AVATAR

16. leden 2010 | 20.12 |

avatar--300x300Am.sci-fi, 2009. Hrají: Sam Worthington (Jake), Zoe Saldana (Neytiri), Sigourney Weaver (Grace), Stephen Lang (Quaritch), Michelle Rodriguez (Trudy) a další. Režie: James Cameron.

Jak to ten Cameron dělá? Už teď je Avatar druhý nejvýdělečnější film všech dob. Který film je první? Rovněž jeho Titanic. Tenhle režisér holt dokáže nalákat lidi. Už Terminátor a Vetřelci, filmy, které vznikly v 80.letech byly průlomem v žánru akčního sci-fi. Titanic zas získal 11 Oscarů a nalákal na skvělé efekty. A "hrátky s počítačem" (což je poněkud jednoduše řečeno, uznávám) si muž, který nikdy nestudoval filmařinu, ale býval chudým kamioňákem a k hercům se v případě potřeby dokáže chovat jako k dobytku, užil i u svého nejnovějšího počinu-Avataru, jenž je už teď, krátce po svém vstupu do kin, kultovní.
Jelikož Cameron není režisérem hlubokých psychologických dramat, ale láká lidi hlavně na efekty, i avatarový příběh je v podstatě (stejně jako Titanic nebo Terminátor) prostý. Ochrnutý mariňák Jake Sully má nahradit svého zemřelého bratra-vědce v projektu dobývání planety Pandora. Technologie jsou v té době již na takové úrovni, že vědci mají možnost převtělit se ve své druhé já-tzv.avatar, který je stejný jako obyvatelé Pandory, modří lidé, kteří se nazývají Na´vi a žijí podobným způsobem jako třeba severoameričtí Indiáni a v tomto těle má získat jejich důvěru. Planeta Země je už totiž skoro zničená a na Pandoře jsou velká ložiska rudy, jenže právě tam mají Na´vi své vesnice a nejsou zrovna ochotni se stěhovat. Navíc jsou zde jejich posvátné stromy a další důležitá místa. Ale když to nepůjde po dobrém tak to půjde po zlém...Jenže Jake záhy zjistí, že Na´vi jsou mu mnohem sympatičtější než jeho tým, který chce jejich krásnou zemi zničit a navíc se zamiluje do náčelníkovy krásné dcery Neytiri (pokud tedy za krásnou považujete 3 metry vysokou šmoulově modrou slečnu s dlouhýma ušima, placatým nosíkem a ocasem). Ta ho nejprve ostatně chtěla zabít jakožto nepřítele, ale kolem Jakeova avataru se už od počátku vznáší osudová znamení.
Někde jsem slyšela, že Avatar v některých divácích  vzbudil pocity deprese, jelikož si uvědomili, že lidstvo by prostě nedokázalo žít v tak krásném prostředí. Jiní naopak filmu vyčítají příliš okatou ekopropagandu, ale to je zřejmě dáno naším egoismem a pocity, že jsme dokonalí pánové tvorstva a neradi se sami na sebe díváme jako na ničitele. Ale ruku na srdce-jsem si jista, že až si jednou zničíme Zemi tak půjdeme drancovat další planety a už to bohužel nebude jenom sci-fi. Ale toho se snad nedožiju :-(

Avatar-Movie-Stills-008

6394216044b028b478463d9

Avatar-Movie-Wallpapers43435

avatar_movie_based_ubisoft_gam

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: AVATAR constricted 18. 01. 2010 - 20:06