Na komunisty si zvykat nechceme...

18. listopad 2009 | 20.29 |

betterdeadthanredTak ještě jeden článek k listopadovému výročí pádu totality. Na začátek vám klidně řeknu, že za
a) Mé politické názory jsou mírně doleva a kdyby u nás fungovala SLUŠNÁ sociální demokracie tak ji volím, ale z afér okolo ČSSD (stejně jako okolo ODS) jsem akorát tak znechucená.
b) Líbí se mi myšlenka anarchie, ale jsem toho názoru, že by fungovat nemohla. Demokracie, i když má taky své nedostatky, je přece jen nejideálnější forma vedení státu.
c) Na kapitalismu vidím spoustu chyb, ale rozhodně jsem pro svobodné podnikání (komu by se líbilo, kdyby léta budoval nějaký podnik a pak mu ho sebrali?).
d) Jsem euroskeptik.
e) Často čtu články na antifa.cz a souhlasím s nimi.
Dělá to ze mě komunistku? NE!!! Komunisty (zvlášť těmi mladými, kteří jsou úplně mimo) opovrhuju a nesnáším je stejně jako nácky! Hlavně ti mladí komunisti asi pocházejí z rodin, kde nikomu nic neznárodnili, neměli dědečky v uranových dolech a rodiče mohli volně studovat díky dobrému kádrovému profilu, jinak by asi tak neblábolili. Jen se podívejte jak komunismus naši zemi zdecimoval. Kolik lidí muselo opustit svou milovanou vlast, když v srpnu 68 zjistili, že "dávám bolševikovi rok maximálně dva" je jen toužebné přání a radši před sovětskou invazí emigrovali. Výslechy a výhružky StB. Nesvoboda tisku, televize, projevu. Cenzura. Vězení a uranové doly. Kolik lidí zemřelo při vykonstruovaných procesech na začátku 50.let. Pár mladých lidí se na protest totalitě upálilo, pár jich bylo zabito v srpnu 68 a spousta inteligentních a schopných lidí dělala v kotelně,buď proto, že kvůli špatnému kádrovému profilu nemohli vystudovat anebo vystoupili proti režimu (mnoho umělců). A tak bych mohla pokračovat do aleluja. Komunistická totalita je pro mě stejné zlo jako nacismus a to ještě jsme na tom byli relativně "dobře", když si uvědomíme kolik lidí bylo zabito nebo vyhnáno do lágrů na Sibiř v SSSR pod Stalinem. (Ostatně i když mnoho komunistů za války bojovalo proti nacismu, mnoho statečných lidí bylo po válce uvězněno nebo odsouzeno k smrti komunistickými papaláši-a protižidovské nálady byly i v komunismu silné! i když se to nedávalo tak najevo).
Dnešní doba má taky své nedostatky  a je jich spousta, že by to vydalo na další články, ale co je hlavní-máme svobodu. (I když se teď vymýšlejí "náhubkové" zákony a Lisabonská smlouva suverenitu našeho státu omezí-ale jak říkám, to by bylo zas na jiné povídání). Zpěváci můžou zpívat a spisovatelé psát o čem chtějí. Když se někomu něco nelíbí může vyjít do ulic. Můžeme psát své názory na blogy! Jistě, svoboda je svým způsobem okleštěná všude, ale co je opravdová svoboda? Anarchie a bezvládí? Těžko říct, jak by to fungovalo. Proto opět opakuju, že v demokracii vidím největší svobodu. (Beztak  je nejdůležitější svoboda, kterou cítíme uvnitř sebe a ta není svazována hmotným světem).


Samozřejmě se často hovoří o tom, že některé věci byly za komunismu lepší. Nejčastější argumenty jsou:
Bylo levněji. (Nebylo. Ekonomové srovnali tehdejší ceny v poměru k tehdejším mzdám a mzdy a ceny dnešní a za komunismu spousta věcí vycházela dráž, třeba i takové základní potraviny jako chléb. Dnes jsou sice vyšší ceny, ale zároveň rok od roku roste průměrná mzda. Nehledě na to, že dnes nečekáme na auta několik let v pořadníku a mandarinky nejsou jen o Vánocích).
Nebyla nezaměstnanost. (To je sice pravda a nezaměstnanost, zvlášť teď v době krize, je problém, který by se měl řešit a některé lidi bych klidně stíhala za přivýživu jako dřív, ale na druhou stranu, bylo mnoho lidí, co museli robit v kotelně jenom proto, že nesouhlasili s režimem, což je o moc horší.)
Někteří lidé sice nemohli kvůli špatnému kádrovému profilu studovat, ale dnes je problém studovat kvůli tomu, že je to hrozně drahé. (Studium na vysokých školách nikdy nebylo záležitostí zadarmo, i mnoho velkých hlav minulých století si muselo ke studiu přivydělávat nebo požádat o stipendium, protože byli z chudých rodin. Znám pár lidí, kteří šli po maturitě radši pracovat, jelikož se báli, že vysokou neutáhnou, ale těch znám opravdu jen minimum-a nežiju v milionářské čtvrti! Ale nesouhlasím s tím, aby se zavádělo školné i na státních VŠ, i když záleží, jestli by bylo symbolické nebo jestli 30 000 za semestr, což by už problém být mohl. A pokud tak školné tak s půjčkami pro studenty jako to mají v Británii apod. Rozhodně si ale myslím, že dnes je vzdělávání mnohem svobodnější než tehdy).

Jinak pro Facebookáře www.facebook.com/group.php pro ostatní zde www.viteznyunor.cz/Petice.html
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Na komunisty si zvykat nechceme... spytihnev-vlidny 21. 11. 2009 - 16:28
RE: Na komunisty si zvykat nechceme... marieke 21. 11. 2009 - 19:34