Tulsí

31. květen 2011 | 10.59 |

tulasi2Tulsí (psáno také tulasí) je indická rostlina, která má v hinduistickém náboženství, ale i pro HK velký význam. Název "tulsí" se používá v kontextu pro někoho, kdo je absolutně jedinečný a nedostižný. Hinduisté ji uctívají každý den. Tato indická bazalka roste hlavně v horkých a tropických oblastech. Je aromatická, proto se používá i k výrobě vonných olejů a má dva druhy, zvané Shyama tulsí a Ráma tulsí. Shyama je velmi důležitá v lékařství, Ráma se primárně používá k uctívání. (Jiné zdroje však uvádějí rozdělení na zelenolistý druh-Šrí nebo Lakšmí tulsí a druh s purpurovými listy-Kršna tulsí).

Přínos tulsí
Tulsí je pro lidstvo velmi důležitá díky svému různorodému využití v medicíně. Její lístky se používají pro přípravu ájurvédských léčiv. Je známá tím, že napomáhá k dlouhému životu. Výtažky z ní se používají k léčbě různých nemocí jako nachlazení, záněty, malárie, srdeční choroby, bolesti hlavy apod.

Legendy o tulsí
Tulsí je v hinduismu velice uctívána. Většina hinduistů (i oddaných HK) se denně modlí k Tulsí déví (Bohyni Tulsí). Ale mnoho lidí nezná její původ o kterém se vyprávějí zajímavé pověsti. Nejslavnější je příběh Kršna tulsí, inkarnaci gópí (pasačky krav), která byla hluboce zamilována do Kršny. Byla tak zakleta Rádhou, Kršnovou družkou. 

Tulsí vivah
Tulsí vivah je velký pro hinduisty velmi významný svátek. O původu této oslavy se také vypráví legenda. V ní je tulsí považována za inkarnaci Mahá Lakšmí, která se ve svém předchozím životě narodila pod jménem Vrinda. Vrinda se provdala za démonského krále Džalandhára, kterému byla tak oddaná, že jeho síla nesmírně rostla a v boji byl nepřemožitelný. Jednoho dne si podobu Vrindina manžela vzal na sebe jeden z nejvyšších bohů-Višnu a zlákal ji, aby s ním měla poměr. Kvůli tomu Džalandhár ztratil svou obrovskou sílu a brzo byl zabit. Vrinda mu byla tak oddaná a také zahanbená, že jej nevědomky zradila, že se vrhla na jeho pohřební hranici. Višnuovi bylo nakonec líto, co spáchal a proměnil Vindu v rostlinku tulsí. Od té doby se jí říká Tulsí Déví a je považována za bohyni věrnosti. 

Tulsí púdža
Púdža je každodenní obřad uctívání. Většina hinduistů se k tulsí modlí každý den, pěstují ji před domem a mají k ní velkou úctu.

Tulsí jako božstvo
Tulsí je považována za velmi posvátnou. V některých domácnostech se pěstuje ve speciální ohrádce a je obklopena obrázky různých hinduistických bohů a bohyň.

Fakta o tulsí
Říše: rostlina
Rozdělení: Magnoliophyta (krytosemenná rostlina)
Třída: Magnoliopsida (nižší dvouděložná)
Řád: Lamiales (hluchavkotvará)
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovitá)
Rod: Ocimum (bazalka)
Druh: O.tenuiflorum (tulsí)
Botanický název: Ocimum tenuiflorum

tulasi14

Zdroj článku: www.facebook.com/indiajaiho (sekce Poznámky) a www.incense-man.co.uk/tulasi.html, překlad je můj
S překladem latinských názvů a botanického rozdělení mi pomohla wiki a 
www.biolib.cz/

Zdroj prvního obrázku je www.prabhupada.org/rama/ a druhého www.harekrsna.com/sun/features/05-08/features1019.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tulsí inenaso 01. 06. 2011 - 07:24
RE: Tulsí Šunek 01. 06. 2011 - 20:30