Antonín Bajaja: Zvlčení

5. říjen 2011 | 11.49 |

vlci6-1024Romaneto o vlcích, lidech a úkazech

Příběh dvou rodin-vlčí a lidské se odehrává v opuštěném cípu východní Moravy mezi Beskydy a Karpaty. Lidskou rodinu tvoří Butorovi, kteří pocházejí odtud, přímo z hor a Lipnerovi z Prahy. Tomáš Lipner a Jiří Butora se seznámili na vojně a pak si navzájem dohodili své sestry. Psychiatr Tomáš žije se zdravotní sestrou Markétou v Praze, zatímco Jiří s Jitkou zůstali na Moravě. Teď už mají obě rodiny dospělé děti, u Butorů navíc žije polská silně věřící hospodyně Jadwiga ze které si utahují, že je věštkyně a v sousedství Ester Patáková se svým manželem Vinckem, osoba spjatá s místním krajem a přírodou, která ráda zpívá, zná spoustu místních zkazek a legend a taky si ráda přihne slivovice.
Poetický příběh začíná, když zemře hlava rodiny Butorů-hajný Ferdinand, otec Markéty a Jiřího. Markéta s Tomášem a dcerou přijedou na jeho pohřeb a vzpomínají na doby, které prožili ve zdejší krajině.
Přibližně v té době do místních lesů doputuje smečka vlků, kteří byli vyhnáni ze Slovenska. Vůdci smečky jsou Vlk a Vlčice, které doprovázejí jejich mláďata-Beltýna, Čingis a Purim. Ódin a Žabák byli zastřeleni. Od té chvíle běží jejich osudy paralelně, dokud se na konci dramaticky neprotnou... 
Zvlčení získalo roku 2004 prestižní cenu Magnesia Litera.

O autorovi:
A.B.se narodil 30.května 1942 ve Zlíně. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, poté pracoval jako zootechnik v JZD v Želechovicích nad Dřevnicí a pak jako zaměstnanec zemědělské laboratoře. 
Po revoluci, roku 1991, se stal redaktorem Čs.rozhlasu v Brně, od následujícího roku působil jako redaktor deníku Prostor, časopisu Týden a Svobodné Evropy.
První knihu (Mluviti stříbro) napsal na počátku 80.let. Od roku 1996 vedl semináře tvůrčího psaní na UP v Olomouci a na UTB ve Zlíně. Je také zakladatelem časopisu o kultuře a společenském dění ve Zlínském kraji-Zvuk a pěveckého spolku Wlastenci při Českém centru Mezinárodního PEN klubu.
Za svá díla a činnost získal už mnoho ocenění, např. výroční cenu Mladé fronty za román Duely, ocenění v soutěži Evropský fejeton (Brno 1993), Státní cenu za literaturu za román Na krásné modré Dřevnici (2010) a za svou činnost v rádiu Svobodná Evropa Cenu Křepelek (1994).

Zdroj obrázku: www.tomasczek.borec.cz/vlci.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře