Stephen King: Svědectví

27. září 2011 | 21.08 |

Za tu dobu, co si vedu tento blog a samozřejmě i dřív, jsem přečetla už hromady Kingových knížek. Všechny jsou super a každá by se dala zmínit. Nejradši mám asi To, Rose Madder, Tommyknockery, Christine a Osvícení. Nečetla jsem ale některé ty novější ani sérii Temnou věž, na kterou se ovšem v blízké době chystám. Nakonec jsem se rozhodla napsat o této knížce, protože mi přijde děsivě aktuální-něco takového, co se v ní popisuje se může stát klidně i zítra...
Je červen 1990 a z tajné armádní laboratoře v Kalifornii nešťastnou náhodou unikne virus zmutované chřipky s 99% nakažlivostí. Vláda její skutečný dopad tají, moderátorům a novinářům je pod trestem smrti zakázáno mluvit o jejím opravdovém rozsahu, hranice měst hlídají vojáci, ale vzhledem k tomu, že neexistuje vakcína, zemřou za krátkou dobu miliony lidí. Mnoho těch, co se nenakazili, pak umírá na banální úrazy a nemoci, protože lékařská péče se úplně zhroutila a nefunguje ani nic jiného. Z přeživších se stanou poustevníci, kteří ztratili blízké a všechny vymoženosti a jistoty moderního světa. Ve snech se jim začnou zjevovat dvě osoby, které skutečně existují. Matka Abagail je 108letá silně věřící křesťanka z Nebrasky, zatímco Temný muž Randall Flagg je ztělesněním ďábla. Zbývající Američané se rozdělí na dvě skupiny, jedna míří za Abagail, která je přivede do coloradského města Boulder, kde vytvoří tzv.Svobodnou zónu, zatímco Temný muž má útočiště ve "městě hříchu" Las Vegas v nevadské poušti. A tyhle dvě skupiny spolu bohužel nebudou moci žít v míru, i když smrti už bylo dost.
V psychologicko-postapokalyptickém-hororovo-fantasy románu vystupuje celá řada důležitých postav, jejichž charaktery King opět mistrovsky vypracoval a každá má své místo a smysl. Patří mezi ně:
Lidé, kteří se přidali k Matce Abagail:
Stu-původně "obyčejný" dělník z fabriky na kalkulačky, několik týdnů je uvězněn ve vojenské nemocnici, kde zkoumají, proč se nenakazil superchřipkou. Když celý personál nemocnice zemře, Stu uteče a díky své čestnosti a zdravému selskému rozumu se stane vůdčí postavou Svobodné zóny.
Frannie-těsně před epidemií nechtěně otěhotněla s chlapcem, kterého ale nemiluje. Když jí zemřou oba rodiče na superchřipku, odchází hledat Matku Abagail a pozná Stua. Je sympatická a má svůj názor.
Harold-bratr Franniiny nejlepší kamarádky, kromě Frannie jediný člověk z jejich města, který přežil. Na cestě za Matkou se do Frannie zamiluje. Má dobré nápady a elán, ale potají pořád cítí zášť a komplexy z nešťastného dětství, což skvělá příležitost pro Temného muže, aby mu vstoupil do srdce...
Nick-milý, hodný a inteligentní mladý chlapec. Je hluchoněmý, takže se může dorozumívat jen psaním do bloku, ale jeho "slovo" celá Svobodná zóna uznává.
Tom-lehce mentálně retardovaný mladík, nejvíc si zamiluje Nicka. Je věčným dítětem, ale když je potřeba, prokáže sílu a odvahu. Moje nejoblíbenější postava z knihy.
Glen-původně profesor sociologie, má bystrou mysl a ironický nadhled. Po cestě za Matkou se k němu přidá irský setr Kojak, jeden z mála psů, kteří přežili. I ten má pak v příběhu důležitou roli.
Larry-před epidemií mladý populární zpěvák, který ale nezvládl náhlý vzestup slávy a choval se jako rozmařilý floutek. Teprve po superchřipce v sobě objeví mužnost a selský rozum.

Lidé, kteří se přidali k Temnému muži:
Nadine-učitelka v soukromé škole, ve skutečnosti je ale už dlouho vyšinutá. Ještě za svého studia se na kolejích zúčastnila se svými spolužačkami duchařské seance a poprvé na ni promluvil Temný muž, kterému se zaslíbí. Naoko se přidá k lidem ve Svobodné zóně, ale ve skutečnosti myslí jen na Randalla. 
Lloyd-Temný muž ho zachránil z vězení, kde skoro umřel hlady poté, co všichni ostatní zemřeli nebo utekli. Je mu za to neskonale vděčný a stane se Randallovým hlavním pobočníkem.
Popeláč-v jádru není zlý, ale trpí schizofrenií a pyromanií. Jeho vášeň pro oheň se nakonec stane osudnou. Jediný člověk ze skupiny Temného muže, kterého mi bylo líto.
Julie-divoká puberťačka, která myslí jen na sex. Na cestě potká Nicka a Toma, ale zachová se k nim špatně a oni ji pošlou pryč. Julie pak vůči nim stále cítí křivdu.
Whitney-dělá pro společnost kuchaře. Je jedním z prvních, kteří se rozhodnou Temného muže opustit, protože pochopí, jaký ve skutečnosti je.

Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce.

O autorovi:
Stephen Edwin King se narodil 21.září 1947 v Portlandu, stát Maine. Patří k nejproduktivnějším a nejprodávanějším autorům současnosti. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní se zaměřením na učitelství. Když si nemohl najít práci, přivydělával si nejprve psaním povídek do pánských časopisů. Roku 1973 vydal svůj první román Carrie, který se záhy stal bestsellerem. Od roku 1971 je ženatý se svou manželkou Tabithou, společně se zapojují do různých charitativních akcí a zajišťují stipendia pro středoškoláky. Mají spolu dceru a dva syny, žijí v Bangoru ve státě Maine.
S.K. za svou dráhu spisovatele vydal na desítky bestsellerů. Mnohé z nich byly i zfilmovány. Snímky Zelená míle a Vykoupení z věznice Shawshank (které však nejsou na rozdíl od většiny jeho děl hororové) získaly Oscara.

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Stephen King: Svědectví mixx 01. 10. 2011 - 13:27
RE(2x): Stephen King: Svědectví marieke 01. 10. 2011 - 20:38