Nikola Tesla

15. duben 2011 | 12.19 |

Jeden z největších mozků v dějinách lidstva, opěvovaný i nedoceněný mág elektrotechnického věku, který o mnoho let předběhl svou dobu a bez něj bychom možná neznali telefon, rádio, televizi, automobilové zapalování nebo výrobu a přenos střídavého proudu, tedy věci bez kterých se dnes neobejdeme, se narodil 9.července 1856 ve Smiljanu (tehdy Rakousko-Uhersko, dnes Chorvatsko) v srbské rodině. Po gymnáziu vystudoval fyziku a matematiku na polytechnice v Rakousku-ve Štýrském Hradci (Graz).  V prvním ročníku složil 10 zkoušek s vyznamenáním. Profesoři brzy poznali Teslův talent a umožnili mu, aby pomáhal při fyzikálních pokusech. Při studiu se Tesla setkal s Gramovým dynamem a po mnoha pokusech s ním se utvrdil v tom, že motory na stejnosměrný proud se nehodí pro praktické využití a dal se do konstrukce motoru na střídavý proud. V létě 1883 zkonstruoval první motor na střídavý proud. Poté studoval jeden semestr na Karlově univerzitě v Praze, ale studia musel zanechat po smrti otce. Pracoval jako elektrický inženýr v telefonní společnosti v Budapešti, kde vynalezl telefonní zesilovač, poté pracoval ve Francii v jedné z divizí Edisonovy General Electric Company a následně v Německu, kde vedl výstavbu elektrárny a jednal zde i s císařem.
Roku 1884 odešel do Ameriky a v New Yorku nastoupil do laboratoří Thomase Alvy Edisona. Jejich spolupráce však skončila roztržkou. Tesla byl nespokojen s pracovními podmínkami, platem (Edison mu prý nevyplatil slíbených 50 000 dolarů za vykonanou práci) a i jejich představy o budoucím vývoji se lišily-Edison obhajoval méně výhodný stejnosměrný přenosový systém elektřiny.
Tesla tak založil vlastní společnost (Tesla Arc & Light Co.), i když začátky byly krušné, stále bojoval s nedostatkem peněz a nějaký čas musel dělat dělníka, aby si něco vydělal. Přesto se mu podařilo sestrojit a patentovat řadu vynálezů, které jsou dodnes nepostradatelné, mj.např. třífázový indukční motor, který má dodnes v průmyslu největší význam. Vždyť nejméně devadesát procent všech motorů používaných v průmyslu připadá na tento druh. Roku 1888 prezentoval své vynálezy na konferenci Amerického institutu elektroinženýrů, což jej proslavilo a několik patentů od něj odkoupila firma Westinghaus. Na jejich základě a s Teslovou pomocí na Niagárských vodopádech vybudovala první elektrárnu na střídavý proud na světě. 15.11.1896 byla spuštěna a prvním elektrizovaným městem se stalo kanadské Buffalo.
Z mnoha dalších jeho vynálezů i plánů můžeme zmínit třeba rentgenovou lampu (Tesla byl zároveň první, kdo si povšiml škodlivosti nadměrných dávek RTG paprsků na lidský organismus), transformátor bez železného jádra, který představoval v oboru vysokofrekvenčního elektromagnetického pole objev zásadního významu, pokusy na jeho radiostanici v Coloradu Springs-prokázal možnost telekomunikace na velké vzdálenosti a dokonce i bezdrátově(!). Už tehdy uveřejnil svou vizi, co všechno by mohla lidstvu poskytovat velká radiostanice: měla sloužit k přenášení hovorů a hudebních pořadů, mohla řídit loď bez kompasu a zjišťovat její polohu, vzdálenost i rychlost, mohla přenášet texty i jiné psané doklady na dálku.

Dnes už je to všechno uskutečněno, tenkrát to lidem připadalo jako nesrozumitelné fantazírování. Ve svých 41 letech Tesla patentoval svůj systém rozhlasové techniky a o rok později řídil loď na dálku. Dalším Teslovým projektem se stal projekt dálkově řízeného letadla, který už nestihl dokončit.
Zemřel  8. ledna 1943 na selhání srdce, sám a bez peněz v hotelu Newyorker. Za celý svůj život patentoval Tesla přes 700 vynálezů, nikdy ovšem nebyl bohatý a několikrát odmítl Nobelovu cenu.
Proč však o něm píšu v této rubrice? Tesla byl bezpochyby tajemnou (a stejně jako mnoho jiných géniů) i podivínskou osobností. Nezajímal se o ženy, jedinkrát a naposledy byl zamilovaný zamlada do dívky ve svém rodném Smiljanu a prý se později nechal vykastrovat, aby nebyl rozptylován ženami. Nejedl maso, trpěl silnou bakteriofobií (nevycházel ven bez rukavic) a někteří lidé ho považovali za čaroděje nebo dokonce mimozemšťana. On sám o sobě tvrdil, že je médium, dokáže zachytit vysílání z vesmíru, viděl věci dřív než se staly a ve volných chvílích se například zabýval kreslením náčrtků aut na elektrický pohon(!).
Měl neobyčejně citlivý sluch, slyšel třeba tikání hodin přes čtvery dveře. Ze své laboratoře způsobil lehké zemětřesení v okruhu několika km a někteří mu připisují, že ovlivnil tzv.tunguzskou katastrofu (
tinyurl.com/6bp6z3d).
Před svědky se mu na vzdálenost 42 km podařilo zapálit 200 žárovek bez jakýchkoli převodů (což ověřily davy zvědavců) a pavučina bělavých výbojů viditelná na nebi dosahovala 60 m. Jindy zas rozsvítil žárovku, kterou držel v ruce. Takové experimenty vzbuzovaly nadšení i strach. Jeho radiostanice, kterou budoval na Long Islandu, ale nedokončil ji kvůli nedostatku finančních prostředků, nechalo za 1.světové války zničit americké ministerstvo obrany, aby nemohla sloužit nepříteli. Hovoří se i tom, že stál za vývojem létajících disků, tzv.Foo Fighters, které pak za druhé světové války chtěli využít ncisté.

Zdroje a více: 
www.velikani.cz/index2.php

cs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml

tajomstva.org/veda-osobnosti/carodejnik-nikola-tesla/

tesla

Zdroj obrázku: waterfall.blog.cz/rubrika/mesic-nikoly-tesly
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře