Může být ezoterika nebezpečná?

10. leden 2012 | 21.01 |

Tentokrát v této rubrice z poněkud jiného soudku. Nápad na tento článek jsem dostala, když jsem nedávno četla o soudu s rodiči tzv."vlčích dětí" z Prahy, např.zde tinyurl.com/82ngu7e K tomu se ještě vrátím, nejprve bych chtěla říct, že proti ezoterice nic nemám, nepovažuju lidi, co věří v anděly a víly za blázny, toleruju jejich duchovní stezky, byť v našem evropském křesťanském světě se mohou jevit neobvyklé, mám ráda knížky třeba od Doreen Virtue a klidně bych si zašla za kamarádkou (její web zde www.elata.estranky.cz/ ) na reiki nebo výklad tarotu až budu mít čas (ale jen k ní, k cizímu člověku ne). Ezoterika není špatná věc, ale (jako ostatně u všeho, ať už je to náboženství nebo jiný světonázor) může být nebezpečná, pokud se jí začnou zabývat fanatici, lidé, kteří chtějí manipulovat jiné nebo slabí a snadno ovlivnitelní lidé.
Nevím, jestli rodiče z Prahy byli přímo ezoterici, ale asi se o tyto směry zajímali. Jejich případ je typickou ukázkou, když se něco bere fanaticky doslova a začne to ovládat náš život (např.to, že praktikovali antikoncepční metodu masáže prsou, což mi vážně přijde jako blud). To by samo o sobě nebylo tak hrozné, kdyby na jejich poněkud extrémní styl života nedoplácely děti. Nemám nic proti alternativní výchově nebo domácím školám (k domácím porodům jsem už trochu skeptičtější, já bych to neriskovala, ale pokud se na to někdo cítí a má u sebe zkušenou asistentku tak budiž, ale myslím, že v dnešní době je dost moderních příjemných porodnic, kde se není čeho obávat), samotné je mi jasné, že kdybych měla děti se současným přítelem a oba bychom pracovali z domu (což plánujeme rozjet) a bydleli v jeho domku tak se někteří lidi budou divit, jaktože neplatíme elektřinu ČEZu (proti solárním panelům má mnoho lidí, nevím proč, odpor), jaktože nechodíme do normální práce, jaktože bydlíme tak daleko od civilizace, nechodíme s dětmi do Mekáče a blabla. Takže v tom případě asi taky budu poněkud alternativní, ale případ dětí z Prahy mi přijde už jako extrém, pokud je pravda, že je rodiče neučili základním dovednostem a prý se neuměly ani smát :-( Oproti tomu, když někdo své děti bije, zneužívá nebo jinak fyzicky či psychicky týrá, to asi nevypadá tak hrozně, ale myslím, že je to taky svým způsobem týrání a už vůbec ne tzv.alternativní způsob života (výchovy) nad kterým se lze podivit, ale zamhouřit oko a nechat to být. (Na druhou stranu taky nechápu, proč jejich otec dostal 8 let, zatímco rodiče fyzicky brutálně týraného Dominika z Brna 6).
Ještě bych se chtěla zmínit o ezoterických webech, které jsou dnes velmi oblíbené. Na jednu stranu je tam určitě spousta zajímavostí a hlavně předkládají i pohled z druhé strany a nejdou s mainstreamovým proudem. Bohužel některé mi přijdou nebezpečné a co víc, tahají do ezoteriky antisemitsky zaměřenou politiku ("Všem nám vládou Židé a ilumináti") nebo si libují v šílených konspiračních teoriích (nejnověji mě dostal titulek "Dalajláma-komunista, který se nebál požádat CIA o zbraně proti svým nepřátelům"-to má být jako co? Má to někomu otevřít oči? Spíš je to zas další nenávistný blábol, pochopitelně nepodepsaný).

