Může být člověk šťastný v hliněné chatrči?

20. červen 2011 | 21.09 |

zeměDrancování přírody, věda, technika, 2012 a jak to (podle mě) souvisí...

Na jednom diskuzním fóru se v tématu o víře v něco duchovního v naší době vědy a techniky diskuze stočila k tomu, jestli je možné být šťastný i bez našich moderních výdobytků. Já si myslím-proč ne? Lidi v zemích třetího světa zdaleka všechny vymoženosti nemají, o primitivních kmenech skrytých někde v amazonských pralesech ani nemluvě...ale proč by nemohli žít tak jak jim to vyhovuje? Samozřejmě, jsou tam nemoci, hladomor, vysoká úmrtnost dětí, lidé tvrdě dřou...ale stejně věřím, že dokáží být šťastní a navíc si nestěžují tak jako my, kteří máme všechno, ale pořád nám to není dost a jenom kafráme. Moderní vynálezy jsou fajn, ale není to tak dávno, co jsme neznali mobily a internet a taky jsme žili. 
Líbí se mi na těchto "primitivních" kmenech, že život berou takový jaký je, mají mnohem duchovnější cítění a jejich náboženstvím nejsou peníze. To jen západní, civilizovaný člověk kam přišel tam spáchal zlo. Začalo to, když evropští mořeplavci zničili jihoamerické indické civilizace a pokračovalo to i mnoho staletí potom-původní obyvatelé Severní Ameriky a Austrálie dnes žijí v rezervacích, kde panuje nezaměstnanost, kriminalita, ze zoufalství se mnozí obrátili k alkoholu a drogám. Myslíte, že by tak dopadli, kdyby je "bílý muž" nezačal vytlačovat a nutit jim své zvyky, náboženství a kulturu, které tyto národy zmátly a nedokázali se s nimi vyrovnat? Já myslím, že ne. Nemám nic proti humanitární pomoci, proti tomu, abychom těm nejpotřebnějším posílali jídlo, léky, peníze a šířili (nedogmatické) vzdělání a osvětu. Hlavně vzdělání je pro třetí svět důležité, i ty nejchudší země investují co nejvíce peněz do škol. Ale problém je v tom, že tahle pomoc přišla až poté, co bohaté státy vydrancovaly přírodu, což se projevilo hlavně u těch chudých-nemuselo k tomu vůbec dojít. Příroda sama o sobě je schopná lidstvo uživit-ale ne, když někdo chce víc a víc a pak si teprve vzpomene na ty, co nemají. A velké rozvinuté státy pořád investují víc do zbrojení než do pomoci třetímu světu. (Příklad opět ze Severní Ameriky-Indiáni lovili bizony jen pro to, co nutně potřebovali-maso a kůži. Pak přišli osadníci a kovbojové a začali bizony lovit pro zábavu načež je téměř vyhubili).
Tenhle článek jsem chtěla napsat už minulý týden, ale nakonec jsem se ho rozhodla rozšířit po shlédnutí dokumentů 2012-Mayská proroctví a kruhy v obilí a Domov (Home) a úplně mi to sepnulo dohromady :-) O Mayských proroctvích ještě napíšu samostatný článek, ale i když tyto dva dokumenty nemají na první pohled nic společného, Home (francouzský dokument, česky namluvený Zdeňkem Svěrákem) to dobře doplnil, poté, co jsem je viděla hned po sobě. Když to řeknu ve zkratce, vypráví o tom, "jak na Zemi dlouhé miliardy let všechno klapalo, dokud lidi nezačali žít průmyslově a těžit ze země víc než potřebují, takže úplně rozhodili její koloběh a řetězce, které spolu souvisí, čímž si přivodí zkázu".

Vzpomněla jsem si přitom na Avatar-až si zničíme tuhle planetu, půjdeme drancovat další? Na druhou stranu chápu, že tohle je natolik rozjetý kolotoč, že z něho nelze jen tak vyskočit, ekologie je fajn, ale aby člověk v dnešní době nijak neublížil tak by fakt musel žít v té hliněné chatrči, chodit nahý a živit se vzduchem.
Ale k tomu roku 2012. Nemyslím si, že zrovna 21.12. přijde nějaká katastrofa a šlus, všechno vymře. Spíš se po tomto roce začnou šířit další případy zemětřesení, záplav a hurikánů, ledovce roztají, hladiny moří stoupnou a to asi obyvatelstvo celkem "zredukuje". Otázkou je, co potom? Mayové prý také netvrdili, že přijde zrovna konec světa, ale že se lidstvo (tedy ti, co přežijí) posunena novou (lepší) úroveň a začne úplně nový cyklus. Ale jak to bude probíhat? Já si to představuju nějak tak (nemyslím si, že se toho ještě dožiju, to asi bude otázka spousty let), že se lidé vrátí k primitivnímu životu, protože moderní civilizace závislá na ropě už bude neudržitelná. Prostě "zpět ke kořenům". Přijde mi to dost pravděpodobné, samozřejmě se možná pletu a jen tak kecám, ale to, že přírodu a Zemi postupně ničíme je podle mě realita a ne kec. Proto mě zamrzely komentáře na čsfd k dokumentu Home ve stylu "pošahaní ekologové a greenpísáci"-ano, je to agitační dokument, ale něco na tom je a myslím, že lidi, co se tomuhle vysmívají se budou hodně brzo divit.
A co si o tom všem myslíte vy? 

Zdroj obázku: www.stockphotos.cz/image.php

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Může být člověk šťastný v hliněné chatrči? skaut68-pise®vzpomina.cz 21. 06. 2011 - 00:25
RE: Může být člověk šťastný v hliněné chatrči? inenaso 21. 06. 2011 - 08:01
RE: Může být člověk šťastný v hliněné chatrči? sisyfa 05. 01. 2012 - 00:22