HRA O TRŮNY (Game of Thrones)

30. září 2011 | 22.12 |

game-of-thrones-gentle-heartAm.seriál, 2011. Hrají: Sean Bean (Eddard), Michelle Fairley (Catelyn), Lena Headey (Cersei), Emilia Clarke (Daenerys), Peter Dinklage (Tyrion), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime), Kit Harington (Jon), Maisie Williams (Arya), Mark Addy (Robert), Jack Gleeson (Joffrey), Sophie Turner (Sansa), Jason Momoa (Khal Drogo) a další. Režie: Brian Kirk, Daniel Minahan, Alan Taylor a Timothy Van Patten.

Seriál, který vznikl v produkci TV stanice HBO si během svého letošního vysílání (zatím má 10 dílů) získal miliony fanoušků po celém světě a není divu. Nadpřirozené prvky fantasy se střídají s realistickými středověkými kulisami, hudba Ramina Djawadiho je podmanivá, hlavní postavy přesvědčivé a jejich osudy, zápletky a intriky dechberoucí, po každém díle člověk netrpělivě čeká na další. Želbohu, další série se bude vysílat až v dubnu příštího roku.
Seriál vznikl podle knižní fantasy série George R.R.Martina The Song of Ice and Fire (Píseň ledu a ohně). Na letošních prestižních Emmy Awards měl hned 4 želízka v ohni-za nejlepší dramatický seriál, nejlepší režii (1.díl), nejlepší scénář (9.díl) a nejlepší vedlejší mužskou roli. A právě cenu za ni si odnesl Peter Dinklage, představitel Tyriona Lannistera, který svou bystrou myslí a ironickým nadhledem vyvažuje svůj malý vzrůst pro který ho jeho otec nikdy zcela nepřijal.
Příběh se odehrává v Sedmi Královstvích Západozemí, která jsou rozdělena na rozmařilý jih, divoký východ a drsný sever chráněný mohutnou Zdí a Noční hlídkou. Celé zemi vládne král Robert, který si po smrti své snoubenky, sestry svého nejlepšího přítele lorda Eddarda Starka vzal za ženu Cersei z mocného rodu Lannisterů. Starkovi a Lannisterovi se nemají v lásce, ale Robert Eddarda požádá, aby mu dělal pobočníka, protože se chystá na válku s východním rodem Targaryenů, který představují sourozenci Daenerys a Viserys. Jejich otec, zvaný Šílený král, vládl Sedmi královstvím před Robertem a byl zabit Cerseiným bratrem Jaimem.
Eddard Robertovu nabídku přijme a vydá se s ním na jih, aniž by tušil, že během návštěvy Lannisterů a krále v jeho sídle, shodil Jaime z věže jeho synka Brana, který jej přistihl in flagranti s Cersei. Teprve Eddardova manželka Catelyn začne mít podezření a na vlastní pěst se vydá za Lannistery, aby je obvinila. 
Mezitím Targaryeni řeší, jak se dostat zpět do země. Viserys provdá svou sestru Daenerys za Khala Droga, vůdce barbarského kmene Dothraků se kterými chtějí zpět dobýt Sedm království. Musí však překročit moře a to Dothrakům zvyklých jezdit jen na koních přijde nemožné.
Další příběhy se rozvíjejí kolem Eddardových a Catelyniných dětí-malé Aryi, která se chce naučit bojovat jako muž, o něco starší Sansy, která je zaslíbena dědici trůnu, krutému a bezcitnému chlapci Joffreymu a Eddardova syna Jona Snowa, který má však jinou matku než jeho sourozenci a kvůli věčným narážkám na to, že je bastard se rozhodne rodinu opustit a odpřísáhnout celoživotní věrnost Noční hlídce.
Moje nejoblíbenější postavy jsou Tyrion Lannister, Jaimeho bratr (jediný z Lannisterů, který je mi sympatický a vždy se těším na jeho hlášky), odvážná Arya, khaleesi Daenerys a Jon Snow. Nesnáším Joffreyho a doufám, že v další sérii umře nějakou hnusnou smrtí :-/
GoT je skvělý a strhující, ale nedoporučuji slabším povahám, protože je tam i hodně bojů, krve a vražd.

Více o seriálu na www.hbo.com/game-of-thrones/index.html (anglicky) a www.edna.cz/game-of-thrones/ (česky).

Tyrion

peter-dinklage-game-of-thrones

Eddard

Game-of-Thrones-episode-o-007

Cersei

49188

Jon

jon-snow-game-of-thrones-19933

Bran

game-of-thrones

Arya

Arya-Stark-game-of-thrones-203

Khaleesi

game-of-thrones-574x402

Khal Drogo

jason-momoa-game-of-thrones

Zdroj obrázků: google

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: HRA O TRŮNY (Game of Thrones) mixx 01. 10. 2011 - 12:51
RE: HRA O TRŮNY (Game of Thrones) belinda®svetu.cz 14. 10. 2011 - 01:09