O konspiračních teoriích jsem už ale psala několikrát a teď se jim věnovat nechci, chci jen zdůraznit, že i když se nějaký web může tvářit jako, že vám poradí, ukáže duchovní stezku životem, předloží vám věci o kterých jste netušili a chce vám otevřít oči, může to být ve skutečnosti jen směs blábolů nenávistně založených lidí, kteří jdou ve svých honbách za senzacemi až za hranice a nijak si tím nezadají s mainstreamovými médii, které s takovou oblibou kritizují. Mimochodem, pod článkem o Dalajlámovi je komentář: "Jakákoliv náboženství na planetě Zemi byla vytvořena za účelem ovládání lidí. A když říkám jakákoliv, tak myslím jakákoliv. Všechna vedla k zotročení celé společnosti a odebrání vlastního konstruktivního mínění sama o sobě...Vzhledem k tomu, že lidé si dnes neumí vytvořit svůj vlastní názor a učením oslepli, nevidí že : Výše jmenovaná osobnost byla jenom článkem v řetězu zotročení lidí....." (To píše osoba, kterou zas za oslepného sektáře považuji já, podivná postavička, kterou jsem už asi v nějakém článku o konspiračních teoriích zmiňovala, Tomáš Marný, jenž se živí pořádáním přednášek, kde vykládá své bludy třeba o dutozemi-btw, s touhle teorií přišli nejprve nacisté...Ale asi to podává zajímavě a někdo si za to rád zaplatí, každého věc).
Na jiném ezoterickém blogu jsem se dočetla, že koukání do Slunce je zdravé, zatímco chodit na gynekologické prohlídky (a doktorům celkově) nebo na ultrazvuk v době těhotenství nebezpečné. K tomu nemám co dodat, každý má svůj rozum, kdo chce ať si to praktikuje, ale ať se pak nediví, kdyby se mu narodilo postižené dítě nebo až pozdě zjistil, že má rakovinu, kterou mohla pravidelná kontrola u lékaře odhalit. Horší mi přijde, když si to přečtou mladé, ještě snadno ovlivnitelné holky a vezmou to jako fakt-ten blog je přece moc hezký a je na něm spousta rad.
Osobně nic nemám proti léčení přírodou, energiím, čakrám, homeopatii apod., ale ne všichni klasičtí doktoři jsou vrazi a věřím, že o léčení toho vědí víc než kdejaký samozvaný rádobyezoterik, který pak může napáchat pěknou paseku (to už není narážka na výše zmiňovaný blog, myslím to všeobecně). Ideální je podle mě oba druhy léčby (klasickou i tu méně klasickou) kombinovat.
Takže abych to shrnula-esoterika je zajímavá a ráda si o ní přečtu nějakou knížku nebo blog. Je i spousta slušných neklasických léčitelů. Ale je to i pole, které přitahuje řadu sektářů a fanatiků. Je mi jasné, že přívrženci konspiračních teorií (hlavně ty politické podle mě do ezoteriky nepatří, ale objevují se, proto jsem se o nich také zmínila) jsou přesvědčeni o své pravdě a zaslepená jsem podle nich já a budu se divit až zjistím, že žiju v NWO nebo přímo v dutozemi a očipovali mě ilumináti. Ale já chci jen tímto článkem říct-Všeho s mírou, prosím, tak jako ve všem. Mějme srdce, mysl a uši otevřené jiným názorům, přemýšlejme o nich, ale zároveň neberme jako jedinou pravdu nebo fakta od těch, co říkají, že pravdu mají oni, protože jejich weby nejsou mainstreamové a všechno nám odhalí. Bráno doslovně to však může být i dost nebezpečné.


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Může být ezoterika nebezpečná? vamira 10. 01. 2012 - 21:27
RE: Může být ezoterika nebezpečná? skaut68-pise®vzpomina.cz 11. 01. 2012 - 01:41
RE: Může být ezoterika nebezpečná? spytihnev-vlidny 12. 01. 2012 - 21:41
RE: Může být ezoterika nebezpečná? toruviel 14. 01. 2012 - 14:59
RE(2x): Může být ezoterika nebezpečná? marieke 15. 01. 2012 - 16:05
RE: Může být ezoterika nebezpečná? toruviel 14. 01. 2012 - 15:02
RE: Může být ezoterika nebezpečná? monica otmili 16. 01. 2012 - 15:32
RE: Může být ezoterika nebezpečná? toruviel 17. 01. 2012 - 12:48