Hans-Otto Wiebeus: Sekty a lovci duší

27. květen 2011 | 20.04 |

Kniha německého autora je zaměřena především na popis světových náboženství a duchovní hnutí a z nich vycházející směry z nichž některé jsou označovány za sekty. Přehledně je tu seřazeno křesťanství a s ním spojená hnutí (např.adventisté, Křesťanská věda, Evangelické hnutí, Exorcismus, Gnóze, Děti boží, metodisté, mormoni, Opus Dei, Svědci Jehovovi), islám, judaismus, hinduistické a buddhistické směry (ájurvéda, Hare Kršna, lámaismus, Osho/Bhagaván, sikhismus, tantrismus, zen...), ezoterické skupiny (např.ariosofie, Aleister Crowley, Mezinárodní hnutí Grálu, New Age, okultisté, rosenkruciáni, satanismus, šamanismus a spiritismus, templáři, teozofie) a další náboženství (animismus, mládežnická náboženství, scientologie, taoismus...). Ne všechno jsou samozřejmě sekty, ale je to zajímavý přehled různých duchovních směrů.
Část knihy je pochopitelně zaměřena i na sektářství samotné, uvádí důvody, proč se lidé nejčastěji přidávají sektám (např.najdou zde lidi, kteří vypadají, že rozumí jejich problémům a nabízí člověku řešení jeho životních situací a krizí), jakými způsoby sekty oslovují veřejnost (např.scientologové nabízejí kurzy a dotazníky, které na první pohled působí seriózně), jak se vlivu sekty zbavit (např.tzv."odprogramování", které však v konečném důsledku může být stejně nebezpečné a zhoršit psychiku daného člověka ještě více) a čím se vlastně sekty vyznačují-většinou tím, že opustili hlavní proud daného velkého náboženství, z náboženských knih vyvádějí vlastní závěry, věří ve svou výjimečnost mezi ostaními věřícími (jako jediní budou, až přijde konec světa, zachráněni), slepě následují svého vůdce a běžní níže postavení členové nemají problém pro něj tvrdě pracovat nebo mu odevzdávat všechny své peníze. Mnozí sektářští vůdci byli souzeni třeba za daňové úniky, např.známý jogín Osho měl celou flotilu drahých Rolls-Royců ve kterých se projížděl po osadách, kde žili jeho tvrdě pracující oddaní (ti ho ale vždy nadšeně vítali), Korejec San Myung Mun, zakladatel munistů zas vlastnil celou řadu prosperujících průmyslových podniků.  
Na sektách je tedy nejnebezpečnější to, že mohou člověka zcela zaslepit a zbavit racionálního uvažování. 
A co vy? Máte nějakou zkušenost, jak vlastní nebo z okolí, se sektami? Já jsem se hodně zajímala (a dodnes celkem zajímám, i když ne aktivně) o filozofii hnutí, které je u nás považováno za sektu, ale vždycky jsem měla na různé věci svůj názor i když se lišil od názorů jiných lidí, kteří se o tuto filozofii zajímají a nikdy bych nikomu nedávala svoje peníze ani bych se nenechala zaslepit, na to mám svou hlavu. Vlastně teď mám vlastní systém víry, který není ničemu a nikomu podřízený a jsou v něm jak prvky HK učení tak buddhismu nebo přírodních směrů. Každopádně i když má HK taky své mouchy, jsem vděčná, že jsem díky němu objevila orientální kulturu, hlavně Indii a celkově trochu jiný pohled na svět-ale určitě mě to nesemlelo ;-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře