Ben Hills: Princezna Masako

13. duben 2011 | 12.57 |

220px-Princess_MasakoVězenkyně chryzantémového trůnu. Tragický příběh japonské korunní princezny.

Fascinující kniha nejen o životě budoucí japonské císařovny Masako a jejím manželi Naruhitovi, následníku trůnu, ale i o Japonsku všeobecně. Je to vlastně literatura faktu, ale čte se jedním dechem. Po přečtení jsem ale cítila lítost. Nechtěla bych být princeznou. Možná tak v Evropě, ale v Japonsku určitě ne :-(
Masako Owada se narodila 9.prosince 1963 v rodině vlivného diplomata na ministerstvu zahraničí. Má ještě 2 mladší sestry-dvojčata. Kvůli otcově povolání se rodina často stěhovala. Jako malá žila Masako v Moskvě, v Japonsku byla jen krátce a střední školu dělala v Americe. Po jejím dokončení se bez problémů dostala na Harvard, kde vystudovala ekonomii. Její bývalí spolužáci a učitelé se kterými autor knihy, renomovaný investigativní novinář Ben Hills z Austrálie, který za svou práci získal již několik prestižních ocenění, na ni vzpomínají jako na velice inteligentní, bystrou a milou dívku, která hodně dřela. Občas si samozřejmě vyšla ven s kamarády, ale žádné excesy z mládí na ni média po zasnoubení s budoucím císařem nevyhrabala. Všichni také byli rozpačití z toho, že se nakonec rozhodla si Naruhita vzít-správně předpovídali, že to bude znamenat konec její kariéry a osobního života. Později ještě chvíli studovala i Oxford.
Masako se rozhodla pracovat v diplomacii jako její otec a jejím snem bylo prezentovat Japonsko v cizích zemích, hlavně v USA, kde vztahy těchto velmocí byly i po druhé světové válce ještě několikrát napjaté. Pro diplomacii měla i jazykové předpoklady-kromě japonštiny hovoří plynně anglicky a francouzsky, slušně německy, rusky a španělsky. Pracovat začala v Tokiu na ministerstvu zahraničí. Aby se zbavila podezření, že jí místo dohodil otec, dřela od rána do noci a brala na sebe spoustu úkolů. V té době, roku 1986, se poprvé viděla s Naruhitem. Setkali se na recepci pořádané na počest návštěvy španělské princezny Eleny. Owadovi byli císařskou rodinou také pozváni. Chvilku zde hovořili a už v té chvíli Naruhita něco "zasáhlo", jak se později svěřil svým přátelům.
Princ Naruhito vyrůstal v samozřejmě úplně jiných podmínkách než zcestovalá Masako. Od malička byl připravován na úlohu budoucího císaře. Císař má jen symbolickou moc a po druhé světové válce se musela rodina na nátlak USA vzdát i svého "Božského majestátu" a dalších výhod. Přesto jsou stále vážení, žijí v ohromném paláci, studují elitní školy a dodržují starodávné šintoistické obřady. Naruhito, který se narodil 23.února 1960 byl prvním dítětem-budoucím panovníkem, které vychovávali jeho rodiče-současný císařský pár Akihito a Mičiko. Do té doby se o výchovu dětí v paláci staraly nejprve kojné a později soukromí učitelé a palácoví úřednici. S rodiči se směly vidět jen při oficiálních příležitostech nebo o prázdninách.

