Karíma Sadio: Baobab v lipové aleji

22. duben 2011 | 15.47 |

Ne, nespletla jsem si rubriku. Tahle paní je, navzdory exotickému jménu, česky píšící autorka. Narodila se v Brandýse nad Labem a v 17 letech konvertovala k islámu. Navštěvovala přednášky na FHS UK, obor antropologická lingvistika. Ovládá několik afrických jazyků, nejraději má wolofštinu, jeden ze senegalských jazyků, který zde však vytlačuje francouzština. Překládá také africké knihy a Baobab v lipové aleji z roku 2008 je její beletristickou prvotinou. Několikrát navštívila různé africké země a v Senegalu si našla manžela, který s ní teď žije v Praze. Mají tři děti a čtvrté čekají. 
Baobab...je laskavým humorem napsaná, svěží knížka, kde autorka vzpomíná, jak se vlastně začala zajímat o Afriku (ještě jako středoškolačka jednou nechtěně zůstala sama přes noc v Brně a v klubu se seznámila s černochem), jak poznala svého manžela a o jejich začátcích v Praze. Karíma nejprve přijela do Senegalu na pozvání místního mladíka na kterého našla kontakt přes internet. Ostatní je brali jako pár, ale nakonec nejvíc času trávila s tehdy asi 20letým, o pár let mladším Issou, který snil o studiu architektury, ale v jeho zemi takový obor ani neexsituje. Proto studoval němčinu, aby si mohl přivydělávat jako učitel. Karíma mu nabídla žít v Česku a vzali se. Muslimka byla už předtím, nekonvertovala kvůli manželovi a islám v Senegalu mi podle vyprávění přišel volnější než v některých asijských státech. 
Líbí se mi, že situace ze kterých by hodně lidí bylo pořádně na nervy nebo zdeptaní (problémy s úřady, v práci, manželova naprosto odlišná mentalita, nemístná zvědavost cizích, když vidí ženu, která veze v kočárku černoušky...) popisuje s nadhledem a humorem.
Je to malá knížečka, takže se dobře čte, je pohodová, zajímavá a objevuje se v ní spousta zajímavých a pravdivých afrických přísloví.
Autorka si také vede dva blogy: 
manzelka.bloguje.cz/ a sadio.blog.idnes.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Karíma Sadio: Baobab v lipové aleji manželka 03. 06. 2011 - 10:19
RE(2x): Karíma Sadio: Baobab v lipové aleji marieke 03. 06. 2011 - 19:21