William Saroyan: Tracyho tygr

31. březen 2010 | 15.27 |

tracyOd té doby, co Thomas Tracy jako dítě vyslechl slavnou báseň Williama Blakea o Tygrovi, bylo jeho největším snem mít vlastního tygra. V patnácti letech si konečně jednoho vybral v zoo. Byl to sice ve skutečnosti černý panter, ale pro Tracyho to byl jeho tygr. Od té doby jej tygr všude provázel a stal se mladíkovým nejbližším rádcem a pomocníkem. Díky němu Tracy získal odvahu zažádat ve svém zaměstnání o vyšší post i oslovit krásnou dívku Lauru. Jenže pak se všechno pokazí. Když jde Tracy poprvé na návštěvu k Lauřiným rodičům, podlehne svodům její koketní matky a políbí ji, přičemž je Laura přistihne a rozhodne se s ním přerušit všechny styky. A jeho tygr, který se vždy skrýval před ostatními lidmi se náhle stane viditelným, strážníci ho pronásledují a zraní a Tracyho odvezou do blázince, kde se znovu po několika letech setkává s Laurou. A tam dostane nápad-musí najít svého tygra, který se někde schovává před dopadením a všechno zkusit znovu, ale tentokrát s dobrým koncem.
Tato novelka, kterou v klídku přečtete za jeden den vyšla poprvé roku 1951 a o necelých 30 let později poprvé vyšla v českém překladu anglisty Jiřího Joska, který jí na studiích úplně propadl. A v Česku je dodnes oblíbenější než v Americe. Její vydání doprovodil roztomilými ilustracemi Jiří Šalamoun a doslovem ji opatřil profesor anglické literatury, známý překladatel Martin Hilský.
Proč je Tracyho tygr tak oblíbený? Protože v tomto poetickém příběhu si každý může najít něco svého. Tygr může být láska, sen, přání, hračka pro děti, uprchlé zvíře z cirkusu i černý panter. Tygr také potřebuje svou tygřici-Lauřinu. Jeho příběhem se inspirovala řada českých divadelníků, vznikl podle něj jazzový muzikál k němuž napsal libreto překladatel Josek, kultovní undergroundová skupina 80.let Laura a její tygři se také tímto dílkem inspirovala a Tracyho tygr se objevuje i v písničkách od Vypsané fiXy, Radůzy a Kryštofů.

Pěkný článek např.zde: www.reflex.cz/Clanek33470.html

O autorovi:
W.S. se narodil 31.srpna 1908 v kalifornském Fresnu ve velmi chudé rodině arménských imigrantů. Po smrti otce strávil několik let v sirotčinci, poté dodělal základní školu, ale více již nestudoval. Prošel různými zaměstnáními (mj.poslíček, telegrafista nebo přednosta poštovního úřadu), od 30.let se věnoval literatuře a divadlu. Stejně jako jeho hrdinové se celý život potýkal s finančními problémy, které byly způsobeny jeho účastí v různých hazardních hrách, ale i dobročinných akcích. Kvůli tomu měl však celý život silné sociální cítění. Roku 1940 odmítl prestižní Pulitzerovu cenu-prý měl nedůvěru v umělecká ocenění. Byl dvakrát ženatý a rozvedený (se stejnou ženou-herečkou Carol Marcus) a měl dvě děti. Mnoho let žil střídavě v Paříži a rodném Fresnu, kde také zemřel 18.května 1981 na rakovinu prostaty.
Mezi jeho další díla patří např.povídkové soubory Odvážný mladý muž na létající hrazdě nebo Jmenuji se Aram, román z 2.svět.války Lidská komedie, humanistickou knihu o dětském pohledu na svět Tati, tobě přeskočilo, autobiografické povídky O neumírání a mnoho dalších povídek, novel, básní i dramat.


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: William Saroyan: Tracyho tygr constricted 31. 03. 2010 - 15:48
RE: William Saroyan: Tracyho tygr koktejlka 02. 04. 2010 - 15:58