Jiddu Krishnamurti: Vnitřní revoluce

27. prosinec 2010 | 21.54 |
› 

Jiddu Krishnamurti se narodil roku 1895 v Madanapalle (jižní Indie) v chudé bráhmanské rodině. Jeho otec zastával skromnou funkci na finančním úřadě, který byl tehdy jako celá země pod britskou správou. Jako malý byl Jiddu často nemocný, trpěl záchvaty malárie a zaostával ve škole. Dvacet let před jeho narozením vzniklo v Americe jako reakce na materialismus a moderní vědecký  humanismus hnutí zvané Theosofická společnost, které založila tehdy populární ruská jasnovidka Helena Blavatská. Tato společnost zaujala i radikální socialistku Annie Besant, která se pod vlivem jejího učení přestěhovala do Indie a později se stala prezidentkou společnosti. Roku 1909 jí Krishnamurtiho otec, nedávno penzionován z vládní služby a ovdovělý, nabídl, že by pro ni mohl pracovat jako úředník za ubytování a stravu. Přivedl s sebou i své děti. Malý Krishnamurti zaujal prezidentku i jejího kolegu C.W.Leadbeatera a rozhodli se z něj vychovat budoucího Světového učitele-Maitréju, něco jako nového Buddhu. Chlapec byl poslán na přípravku, aby mohl studovat v Oxfordu, ale jeho učení nebavilo. Měl však dobrý sluch na jazyky a miloval poezii. Nakonec tedy studoval francouzštinu a hudbu v Paříži. Čím byl starší tím víc však nesouhlasil s úlohou, pro kterou byl vychováván a celkovým smýšlením Theosofické společnosti. Zamiloval si místo Ojai v Kalifornii, kde v klidu studoval a meditoval. 
Později začal psát a pořádat přednášky. Vybudoval i několik duchovních škol, ale byl odpůrcem organizovaného náboženství, dogmat a autoritářství. Zdůrazňoval, že pro duchovní život nemůže být žádná legitimní autorita: žádná písma, žádný guru, žádný rozhodčí duchovního pokroku, žádná hierarchie. Každá lidská bytost si musí svobodu nalézt jinak.
Zemřel v požehnaném věku 91 let ve svém oblíbeném Ojai, kde také založil jednu ze svých škol.

Vnitřní revoluce se podrobně zabývá jeho dětstvím a dospíváním v Theosofické společnosti a léty, která ho utvářela. Další část knihy tvoří výběr z jeho přednášek, psaného díla, dialogů a diskuzí. Zabývá se věcmi na které hledá odpověď a řešení mnoho lidí-strachem, svobodou, mezilidskými vztahy, sexem, smrtí, sebepoznáním, existencí Boha, osvícením a dalšími. Jeho myšlenky jsou sympatické tím, že nic nenakazuje a vede své posluchače a čtenáře k tomu, aby hledali odpovědi a poznání především sami v sobě a v souladu s přírodou. 
Některé zajímavé citáty:
Jste-li vězeň, není mým zájmem popisovat, co je svoboda. Mým zájmem je ukázat, co tvoří vězení, a vy jste je tak mohli prolomit.
Navážete-li vztah se stromem, navážete jej s celým lidstvem.
Řád, vytvořený sledováním autority, plodí chaos...Nejhorší je tzv.duchovní autorita. Je jedním z hlavních tvůrců "řádu", protože rozdělila svět na různé druhy náboženství a ideologií.
Tomu, co je kladné, neporozumíme tak, že se to budeme snažit analyzovat, ale jedině tak, že pochopíme to, co je chybné.
Je-li zde jakékoli potěšení, musí zde být i utrpení-jedno nemůže být bez druhého.
Bez porozumění, co je potěšení, není možné ukončit utrpení.
Chodíte do kanceláře, nevím proč. Říkáte, že musíte, protože máte zodpovědnost, musíte vydělávat, podporovat rodinu. Nevím, proč byste museli cokoli dělat. Jste otroci, to je všechno.
Začněte žít a budete zde bez ptaní, bez hledání, bez strachu.
Obáváme se nechat mysl ničím nezaměstnanou. Člověk by pak mohl přijít na to, jaký vlastně je.
Je to pravda, co osvobozuje, nikoli vůle nebo úsilí.
Poznání víry znamená konec víry.
Meditace je otevření nového. Nové je za minulostí, nad vším, co se opakuje. Meditace je ukončení opakování. Smrt, kterou meditace přináší, je nesmrtelností nového. To nové není ze světa myšlení, meditace je klid myšlení. Meditace není dosahování, citové vzrušení ani udržování nějaké vize. Je jako řeka, již není možné zkrotit. Bystře proudí a omývá se břehy. Je jako hudba bez zvuku. Nemůže být využita ani ochočena. Je to klid, z něhož se úplně vytratil pozorovatel.

České stránky Jiddu Krishnamurtiho: krishnamurti.sweb.cz/
Oficiální: www.jkrishnamurti.org/


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře