Kim Edwards: Strom v srdci

4. leden 2010 | 22.28 |

strom-v-srdciPsychologický román o dvou rodinách začíná jednoho zimního večera na začátku 60.let 20.stol.v Kentucky. Ortoped David Henry nesežene kvůli vánici porodníka ke své mladé ženě a tak ji s pomocí své kolegyně-obětavé sestřičky Caroline odrodí sám. Jeho manželce Norah se narodí dvojčata-chlapeček Paul je naprosto zdravý, ale u holčičky Phoebe okamžitě pozná, že má Downův syndrom. Ve zlomku vteřiny učiní rozhodnutí, které považuje v té chvíli za správné, ale které bude jeho rodinu pronásledovat do konce života-požádá Caroline, aby dívenku odnesla do ústavu a Norah řekne, že Phoebe při porodu zemřela. Nemůže se totiž zbavit vzpomínek na svou sestru June, která zemřela v mladém věku na vážnou chorobu. Caroline však nemá to srdce dát miminko mezi mentálně postižené do chladného a neosobního ústavu, nechá si jej u sebe a přestěhuje se do cizího města. Teprve později Davidovi své rozhodnutí oznámí. Pravidelně mu píše dopisy a posílá fotky, zatímco on je finančně podporuje, ale nikdy nezíská odvahu je navštívit ani říct Norah pravdu. Ta se s domnělou smrtí své holčičky nikdy nesmířila a ačkoli syn Paul je v pořádku, miluje hudbu a chce studovat konzervatoř, oba rodiče se vyrovnávají s tragédií po svém-David se začne vášnivě věnovat fotografování a Norah, dříve uťáplá bojácná hospodyňka si založí cestovní agenturu, cestuje a střídá milence.
Mezitím Caroline s láskou vychovává Phoebe-ačkoli podle výzkumů by se neměla dožít vysokého životu, daří se jí a je z ní roztomilá a veselá dívka. Velkou oporou je jim i Carolinin manžel Al, který ale musí často jezdit pryč se svým kamionem. 
Tento dojemný, něžný a hluboce lidsky napsaný příběh se hned po svém vydání vyšplhal na první místo v žebříčku bestsellerů New York Times a získal i velmi dobrou kritiku.

O autorce:
Kim Edwards (nar.1958) vyrostla v Skaneatelese ve státě New York a po absolvovaní studia anglické literatury a jazyka odešla s manželem do Asie, kde pět let učila. Už během pobytu v Asii začala psát krátké povídky. V roce 1990 její příběh "Sky Juice" získal cenu Nelsona Algrena, kterou každoročně uděluje deník Chicago Tribune. Tato cena napomohla tomu, že její povídky a eseje se začaly objevovat v mnoha periodikách po celé Americe, a následně začala za svoje literární umění získávat řadu ocenění. Za povídky Tajemství ohnivého krále byla nominovaná na Hemingwayovu cenu. Román Strom v srdci (Memory Keeper°s Daughter) byl nominovaný na cenu Barnes and Noble Discovery Award.
V současnosti přednáší na univerzitě v Kentucky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře