Ochrana osobnosti v době informačních technologií

4. květen 2011 | 20.56 |

K napsání tohoto článku mě inspirovalo stejnojmenné téma na jednom fóru a o něčem takovém zrovna dnes psala i Lúmenn.
Pravda je, že ještě nikdy o sobě lidé nešířili (ehm, když to řeknu facebookovým výrazem "nesdíleli") tolik informací jako dnes. Není to tak dávno, kdy nás ani nenapadlo, že bychom jen tak o někom mohli vědět, co dneska obědval, co se mu v noci zdálo, v kolik hodin se jde sprchovat nebo dokonce zcela intimní informace. Hlavně sociální sítě nás přímo "vybízejí" ke sdílení všeho od fotek po pocity, a proto je někteří lidé považují za novodobé zlo. Např.článek zde
tinyurl.com/6bbyd5b Já si ale myslím, že problémem nebo rizikem nejsou sociální sítě jako takové, ale hloupost lidí (jako ostatně vždy, i spousta dalších věcí od církví po hudební styly jsou zprofanované lidskou blbostí). Jo, asi pro ně není problém získat vaše údaje a využít je ke komerčním účelům a vím, že se to děje, neříkám, že jsou svatí a jako všude jde o prachy, ale nikdo nikoho nenutí napsat o sobě úplně všechno. Nikdy nezapomeňte, že internet není anonymní...ale zároveň se na něm plno psychopatů pod rouškou anonymity skrývá.
Na druhou stranu se mi nelíbí, že FB můžou využít vaši šéfové a třeba vás vyhodit z práce, protože jste se na dovolené u moře vyfotili s drinkem v ruce :-/ (Jak se to stalo jedné mladé americké učitelce). Moc se mi nelíbí představa, že si vás někdo najde na internetu, aby se rozhodl, jestli vás přijmout do zaměstnání nebo ne (další důvod, proč být sám sobě šéfem, ale to už bych odbočila). 
Další cestou, jak se lidé na internetu prezentují, jsou právě blogy a různá diskuzní fóra. Sama jsem dost otevřená a své názory si sebrat nenechám, ale není mi teď nejlíp, že jsem často svěřovala i věci ryze intimní, ne proto, že bych se bála, že si mě najde vyšinutý úchyl (i když nic není nemožné, že), ale protože někteří lidi jsou prostě pod rouškou anonymity zákeřní a můžou to využít proti vám. Plus proč dělat někomu, kdo vás nesnáší, radost tím, že někam napíšete, jak se cítíte hrozně. Tohle, kdyby na to přišlo, radši už budu řešit s opravdovými a reálnými přáteli, stejně tak jako intimnosti. Proto omezuju diskutování na fórech i "výlevy" na svém blogu.
Co tedy závěrem? Internet a jeho fenomény samozřejmě nejsou samy o sobě špatné, ale vždy je třeba dávat si pozor, co o sobě prozradíte. Facebook je trochu složitější, protože se snaží omezovat vaše soukromí  a neustále vás vybízí ke sdílení všeho, ale lze to obejít a nastavit si profil, co nejanonymnější. Sami uživatelé si navzájem pomáhají, třeba když se objevilo, že FB plánuje používat vaše profilové fotky v aplikacích, které jste nikdy nepoužili (aby nalákal vaše přátele) tak se hned objevily odkazy na to, jak si v nastavení najít, aby se vám tohle nestalo. Na druhou stranu, je tam i řada podvodníků, takže když člověk kliká na každou kravinu, která je podvodem donebevolajícím jako Klikni na to se mi líbí a (teprve pak) uvidíš, jak Mareš s Tinou pomlouvají Rytmuse (nebo takové ty blbosti, narážím na to u přátel) tak ať se pak nediví :-/ No, ale základní pravidla bezpečnosti určitě všichni známe, takže vás nebudu poučovat :-)
Holt internet je dobrý sluha, ale zlý pán a vždy je třeba mít oči na šťopkách a chránit své údaje, věřím, že i v dnešní době to jde.

Zpět na hlavní stranu blogu