Hugh Laurie: Obchodník se smrtí

16. únor 2012 | 21.29 |

143220_bigTen chlap je prostě dokonalý. Hraje v populárním seriálu, píše, sportuje, hraje na několik hudebních nástrojů a zpívá blues (viz písnička pod článkem). Kdo? Přece Hugh Laurie, představitel slavného Dr.House a taky muzikant a spisovatel. Roku 2006 byl časopisem Life prohlášen za nejvšestranněji nadaného muže všech dob.
Jeho první román z roku 1996 (u nás však vyšel až o 12 let později) je londýnský bodyguard Tom Lang, který dostane nabídku spáchat nájemnou vraždu. Jaké je však jeho překvapení, když zjistí, že muž, který si ho najal je tatáž osoba, která má být zabita. Na schůzce s ním a jeho půvabnou, ale nevyzpytatelnou dcerou je jakožto bývalý elitní voják zasvěcen do tajů válečného kšeftování-americké elity potřebují rozpoutat válku, aby mohly prodávat nejnovější typ vojenského vrtulníku. Tom se tak proti své vůli ocitne v zájmu CIA a musí se nechat naverbovat jako terorista v mezinárodní buňce. 
Ačkoli z popisu zní, že jde o akční thriller, není to vše-i když nějaké to násilí tam je, kniha je velmi vtipná, svěží a oddechová.
Laurieho další román Paper Soldiers má zatím odložené datum vydání a má na předchozí knihu volně navazovat.

O autorovi:
James Hugh Calum Laurie se narodil 11.června 1959 v anglickém Oxfordu. Po svém otci, lékaři a úspěšném veslaři, byl jednou dobu také veslař, ale kvůli nemoci musel sportovní kariéru přerušit. Vystudoval archeologii a antropologii v Cambridge.
Hereckou kariéru začal v univerzitním divadelním spolku. Na přelomu 80.a 90.let se objevil v britském komediálním seriálu Černá zmije. v 90.letech se objevil v několika filmech (např.Rozum a cit nebo 101 dalmatinů) a od roku 2002 např.v britském špionážním seriálu MI5. Nejvíce se však proslavil až od roku 2004 jako představitel hlavní role v americkém seriálu Dr.House, kvůli kterému se naučil americký akcent, který zvládnul tak přesvědčivě, že výkonný producent seriálu se o něm zmínil jako o tom pravém americkém herci, kterého pro roli hledal. Za Dr.House byl Laurie nominován na cenu Emmy a získal 2 Zlaté glóby. 
Od roku 1989 je ženatý s Jo Green, vedoucí správy divadla a mají spolu tři děti. Žijí v Londýně, pokud Laurie zrovna natáčí Dr.House tak v Hollywoodu. 
Za svůj přínos dramatu byl Laurie vyznamenán Řádem britského impéria.
Písnička pochází z jeho bluesového alba Let Them Talk z roku 2011, které je oslavou neworleanského blues.

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Hugh Laurie: Obchodník se smrtí maydayberry®svetu.cz 22. 02. 2012 - 12:28