Akihito jako dítě tímto odcizeným stylem výchovy trpěl a později se rozhodl, že jeho děti takto nedopadnou. Kromě Naruhita mají Akihito a Mičiko ještě mladšího syna Akišina a dceru Sajako.
Naruhito vystudoval historii na škole Gakušuin, což je prestižní japonská škola pro elitu (vzdělává děti od školky po univerzitu) a přijímací zkoušky jsou zde i pro nejmladší děti. Poté 2 roky studoval Oxford. Jako budoucí císař si nesměl ani na škole vybrat nějaký kontroverzní obor a tak je jeho hlavní specializací středověká silniční a lodní doprava. Ve volném čase se Naruhito zabýval hrou na violu, horolezectvím a turistikou.
Po studích mu začali palácoví úředníci, tzv.Kunaicho, kteří mají vlastně větší moc než císařská rodina a plánují jejich progamy, setkání a bohužel také osobní životy, hledat manželku. Akihito byl za celá staletí existence japonského císařství první, kdo si nevzal ženu z nějaké prastaré aristokratické rodiny (dá se říct, že to jí pak Kunaicho dávali "sežrat" jako později Masako-i císařovna Mičiko trpěla ve zlaté kleci paláce depresemi, které ji dokonce na čas připravily o hlas). Naruhito rovněž nevypadal, že by se hnal do sňatku s nějakou předem pečlivě vybranou dívkou. Dalším moderním problémem je, že samotné mladé ženy už dávno nesní o tom stát se princeznou nebo císařovnou, když si uvědomí, jak bych byl jejich život omezený. Emancipace v Japonsku není ani tak nějak zářná a palác by znamenal úplný konec jejich kariéry a osobního života.
Naruhito se s několika dívkami sešel, ale zřejmě pořád myslel na Masako, kterou po jejich prvním setkání na recepci už 5 let neviděl. Nakonec však projevil svůj zájem a byl kontaktován i Masačin otec. Masako, která se zrovna vrátila z dalšího zahraničního pobytu přijala několik Naruhitových pozvání na schůzku. Tím se okamžitě stala terčem zájmu médií a Kunaicho se začali hrabat v její minulosti. Nebyla pro ně ideální a snažili se její rodinu očernit tím, že její dědeček z matčiny strany byl jedním z lidí zodpovědných za ohromnou katastrofu ve městě Minamata, kde místní chemička začala chrlit toxické látky do vody což způsobilo řadu úmrtí a zmrzačení místních lidí, rození strašlivě postižených a znetvořených dětí apod. Dodnes je tato katastrofa srovnatelná s Černobylem. Nakonec se prokázalo, že Masačin dědeček neměl s vedením ani výrobou továrny nic společného, úřadoval tehdy v Tokiu a jednal jako její dálkový konkurzní správce. Palácovým úředníkům se rovněž nelíbila Masačina samostatnost, úspěšná kariéra a zcestovalost-bylo to pro ně nebezpečí vůči zkostnatělému systému.
Po několika schůzkách nakonec Masako váhavě souhlasila s Naruhitovou nabídkou k sňatku. Zasáhla i samotná císařovna, která Owadovým slíbila, že se o jejich dceru postará, aby se necítila nejistě. Totéž jí samozřejmě slíbil i manžel. 9.června 1993 proběhla nákladná svatba při které byli manželé oděni v tradičním oblečení, které se šilo už ve starověku. Hned po svatbě byla Masako kritizována, že na první tiskové konferenci mluvila déle než její choť. Kunaicho se také nelíbilo, že své názory dávala otevřeně najevo, což by poslušná budoucí císařovna, která musí podle protokolu cupitat tři kroky za manželem s očima upřenýma do země, rozhodně neměla dělat. Hned od svatby vládlo mezi Masako a úředníky napětí. Hovoří se i o tom, že jí z různých důvodů "zakázali" některé zahraniční cesty. Po svatbě se samozřejmě také hned řešil dědic. Roky plynuly a manželé stále žádné dítě neměli. Roku 2000 Masako potratila mrtvý plod. O rok později, celých 8 let po svatbě, kdy již Masako bylo 38 let a Naruhitovi 41 se v prosinci 2001 narodila dceruška Aiko. Pravděpodobně umělým oplodněním. O tom se ale veřejně nemluví, protože Japonsko je v této otázce stále konzervativní. Jenže problém je v tom, že dívka se nemůže stát císařovnou a žádný chlapec se v rodině už od 60.let nenarodil. Tlak na Masako, aby povila dědice tedy neustával, což vedlo k jejím depresím, léčením se doma u rodičů (i když to je také jinak nezvyklé, protože budoucí císařovna by měla kontakty se svou rodinou omezit na minimum-podle tradice už do své rodiny ve které se narodila vlastně vůbec nepatří a její jméno je úředně vymazáno), přestala se účastnit mnoha zahraničních cest a šuškalo se i o myšlenkách na sebevraždu. Kunaicho prý Naruhitovi radli, ať se rozvede, ale manželé se pravděpodobně stále milují-bohužel však Naruhito nedokázal ochránit svou ženu před tlakem života v paláci.
Roku 2006 porodila Kiko, manželka prince Akišina, mladšího Naruhitova bratra, po komplikovaném těhotenství a předčasném porodu syna Hisahita a tím na poslední chvíli zachránila pokračování rodu. Politici sice už probírali návrh zákona, že by nástupnictví mohla získat i žena (většina obyčejných Japonců je pro), ale po narození chlapečka to opět odložili. Ben Hills si však myslí, že tím se krize odsouvá jen o jednu generaci a ptá se: Co když bude Hisahito gay? Nebo neplodný? Co když si ho nikdo nebude chtít vzít (což by nebylo překvapivé vzhledem k tomu, co veřejnost ví o smutném životě jeho tety a babičky)?
Hillsova biografie je zřejmě nejhlubším vhledem do palácového života. On sám se však s Masako a Naruhitem nikdy osobně nesetkal ani s nimi nemluvil-Kunaicho mu to nedovolili. Přesto se kniha stala světovým bestsellerem a velké vášně vzbudila samozřejmě v Japonsku. Místním nakladatelům bylo vyhrožováno, pokud kniha půjde na trh a i Hillsovi chodily na mail výhrůžky smrtí: 
www.novinky.cz/koktejl/121421-za-knihu-o-princezne-masako-hrozi-autorovi-smrt.html

Princess-Masako-Owada

610x

Na hlavním obrázku Masako v tradičních svatebních šatech, zdroj en.wikipedia.org/wiki/File:Princess_Masako.jpg
Na druhém obrázku v druhých svatebních šatech s Naruhitem, zdroj cherriipop.blogspot.com/2010/12/happy-birthday-princess-masako.html
Na třetím obrázku Masako, Naruhito a jejich dcera Aiko, zdroj www.daylife.com/photo/0fjf8nAcGOeKt


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře