Prachy, jenom prachy nečekají...

20. říjen 2011 | 22.32 |

...jen po nich sáhneš a už tě mají, zpívá v jednom svém hitu kapela Pražský výběr. K sepsání tohoto článku mě inspirovala Lúmenn, viz tinyurl.com/6cnk6jp Taky mě nedávno napadlo, že ještě před pár lety jsem nevídala na každém rohu inzeráty a nabídky na rychlé půjčky a rychlé oddlužení, ale teď jich je jak hub po dešti. Zadlužený je skoro každý. Neobhajuji lidi, kteří si napůjčovali, aby měli doma všechny super vymoženosti, které jsou mnohdy i zbytečné (holt síla a moc reklamy) a pak splakali nad výdělkem (nebo spíš ztrátou), ale někdy se člověk zadluží ani neví jak, např.nedávno mě vytočil tento článek-tinyurl.com/64y69ot a exekutory považuji za státem placené zločince, kteří můžou člověku vzít cokoliv, i když je to třeba majetek jeho rodiny, která za ten dluh nemůže. Šokuje mě, že dnes je úplně normální hypotéka, třeba i za malý kamrlík v paneláku, natož na rodinný dům, kterou pak lidé musí splácet spoustu let a přesto považují za štěstí, že ji dostali. Nevím, asi to jinak moc nejde, ale doufám, že se tomu vyhnu. Stejně tak lidi láká nakoupit si na splátky plno drahé elektroniky, jak už jsem psala, reklama je agresivní a slibuje samé výhody, ale ve skutečnosti to není tak ideální. Snad nejsem moc naivní, když doufám, že si na všechny věci, které jednou budu potřebovat do vlastní domácnosti našetřím. 
I když už se o této problematice více mluví, pořád stoupá počet osobních bankrotů a exekuce, když se zoufalí lidé obrátí na nějakou pofidérní firmu, která jim slibuje "rychlé a diskrétní" oddlužení a přitom to jsou jen novodobí lichváři.
Vláda má na tom samozřejmě také podíl, chápu, dluh má celý stát a musí se šetřit, ale to uznám, jen když politici sami půjdou příkladem a začnou u sebe, ne jak teď. Už když se začalo mluvit o reformách, důchodu v 70 a kdesi cosi mi bylo jasné, že hodně lidí to prostě nezvládne, zvlášť ti starší, když i teď má člověk kolem 50 problém najít si práci, co teprve až budou muset na úřadu práce čekat staré babičky a dědečci?! A už je to tady, viz 
tinyurl.com/3nxu2lx-článek o tom, jak se ze seniorů na Ostravsku stávají bezdomovci, kvůli tomu, že už nezvládají platit za zdravotní péči, zvýšené ceny nájmů a potraviny a obávám se, že těchto případů bude přibývat-dnes se můžete na ulici ocitnout ani nevíte jak, i když jste slušný člověk a myslím, že časem přibude i počet sebevražd nebo alkoholismu.
I mládež se v budoucnu zadluží velmi rychle, pokud se schválí placení školného na všech vysokých školách. Teď jsem dokonce četla, že žádné odklady nebudou a studenti budou muset platit hned, takže když nebudou mít peníze, co udělají? Ano, budou si muset vzít půjčku a pak ji vracet ze zaměstnání, ale zdaleka ne každý absolvent si hned po škole najde dobře placenou práci, takže to je vážně nesmysl a jen to zatíží spoustu dalších lidí. Pokud ty peníze půjdou na rozvoj školství, lepší učebny, techniku a na platy učitelům tak ok, ale nedělám si moc iluze, on si to zas někdo na ministerstvu pěkně rozkrade.
Nakonec nám Eurosajuz (tohle označení jsem taky našla u Lúmenn a je fakt trefné :-/ ) přikáže dávat děti do placených jeslí, aby se matky neflákaly na mateřské a rovnou by mohli zpoplatnit i základní školství, ne? Hlavně plaťte a vaše chyba, když to neutáhnete a přijde na vás exekutor. 

Na závěr přikládám již výše zmiňovanou píseň a také se ptám Hele, copak netušíš, kam tahle cesta vede? Že v těch svejch možnostech ztratíš i zbytek sebe? Stojí snad ten starej krám za takovouhle spoušť? Zaprodat se těm potvorám a vztahy změnit v poušť? (I když to je spíš myšleno na ty, kteří si půjčují bezhlavě nalákáni "výhodnými" nabídkami, přitom ty super věcičky ani k životu nutně nepotřebují :-( ).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Prachy, jenom prachy nečekají... spytihnev-vlidny 21. 10. 2011 - 16:13