Moderní sekty

27. březen 2011 | 00.09 |

Jejich Bůh se nejmenuje Jehova, Kršna ani Aštar Šeran-jejich bohem jsou peníze a úspěch a lidi mezi sebe nelákají na duchovní otázky, ale na možnost vydělávat a být úspěšný jak v životě tak v práci (pro ně). Neprodávají knížky a časopisy na ulicích v podivném oblečení, ale chodí v saku, pořádají na oko seriózní přednášky na téma Jak být úspěšný nebo vám nabídnou Oxfordský test osobnosti, který taky nepůsobí vůbec sektářsky. Konkrétně bych se v tomto článku chtěla zmínit o dvou organizacích,které považuji za moderní sekty-scientolozích a Amway.
Scientologie vznikla v 50.letech 20.stol.v USA. Jejím zakladatelem byl L.R.Hubbard (1911-1986) mj.také autor dobrodružných a sci-fi knížek. Za peníze, které do jeho církve tekly si koupit luxusní sídlo, lodě a hotel a cestoval po světě. V 70.letech byl francouzským soudem v nepřítomnosti odsouzen za podvody a zmizel z očí veřejnosti. Do některých států byl jemu a jeho následovníkům zakázán vstup.
Roku 1950 napsal dílo zvané Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví, která se i přes odmítnutí odborníků stala bestsellerem. Je to základní kniha scientologického učení. To je založeno na víře, že je možné dosáhnout vlastní nesmrtelnosti a přetnout koloběh zrození a smrti.   Tato filozofie dále tvrdí, že je možné lokalizovat aberované (neoptimalní) jednání člověka a s pomocí speciálních technik odstranit takovou aberaci, která komplikuje jinak skryté možnosti člověka (duše). Aby člověk dosáhl optimálního jednání, navštěvuje tzv.auditingy. Je to něco jako sezení u terapeuta (přičemž psychiatrii a léky scientologové odmítají). Čím víc auditingů tím víc peněz za ně. Údaje, mnohdy i osobní, které o sobě člověk svému "terapeutovi" poskytne, jsou uchovávány a mohou sloužit třeba k vydírání.
Scientologové lidi verbují např.na první pohled seriózní a bezplatnou Oxfordskou osobní analýzu na jejíž titulní stránce je vyobrazen Albert Einstein (který ale určitě scientologem nebyl ;-) Titul OOA nabízí poznání vlastních schopností, jak je lépe využívat a jak mohou fungovat na 100%. 
Test se skládá z 200 otázek s na první pohled naprosto nevinnými otázkami typu Myslíte si, že máte hodně dobrých přátel nebo Dáváte často najevo obdiv ke krásným věcem? Podle odborníků tento test není vhodný k rozumnému zhodnocení osobnosti, scientologové jej však používají jen proto, aby pak lidem, kteří jej ze zvědavosti vyplnili, oznámili, že mají nějakou poruchu osobnosti nebo že by mohli lépe využívat své možnosti a schopnosti a nabídnou jim jako řešení auditing. (Např.ať na druhou zmíněnou otázku odpovíte jakkoliv, může to o vás vypovídat všechno možné-pokud dáte Ano můžete být označeni za povrchní, pokud Ne za uzavřené, pokud Někdy za nerozhodné...).
Mimo testu běžně scientologové používají tzv.elektrometr, který je podle Hubbarda dokonalým vynálezem, ve skutečnosti však jde jen o jednoduchý přístroj na měření odporu kůže. Na základě "vyšetření"e-metrem se můžete od náborářů třeba dozvědět, že jste ve velkém stresu a opět-je vám nabídnut kurz, který vám pomůže.
Scientologická církev je nejoblíbenější a nejrozšířenější v USA, kde je oficiální církví. V některých státech stojí za protidrogovými centry Narkonon. Po celém světě má asi milion členů. Mnohokrát už čelila různým skandálům a obvinění. Např.jeden z jejích slavných členů, herec John Travolta, je podezříván, že jeho syn Jett, který zemřel v 16 letech na epileptický záchvat, by mohl být naživu, kdyby bral léky, které scientologové odmítají. Pokud je to pravda, tak se John asi moc nepoučil-porod jeho druhého syna Benjamina prý musel proběhnout potichu a podle scientologických zvyklostí nesmí být novorozené dítě 7 dní prohlédnuto lékaři!

