Blýská se na zelenější časy?

16. září 2011 | 11.58 |
› 

hemp1Ministerstvo zdravotnictví se po letech peticí, žádostí a happeningů konečně rozhodlo změnit zákon, podle nějž by bylo možné konopí využívat legálně pro léčbu pacientů. Sami pacienti si to už dlouho přejí a doufejme, že to projde a babičky, dědečci a nemocní lidé, kterým konopí ulevuje, konečně nebudou kriminalizováni a nebudou si muset konopí obstarávat na černém trhu nebo doufat, že jim na dvorek nenaběhne policejní komando. Konopné výtažky nebo masti apod.pomáhají u spousty nemocí-roztroušené sklerózy, Parkinsona, rakoviny (konopí významně ulevuje při nevolnostech a nechutenství z chemoterapie) a dalších.
"Do konce letošního roku předložíme sněmovně novelu zákona o návykových látkách, kde marihuanu přesuneme ze seznamu zakázaných látek mezi ty, které bude možno předepisovat," řekl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek na konferenci, kterou ve sněmovně ve středu zorganizoval poslanec a místopředseda zdravotnického výboru sněmovny Jiří Štětina (VV). 
To bude muset být samozřejmě řádně ošetřeno, aby nedošlo ke zneužití. I manželé Dvořákovi z Ospělova, kteří jako jediní mají povolení od MZ poskytovat léčivé konopí nemocným (přesto jim každý rok úrodu "sklidí" policie) jej poskytují jen když člověk dodá lékařskou zprávu, která použití konopí doporučuje. V Izraeli (kde na zdejší Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě zkoumá léčebné účinky konopí český odborník Lumír Hanuš) začali s legalizací před 12 lety. Ještě před 6 lety bylo jen 10 registrovaných pacientů, dnes jich je již 7 a půl tisíc a musejí mít povolení od MZ. Ale ty, kteří drogu zneužívají, tam čekají tvrdé tresty - až dvacetileté vězení. I držení malého množství marihuany k jiným než léčebným účelům se trestá až pětiletým vězením.
"Věřím, že i v Česku nalezneme model, který jasně oddělí nezákonný trh a legitimní použití léku," konstatuje poslanec Pavel Bém (ODS).

Bohužel některým lidem prostě nevysvětlíte, že marihuana může být i lék a nejenom droga. Např.pod link mého známého, který odkazoval zrovna na tento článek ze kterého čerpám (tinyurl.com/6xdyrln) hned napsal nějaký pán ze Slovenska " Coze? To uz aj v Cechach mam cuchat toto svinstvo? Co sa uz vsetci zblaznili? To uz na tu bolest ine lieky nie su? Kazdy den tu citim ten smrad z marihuany a je mi na grc z toho. Nechapem ako to moze niekto hulit. Nenavidim vsetky drogy a som proti uz len kvoli smradu co musim denne cuchat!" K tomu bych chtěla podotknout, že nemocný člověk určitě vyzkouší hodně léků, ale pokud mu spíše pomůže rostlina než chemie tak tím líp. A nevím, jak může konopný výtažek nebo mast smrdět, někteří se zřejmě pořád domnívají, že nemocní lidi si balí a hulí jeden joint za druhým. 
Doufejme, že k legalizaci PRO LÉČEBNÉ ÚČELY brzy dojde a lidé si uvědomí, že babička s Parkinsonem není vyhulený feťák. Je třeba vést zejména děti a mládež k tomu, aby neexperimentovali s drogami, cigaretami a alkoholem, ale zároveň-to naopak těm starším vyvrátit mnoho předsudků, které se ke konopí vážou.

Zdroj obrázku: konopi.czweb.org/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře