Tilak

29. duben 2011 | 22.36 |
› 

Značka na čele má v Indii hodně významů, věří se, že je spojena s Božským štěstím. Tilak se umisťuje doprostřed mezi obočí, což odkazuje na adžňu (ajnu)-čakru mezi obočím na čele (viz www.lenkaknag.com/adzna-ajna-cakra-chakra/). Hinduistický symbol Tilak znamená vítězství, úspěch a štěstí. Tilak se používal už před dávnými lety. Existují různé druhy Tilaku, některé se vyrábějí ze santalové pasty, kumkumy (červený prášek, který se používá při hinduistických rituálech a obřadech), posvátného popela (vibhúti) a turmeriku (kurkumy) neboli indického šafránu (druh koření). V mnoha hinduistických rodninách se nosí denně, před odchodem z domu, aby zajistil zdraví a bezpečí. Jiní lidé ho zas nosí jen při zvláštních náboženských příležitostech.

Význam tilaku
Existují různé druhy tilaku lišící se podle svého významu. Tilak se nosí na čakře adžňa, uprostřed čela. Tilak se umisťuje na bod, kde se věří, že je otevřeno třetí nebo duchovní oko. Každá lidská činnost je ovládána tímto specifickým bodem. Umisťování tilaku je zvykem, většina hinduistických obřadů začíná nanášením tilaku. Záleží za jakým účelem je tilak nanášen:
Santal-bílý santal symbolizuje čistotu, klid a pokoj.
Kumkuma (rumělka)
-červená kumkuma značí sílu, energii, dynamiku a stabilitu
Turmerik-šafrán znamená bohatství, štěstí, prosperitu a blahobyt
Svatý popel nebo vibhúti-znamená odevzdání, oddanost a odpovědnost

Tilak se může nanášet v různých formách jako znamení dobrých vyhlídek stejně jako požehnání. Už ve védách a upanišádách se objevuje mnoho zmínek o tilaku. Rig véda podává důkladný popis o životě bohyně Ušas, manželky Pána Suríji. Zobrazuje se s červenou tečkou na čele symbolizující vycházející slunce.

Typy tilaku
Podle hinduistické tradice existují různé druhy tilaku z nichž každý má specifický význam. Lidé uctívající Pána Šivu (šivaisté) si nanášejí tilak ze svatého popela, protože ten symbolizuje čistotu, požehnání a svátost. Většinou se kreslí tři horizontální linky známé jako tripundra.
Na druhou stranu, oddaní Pána Višnua nosí tilak ze santalové pasty (Chandan). Většinou se kreslí v podobě tří vertikálních linií. Uctívači bohyně Šakti nebo Déví používají kumkumu. Šaktisté si obvykle kreslí jednu vertikální linku nebo v podobě jedné tečky. Kromě těchto existují další druhy tilaku, např.čestné tilaky skládající se z Rádž a Vir tilaku. Kreslí se obvykle jako jedna vertikální linka červené barvy.
Rádž tilak se nanáší, když jsou nějaké významné osoby požádány, aby poctily svou přítomností nějakou společenskou událost nebo akci. Dřív se nosíval při korunovaci králů. Vir tilak se nanášel lidem, kteří se vrátí z vítězné bitvy. Tilak se většinou nanáší použitím ukazováčku, ale podle některých zvyků se může nanést na čelo palcem. Po nasazení se obvykle ozdobí několika zrnky rýže.
Od dávných časů si ženy nanáší tilak známější pod názvem bindi. Nosí jej na ozdobu, je to pro ně spíš znamení krásy. Tradiční bindi se kreslilo jako jedna tečka, dnes existuje mnoho různých druhů v různých tvarech a velikostech. Vdané ženy nosí jiné tilaky umístěné vysoko nad čelem až v pěšince vlasů vytvořené ze sindúru (oranžovo-červený pudr). Je to označení manželského stavu.

xin_481202151514140182735

Zdroj článku: FB stránka India-Jai Ho! www.facebook.com/indiajaiho (sekce Poznámky), překlad je můj
Zdroj obrázku: 
www.chinadaily.com.cn/english/doc/2005-12/15/content_503671.htm
Podrobnější článek o bindi: www.sari.cz/page.php

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tilak slanka 30. 04. 2011 - 08:30
RE: Tilak toruviel 01. 05. 2011 - 21:13