Catherine Ryan Hyde: Pošli to dál

3. říjen 2009 | 20.00 |

Krásný a dojemný příběh, který mě chytil za srdce vypráví o teprve 12letém chlapci Trevorovi, který dostane v hodině sociologie od svého nového učitele, zmrzačeného veterána z vietnamské války, Reubena úkol na téma vymysli jak změnit svět k lepšímu a snaž se tuto myšlenku uskutečnit. Trevora napadne zdánlivě jednoduchá myšlenka-udělat nějakému člověkovi (komukoli, kdo vypadá, že potřebuje pomoc) dobrý skutek a na oplátku považovat jen jedno-aby ten dotyčný udělal něco dobrého pro další tři lidi, každý z nich pro další tři atd. Nejprve se Trevorovi moc nedaří-chce dát dohromady Reubena se svou matkou, léčící se alkoholičkou Arlenou, ale ta stále doufá, že se vrátí chlapcův otec, nezodpovědný flákač Ricky, který zničehonic zmizel. Pak věnuje peníze ze své brigády mladému narkomanovi Jerrymu, aby měl lepší start do nového života, ale ten se hned po první výplatě v nové práci vrátí ke drogám. Prvním člověkem, kterého Trevorova myšlenka osloví a opravdu ji chce poslat dál je jeho postarší sousedka, ale té v tom zabrání náhlá smrt. Přesto ještě stihne poslat dobrý skutek dalším třem lidem a všechno se pomalu rozjíždí. Tak některé pasáže čteme očima reportéra Chrise o několik měsíců později, kdy se svět změnil k lepšímu (když se Chrisovi pokazí auto, věnuje mu úplně cizí člověk svého jaguára)-a to jen díky jednomu malému chlapci a vlastně i jeho sympatickému učiteli, který mu dal podnět.
Kniha byla roku 2000 zfilmována s Kevinem Spaceyem, Helen Hunt a Haley Joelem Osmentem v hlavních rolích. Film jsem sice neviděla, ale asi trochu zapomněli, že učitel Reuben byl v knížce Afroameričan :-)

Mimo dalších krásných myšlenek v této knize mě zaujala hlavně pasáž, kdy již zmiňovaný Jerry potká v noci na mostě mladičkou dívku, která chce skočit. Ačkoli o tom Trevor neví, Jerry chce jeho myšlenku poslat dál, ale protože sám kvůli drogám zklamal, bojí se chlapci podívat do očí a vyhýbá se mu. Proto chce zachránit dívčin život a začne jí její sebevraždené úmysly rozmlouvat. Nakonec jí řekne: "Jednou ráno jsem se probudil a někdo mi nabíd šanci. Prostě z čista jasna. Bylo to jako zázrak. No a jak vy víte, že se vám tohle nestane zejtra? Jak se to dovíte? Co když skočíte do tý ledový vody a vono se ukáže, že vás ten zázrak měl potkat už zejtra? Ale vy ho zmeškáte. No nenakopala byste si kvůli tomu potom?"

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Catherine Ryan Hyde: Pošli to dál ugisha 03. 10. 2009 - 21:24
RE: Catherine Ryan Hyde: Pošli to dál rebarbora 10. 10. 2009 - 16:52
RE: Catherine Ryan Hyde: Pošli to dál ugisha 08. 11. 2009 - 23:47