KRÁLOVA PŘÍZEŇ (The Other Boleyn Girl)

8. leden 2012 | 20.13 |

the3Britský historický film, 2008. Hrají: Natalie Portman (Anna), Scarlett Johansson (Mary), Eric Bana (Jindřich VIII.) a další. Režie: Justin Chadwick.

Jelikož jsem tento příběh nejprve četla jako stejnojmennou knížku od britské spisovatelky Phillipy Gregory, všimla jsem si, že jeho filmová podoba je dost zhuštěná (což je ale pochopitelné, protože doba, kterou popisuje byla plná zvratů, ale i jemnějších nuancí) a postavy se chovají trochu jinak (např.matka sester Boleynových byla v knížce taky dost negativně popsaná, zatímco ve filmu je z osudu svých dcer nešastná, ale jakožto žena v té době nemá možnost jakkoli zasáhnout a vztah sester byl chladnější a škodolibější než ve filmu), ale rozhodně je to velmi zajímavé historické drama navíc s mými oblíbenými herečkami (hlavně Scarlett považuji za nejkrásnější filmovou hvězdu :-)
Příběh se odehrává v 1.polovině 16.stol. za vlády slavného anglického krále Jindřicha (Henryho) VIII. Mezi jeho nejoblíbenější dvořany patří bohatá a vlivná rodina Boleynů, ale ta se řídí heslem, že moci není nikdy dost a chtějí pořád více, hlavně vévoda z Norfolku, postava typického záporáka. Pro své zájmy bez skrupulí využívá své mladičké neteře-Mary a Annu. A jeho cíl je opravdu vysoký-chce, aby se král do jedné ze sester zamiloval a počal s ní dědice trůnu, kterého mu jeho stárnoucí manželka Kateřina Aragonská stále ještě nedala.
Nejprve mu vévoda "předhodí" starší Annu, ale Jindřichovi padne do oka Mary, i když je vdaná. Mary sice touží po klidném životě na venkově s manželem, ale nemůže vzdorovat své rodině a začne si s Jindřichem poměr. Když ale otěhotní a musí trávit několik měsíců v klidu v posteli, aby království za žádnou cenu nepřišlo o potenciálního dědice trůnu, Jindřich se začne nudit a flirtovat s Annou. Ta je ostatně mnohem ctižádostivější než Mary a nebojí se ani vystoupit proti jeho oficiální manželce-královně. Je to ona, kdo Jindřicha tlačí do prvního královského rozvodu v dějinách Anglie (aby rozvod mohl být povolen, což papež odmítá, založí Jindřich anglikánskou církev, ale to jistě víte ;-). 
Mary je vytlačena na druhou kolej, i když králi porodila syna, ale Jindřich se už rozhodl oženit se s Annou a snažit se o oficiálního dědice s ní. Jenže je tu problém-stejně jako Kateřina, ani Anna není schopná porodit mu syna. Zoufalství ji nakonec vede k činu, který jí král jen tak neodpustí.

Není jisté, jestli měl král ve skutečnosti poměr nebo dokonce syna s Mary, to je možná spíše románová zápletka, každopádně zbytek je založen na skutečných historických událostech. Pravděpodobně je znáte, ale ve filmové podobě jsou ještě zajímavější a je to realistický vhled do tehdejšího života na královském dvoře, plném intrik, vášní a bojů o moc.

the2

The-Other-Boleyn-Girl-the-othe

the4


 Zdroj obrázků: google

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: KRÁLOVA PŘÍZEŇ (The Other Boleyn Girl) polgara 08. 01. 2012 - 21:03
RE(2x): KRÁLOVA PŘÍZEŇ (The Other Boleyn Girl) marieke 08. 01. 2012 - 21:13