ODCHÁZENÍ

30. leden 2012 | 20.59 |

Český film, 2011. Hrají: Josef Abrhám (Vilém), Dagmar Havlová Veškrnová (Irena), Jaroslav Dušek (Vlastík), Vlasta Chramostová (babička), Eva Holubová (Monika), Tatiana Vilhelmová (Vlasta), Jan Budař (Albín), Barbora Seidelová (Bea), Oldřich Kaiser (Viktor) a další. Režie: Václav Havel.

Bývalý kancléř Vilém Rieger žije se svou náročnou partnerkou ve státní vile obklopen služebnictvem, nadále si zve zahraniční návštěvy, přednáší a dokonce má půvabnou mladičkou obdivovatelku-studentku, která chce o jeho životě napsat diplomovou práci. Ale pak jej navštíví současný kancléř, Vlastík, aby mu oznámil, že z vily se musí odstěhovat a většinu věcí vrátit státu a navíc se objeví i jeho dcera, která si chce zajistit závě jen pro sebe. Jak se Vilém, který stále žije ve své bublině vznosných slov a přednášek, vyrovná s definitivním odchodem z politického života?
Nedávno zesnulý exprezident a dramatik Václav Havel si Odcházením splnil svůj životní sen-natočit vlastní film. Někteří jeho přátelé říkají, že právě po jeho dotočení tak sešel a jeho zdravotní stav se rychle zhoršil-svůj poslední sen si splnil. Ačkoli snímek získal rozporuplnou kritiku, určitě se není za co stydět. Silnou stránkou filmu jsou herci, prakticky celá česká herecká elita. Dušek ve své typické roli úlisného záporáka, Chramostová jako vznešená babička, sebeironická Havlová Veškrnová, Vilhelmová jako "vyčůraná" dcera Vlasta, v menších rolích se objevují třeba také Lábus, Macháček, Zindulka, Landovský, Kraus nebo Bartoška. A hlavně se mi líbila Havlova nepokrytá sebeironie a lehký vtip-podle mě to bylo naprosto důstojné odcházení.

Více o natáčení filmu: www.kinobox.cz/clanek/4909-odchazeni-vsichni-delali-vic-nez-museli a alenaprokopova.blogspot.com/2011/03/obcan-havel-reziruje-odchazeni.html

vaclav-havel-odchazeni-61

odchazeni-vsichni-delali-vic-n

odch

odchazeni-640x300

Zdroj obrázků: google
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: ODCHÁZENÍ libor 01. 02. 2012 - 17:55