Animal Liberation Front-zachránci nebo teroristé?

18. únor 2012 | 19.47 |

Animal-Liberation-Front-ALF-HoALF je skupina radikálních aktivistů za práva zvířat. Zabývají se záchranou (z jiného pohledu únosy nebo odcizením) zvířat žijících v krutých podmínkách-laboratorní, chované pro kůži, slepice ve velkochovech apod. Zachráněným zvířatům se také starají o následné umístění a ošetření. K jejich akcím patří také natáčení videí, které dosvědčují kruté zacházení se zvířaty a snaha finančně poškodit firmy, které se na tomto podílejí-zalepování zámků, sprejování budov, ničení výloh apod. Ačkoliv se vyhýbají útokům na lidi, mnoho jich už bylo uvězněno nebo pokutováno. I to je důvod, proč jsou akce ilegální a aktivisté pracují anonymně v malých skupinách a nebo zcela individuálně – na vlastní pěst. Proto nemá ALF organizační struktury jako klasické organizace.
ALF vzniklo roku 1972 v Británii, kdy s touto myšlenkou přišli Ronnie Lee a Cliff Goodman. Ostatní organizace za práva zvířat však s nimi nespolupracují a odsuzují je, aby si nepoškodily své dobré jméno. Výjimkou je americká PETA (Lidé za etické zacházení se zvířaty). Existuje také podpůrná skupina ALF Supporters Group,  která shromažďuje informace o nejrůznějších experimentech se zvířaty, o obchodování s kožešinami, o průmyslovém chovu hospodářských zvířat atd. Vydává informační letáky a časopisy, kde obhajuje a vysvětluje aktivity ALF, zveřejňuje adresy aktivistů uvězněných za osvobozování zvířat a nabádá nejen k morální podpoře vězněných aktivistů, ale také k shánění finančních prostředků (např.formou benefičních koncertů) na obhajobu.
FBI má ALF na seznamu teroristů, čeští ochránci zvířat se k radikálnímu hnutí staví rezervovaně, ale neodsuzují je.
Jedním z českých představitelů je Michal Kolesár, který zachraňuje slepice z velkochovů. "Vajíčka, která jsou na trhu, pocházejí od slepic, které jsou drženy celý život v drátěných klecích, na každou připadá asi 550 centimetrů čtverečních, což  je plocha menší než papír A4," říká. "A jenom k roztažení křídel přitom slepice potřebuje 1 876 centimetrů čtverečních...Pro většinu lidí je podobná práce něčím mezi pomatením a zlodějnou," připouští Michal Kolesár, ale sám považuje své počínání za správné a potřebné. "To, že jsou na takových místech držená zvířata, v takových podmínkách a za takovým účelem, to není normální. To, že jsme je z těch míst odnesli, normální je," říká.

Zdroje a více:
www.differentlife.cz/alf.htm

Celý rozhovor s Kolesárem: aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml

Oficiální stránky ALF: www.animalliberationfront.com/

Zdroj obrázku: www.linke-t-shirts.de/Animal-Liberation-Front-ALF-Horses_galerie204561.htm

A jedna tématická písnička. Více o této skvělé kapelce na marieke.pise.cz/61519-vysoke-napeti-bio-a-recenze-alba-na-druhou-dobu.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře