Dan Brown: Pavučina lží

31. srpen 2011 | 20.50 |

Tento politicko-dobrodružný thriller Dana Browna je stejně čtivý a napínavý jako jeho největší bestseller Šifra mistra Leonarda. 
Hlavní hrdinkou je Rachel Sexton, dcera úspěšného senátora a horkého favorita v prezidentských volbách. Rachel však v podstatě pracuje pro současnou vládu, dělá rešeršistku Bílého domu a s otcem má velmi chladný vztah. Jednoho dne je zničehonic pozvána na rozhovor se současným prezidentem USA, který ji pošle na Arktidu-NASA zde zrovna učinila ohromný objev-kus meteoritu na němž se zachovaly zkameněliny nepozemského původu, dokazující, že někde ve vesmíru je také život.
To by vážně mohlo ohrozit Sextonovu kampaň, kterou společně se svou půvabnou, ale také odvážnou asistentkou Gabrielou, postavil na tom, že NASA je jen žrout peněz a v poslední době i neschopná s žádnými významnýni objevy.
Na Arktidě se Rachel, která má o meteoritu napsat zprávu, setká s několika uznávanými vědci, kteří mají jeho pravost potvrdit-přední glaciložkou Norou, populárním oceánologem Tollandem, oceněným astrofyzikem Corkym a dalšími. Už za pár hodin ale zjišťují, že ne vše je tak, jak se zdá. A navíc někdo usiluje o jejich život. Během jednoho dne se tak Rachel a ostatní ocitnou na ledové kře, Tollandově průzkumné lodi i v potápějící se ponorce s nebezpečím v patách. Kdo je chce zabít? Je snad objev nepravý? A pokud ano, kdo to narafičil? Ředitel NASA? Prezidentova obávaná poradkyně Marjorie? Nebo i sám prezident? A jak zareaguje senátor Sexton? Kniha nedá čtenáři vydechnout a hledat odpovědi na otázky, dokud nepřečte poslední stranu.

O autorovi:
Dan Brown se narodil 22.června 1964 v americkém Exeteru, stát New Hampshire. Jeho otec je uznávaný profesor matematiky, který roku 1989 získal Prezidentskou cenu. Dan vystudoval elitní Phillips Exeter Academy, kde jeho otec také vyučoval a poté absolvovoval vysokou školu Amherst College. Na své střední škole poté chvíli učil angličtinu, než se stal spisovatelem na plný úvazek. Zajímá se o kryptografii, jeho manželka Blythe je historička umění a malířka.
Tvorba Dana Browna se neustále pohybuje na hraně mezi fikcí a skutečností. Čtenář většinou neví, ve které oblasti se právě nachází a autor hranici záměrně rozmazává. Knihy Dana Browna jsou psány nesmírně čtivým způsobem. Čtenáře prakticky nutí, aby byla kniha přečtena téměř "jedním dechem". 
Mezi jeho knihy patří kromě této (překládána rovněž jako Anatomie lži) a také úspěšně zfilmované Šifry...např.Ztracený symbol, Andělé a démoni a Digitální pevnost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře