Linux

29. srpen 2011 | 22.31 |

PKA3d63ee_linux20Název Linux původně označoval pouze jádro operačního systému (OS), ale brzy byl název (odvozeno od finského programátora Linuse Torvaldse, který začal vyvíjet jádro Linuxu přesně před 20 lety jako svůj koníček a slova Unix-více o něm třeba na cs.wikipedia.org/wiki/Unix ) zevšeobecněn a vztažen na celý operační systém skládající se z jádra Linux a OS GNU. Historie Linuxu však sahá až do roku 1983, kdy Richard Stallman založil projekt svobodného operačního systému GNU. Ten je v současnosti základní částí většiny linuxových systémů.
Linux je volně šiřitelný, svobodný software, tzn.nemusí se třeba narozdíl od Windows platit a kupovat přímo s PC, aby byl legální a dá se snadno nainstalovat třeba z CD. Aby na PC fungoval, je nutné doplnit jádro o další programy, základ tvoří malé programy (utility) a dále aplikace volně sehnatelné na internetu (open source). Na Linuxu je samozřejmě možné používat stejné programy jako na Windows.
Mezi nejznámější distribuce Linuxu patří např.Arch Linux, Danix (česká), Debian (ten mám nově já), Fedora, Red Hat, SUSE, Ubuntu a řada dalších.
Linux je zatím stále rozšířený hlavně na internetových serverech v oblasti vysoce výkonných výpočetních stanic (je např.nasazen na současném nejvýkonnějším superpočítači Tianhe 1-A). ve firemních a domácích sítích je ale jeho podíl stále pouze okolo 1%. V poslední době se však také začíná prosazovat na poli chytrých telefonů a tabletů. Nicméně ČR patří mezi dvacítku zemí, kde má tento OS největší podíl (s podílem 1,73% je na 12.místě).
Jaké jsou výhody Linuxu? Např.přívětivé ovládání s množstvím ovladačů, bezpečnost (na rozdíl od Windows je mnohem odolnější proti virům a spywarům, zpravidla ani nepotřebuje žádný komplikovaný antivirový systém), umožňuje větší soukromí, nabízí velké množství aplikací (včetně těch na které je člověk zvyklý z Windows), tzn.internetové prohlížeče, multimediální přehrávače, poštovní klienty, editory, komunikační nástroje (ICQ, Jabber, Skype atd.), hry i celý kancelářský balík (Open Office), je víceuživatelský a víceúlohový, umožňuje vzdálenou správu, je dostupný v češtině, má kvalifikovanou podporu a dokumentace a hlavně je zdarma (stejně jako všechny jeho programy, ovladače a další služby).
Jeho masovějšímu rozšíření brání velké množství aplikací dostupných pouze pro Windows (hlavně hry) a různé mýty-např.že pro jeho používání je potřeba umět programovat (není), že je určen jen pro odborníky, podivínské "ajťáky" nebo velké servery (nepovažuju se ani za jedno z toho), že jeho používání bude stejně zpoplatněno nebo bude zrušen úplně, protože porušuje stovky patentů komerčních společností atd. Vcelku objektivní článek např.tady 
linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/01/nejvetsi-nevyhody-linuxu/

Zdroje:
cs.wikipedia.org/wiki/Linux

www.novinky.cz/internet-a-pc/software/242654-pred-20-lety-se-narodil-otevreny-operacni-system-linux.html

www.linux.cz/

Další stránky o Linuxu:
www.abclinuxu.cz/

linuxzblizka.blog.zive.cz/

www.linuxexpres.cz/

www.linuxsoft.cz/

www.linux.com/

Zdroj obrázku: tinyurl.com/4yqozj7 (Tučňák Tux, maskot Linuxu, vychází z obrázku Larryho Ewinga z roku 1996).
 
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Linux rmartin 30. 08. 2011 - 00:07
RE: Linux kocourkovakocicka 30. 08. 2011 - 08:57
RE: Linux maydayberry®svetu.cz 30. 08. 2011 - 09:11
RE(2x): Linux kocourkovakocicka 30. 08. 2011 - 09:14