Amway bylo založeno roku 1959 také v USA. Prodává své vlastní drogistické a kosmetické výrobky a potravinové doplňky. Pro své pracovníky, ale i veřejnost pořádá tréninkové motivační kurzy. Nové lidi verbují např.na to, že se jich zeptají jaké jsou jejich priority, nakreslí vám na pohled seriózní schémata "podložené" Harvardem (podobnost se scientologickým oxfordským testem) nebo na kurzech, které vedou "mladí úspěšní lidé" kde vám nabízejí knihy o efektivním vydělávání peněz nebo přednášky o financích. Často až v závěru schůzky se dozvíte, že se jedná o Amway. Amway funguje na pyramidovém principu-čím víc jejich zboží prodáte a čím víc naverbujete "vlastních" distributorů tím víc peněz. Na tom však vydělává jen mizivé procento, většina lidí naopak spláče nad výdělkem nebo se dokonce zadluží.
Podobnost se sektami je i v tom, kolik má Amway fanatických přívrženců. Na rozdíl od scientologie je velmi rozšířené i v ČR. Já sama jsem se setkala se dvěmi-jednou jsem potkala ve vlaku bývalého spolužáka, který se mě zeptal, jestli nemám zájem si přivydělat a že by mi půjčil nějaké knížky o tom, jak "zbohatnout". Když jsem se ho zeptala, jestli se jedná o Amway nebo podobnou pyramidu tak přiznal, že ano, takže jsem mu pobaveně řekla, že fakt nemám zájem. Druhé setkání bylo rovněž ve vlaku-na nádraží mě jednou oslovila sympatická asi 40letá paní, ptala se kolik je hodin, jestli jedu ze školy a pak mi začala říkat, že si taky ještě dodělává titul na škole a sedla si se mnou do kupé. Povídalo se s ní dobře, probraly jsme přírodu, ekologii a výživu, ale jak přišlo na výživu tak vytáhla z tašky nějaké amwayáké vitamíny a začala mi je nabízet. Jelikož jsem zrovna jela s akce a měla jsem žaludek jak na vodě, omluvila jsem se, že musím na záchod (což bych udělala asi i tak) a pak už jsem se do kupé nevrátila.

Takže na "moderní sekty" pozor, hlavně proto, že jsou nenápadné (jak už jsem psala na začátku, žádné divné hábity nebo náboženské knížky) , ale zároveň přitažlivé. Kdo by nechtěl být v dnešní době ostrých loktů úspěšný a ještě "nenáročně" podnikat? Ale na každý takový "kurz" nebo přednášku bych šla s nejvyšší opatrností a očima na stopkách, o testu ani nemluvě, ten bych nikomu cizímu nevyplňovala! Ono je sice fajn, když vám ti lidi vykládají o tom, jak zbohatnout a ne o tom, jak se dostanete do ráje, když budete věřit v nějakého boha, ale v podstatě to funguje na stejném principu jako náboženské spolky.

Zdroje:
Hans-Otto Wiebeus: Sekty a lovci duší (překlad Irena Nálevková, vydala NAVA, 2006)
cs.wikipedia.org/wiki/Scientologie
www.kamoska.cz/kultura-a-spolecnost/scientologie-vira-nebo-moda.html
cs.wikipedia.org/wiki/Amway
kounovsky.bigbloger.lidovky.cz/c/84144/Amway-Varovani.html
http://www.naakup.cz/blog/2007/09/28/byl-jsem-na-prezentaci-amway/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Moderní sekty imperatrice 27. 03. 2011 - 00:51
RE: Moderní sekty contritus 27. 03. 2011 - 13:28
RE: Moderní sekty veruce 27. 03. 2011 - 13:59
RE: Moderní sekty wiki 24. 01. 2012 - 23:51
RE: Moderní sekty mojina 01. 08. 2015 - 09:42
RE: Moderní sekty lee* 30. 06. 2016 - 17:01