Česká alternativa

8. červen 2011 | 10.26 |

Tak na podruhé :-/

Helenka Vondráčková si stěžuje, že její písničky, které považuje za národní kulturní bohatství, rádia málo hrají. Přitom ČRo prý hraje 27 jejích songů denně. Slavíky vyhrávají pořád ti samí, v TV je to jedna řada SuperStar za druhou a je takřka nemožné najít (mimo internet) rádio, které nehraje jen 80s popík nebo stejně nezajímavý současný mainstream. Naštěstí stále existuje řada kapel, co s tímhle hlavním proudem nejdou a hrají si svoje. Byť rádia a televize na ně kašlou a tak se do podvědomí dostanou hlavně díky internetu (viva la Youtube), koncertům a DIY (popř.vydavatelství Indies Records). Popř.si je můžeme připomenout na vinylech našich rodičů-pokud teda neposlouchali jen výše zmíněnou Helenku nebo Michala Davida (moji naštěstí ne).  Tady je menší ochutnávka:

Brněnské Květy vznikly roku 1993, v dobách, kdy její zakládající členové byli ještě na ZŠ. Čerpají z mnoha žánrů od folku, blues, jazzu, přes rock, po world-music. Používají nástroje jako mandolína, harmonika, housle, xylofon, vibrafon nebo balafon. Jejich videa jsou krásně umělecky ztvárněna a atmosféru jim dodává charakteristický hlas Martina E.Kyšperského. Album Kocourek a horečka (2006) získalo cenu Anděl za nejlepší desku v kategorii alternativní hudba.
www.kapelakvety.cz/

Pražskou kapelu s originálním názvem založilo roku 1997 několik studentů FF UK se zaměřením na slovanské jazyky. Proto také zpívají rusky a jsou ovlivněni ruským rockem a balkánskými lidovkami. Ironická písnička o Maksymu Kozákovi s perfektní animací vypráví historický příběh o dobytí jednoho ukrajinského města. Skupina má taky zajímavě zpracované stránky.
www.ahmedmahlad.cz/

Veselá zubatá je předchůdcem současné kapely jejího zakladatele-brněnského muzikanta, zpěváka, textaře a výtvarníka Rudolfa Brančovského Poletíme? (kterou vedle Charlie Straight považuju za objev loňského roku). Dnes je nečinná, ale stále má funkční vtipné webovky, ostatně celá tvorba Brančovského, jinak věřícího evangelíka, je založena na humoru, svérázných videoklipech a folk-rock-punkové chytlavé muzice.
www.veselazubata.cz/

A ještě jednou Brno. O Budoáru...jsem již psala zde marieke.pise.cz/65975-budoar-stare-damy.

html takže jen připomínám, že jde o úžasnou a půvabnou kapelku s krásnými uměleckými videoklipy, specifickým hlasem Marty Svobodové (jednu dobů působila i ve výše zmiňovaných Květech) na pomezí mnoha žánrů. 

Původní Bureš vznikl v 80.letech v Praze kolem J.F.Palmeho, přezdívaného Fumas, který píše texty, skládá hudbu a je i autorem bookletů. Do roku 2009 vydala kapela 9 alb. Sami se označují za psychedelic-punk-folk-rock skupinu.

Balaclava je dnes již kultovní, jedna z mála straight edge kapel v Česku. Roku 1997 ji založily dvoje sourozenecké dvojice. Vydali několik EP a 2 CD a odehráli několik koncertů, dnes jsou nefunkční. Jejich radikální postoje se nemusí každému líbit, přesto je škoda, že SxE hardcore není v ČR známější-takové projekty stojí za zamyšlení! Něco málo na myedge.blog.cz/0911/balaclava (i texty) a bandzone.cz/balaclava

A pohled do hlubší minulosti. Předchůdci Zubů nehtů-kapely Plyn a Dybbuk, jenž začaly fungovat už na samém počátku 80.let byly jedny z mála čistě ženských kapel v ČSSR. Odehrály i řadu koncertů a festivalů, pozdější ZN měly i mužské muzikanty a vystupovaly i v zahraničí. Jsou považovány za novou vlnu s punkovou přímočarostí, jejich tvorba dává vzpomenout i na Psí vojáky nebo Mňágu, ony o sobě tvrdí, že hrají vážnou hudbu. Jednou z jejich kultovních písní je nádherná věc Bílí ptáci.
zubynehty.tym.cz/

A samozřejmě nesmím zapomenou na své milované "gothic-punkové" Bačkůrky Více o nich na marieke.pise.cz/31905-backurky-z-mechu.html

Český harmonikář, písničkář, ale i herec a režisér Václav Koubek prošel za svůj život řadou povolání, jednu dobu pásl dobytek, jnak je strojní inženýr. Jako herec vystupoval i v Národním divadle, od roku 2002 pořádá festival písničkářů Hudební sklepy a stále aktivně vystupuje.
www.vaclavkoubek.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Česká alternativa libor 09. 06. 2011 - 09:07
RE: Česká alternativa marieke 10. 06. 2011 - 13:02