus za každý pokus tuto přísně uzavřenou zemi představit lidem. I když jsou Severokorejci milí a hlavní město Pchjongjang je přece jen o něco výstavnější a modernější než zbytek země, po celou dobu snímku vám běhá mráz po zádech, zejména v expozici "amerického násilí", kde turisty provází vojačka odříkávající naučené ideologické fráze nebo na nejstřeženějších hranicích na světě s Jižní Koreou, kde vycepovaný vojáček s kamennou tváří hovoří o tom, že všichni Severokorejci by chtěli svobodně navštěvovat své jižní sousedy, ale za tragické rozdělení poloostrova stojí (samozřejmě) USA.
Do této depresivně působící země bych hned poslala na "rekreaci" všechny Čechy, co fňukají po "zlatém" komunismu. Pak by si možná uvědomili, že se tady oproti spoustě dalších zemí máme ještě hej...anebo se tam můžou klanět Kimům Rolling Eyes

Snímek online zde: www.youtube.com/watch
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vítejte v KLDR! tlapka 15. 08. 2012 - 12:35